Nogometaši Slovaške so bili prvi, ki so na letošnjem EP-ju v prvem polčasu dosegli dva gola. Foto: Reuters
Nuno Gomes
Nuno Gomes je leta 2000 dokončal preobrat Portugalske, ki je s 3:2 ugnala Anglijo. Foto: EPA

Na portalu Športni SOS v času druženja najboljših evropskih nogometnih reprezentanc odgovarjamo na vaša nogometna vprašanja.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju. Odgovore lahko preverite v arhivu.

767. Letos je v prvih polčasih padlo precej manj golov kot v drugih. Je to običajno?

Mateja C.

Da, to je precej normalno. Ko je bilo število tekem na turnirjih še zelo majhno (štiri tekme na turnirjih od leta 1960 do 1976), je bilo razmerje zadetkov v prvih in drugih polčasih dokaj izenačeno. Ko pa je število postalo večje, je bila razlika vselej precej občutna. Podrobnosti so v spodnji tabeli.

Skupaj0,911,43

Opomba: V drugem stolpcu je povprečje zadetkov v prvih polčasih, v zadnjem pa povprečju golov v drugih polčasih.

768. Na kateri tekmi EP-jev v nogometu je bilo doseženih največ golov v enem polčasu?
Andrej Keber

Z največ zadetki v prvih polčasih je postregla tekma med Anglijo in Portugalsko leta 2000, ko so do odmora padli štirje zadetki. Otočani so hitro povedli z 2:0, a Portugalci so jih ujeli že do konca polčasa, ko je bilo 2:2. V nadaljevanju je preobrat za portugalsko zmago s 3:2 končal Nuno Gomes.

Da poiščemo tekmo z največjim številom golov v drugih polčasih, moramo daleč v preteklost, vse do prve tekme v zgodovini evropskih prvenstev. Pisalo se je leta 1960, ko je turnir prav tako gostila Francija. Ta je ob polčasu proti Jugoslaviji vodila z 2:1, na koncu pa klonila s 5:4. V drugem polčasu je tako padlo kar šest zadetkov.