Zadnja reprezentanca, ki je izgubila po vodstvu z 2:0, je bila Češka. Pred osmimi leti je Petr Čech ob koncu tekme naredil večjo napako, Nihat Kahveci pa je v zadnjih treh minutah rednega dela dal dva gola, s katerima je Turčija slavila s 3:2. Foto: EPA
Zlatko Zahovič
Zlatko Zahovič je v Charleroiju povišal na 3:0, a to je bilo premalo, da bi Slovenija premagala Jugoslavijo. Končalo se je s 3:3. Foto: EPA

Na portalu Športni SOS smo še vedno v znamenju evropskega prvenstva v nogometu. Tokrat smo v središče postavili vpliv prvega zadetka na tekmi.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju. Odgovore lahko preverite v arhivu.

763. Kolikšen delež ekip, ki na evropskem prvenstvu povede 1:0, nato tudi zmaga?

@Jure263

Velika večina reprezentanc, ki je na evropskih prvenstvih prva dosegla zadetek, je nato tudi zmagala. Delež takšnih reprezentanc je namreč višji od 70, podrobnosti so v tabeli.

RazpletOdstotek
Zmaga71,93
Remizira17,11
Izgubi10,96

Opomba: Odstotki se nanašajo za ekipe, ki prve dosežejo gol v zgodovini EP-jev (do tekem, vključno 16. 6. 2016).

764. Kaj pa prednost z dvema zadetkoma? Nekateri "strokovnjaki" pogosto trdijo, da je 2:0 najbolj nevarna prednost?
@Jure263
Ker to ni najbolj pogost razplet, sem preveril vse primere, ko je ena reprezentanca vodila z dvema zadetkoma razlike. V več kot 92 odstotkih primerih je to pomenilo pot do zmage. Le v šestih primerih pa je prišlo do popolnega preobrata. Podrobnosti so v tabeli.

2008Turčija - Češka0:2 → 3:2

Le ena reprezentanca pa ni uspela slaviti kljub prednosti s tremi zadetki razlike. To je bila Slovenija, ki je leta 2000 proti Jugoslaviji povedla s 3:0, na koncu pa se je morala zadovoljiti s točko (3:3).