Podporniki sirskega predsedika Al Asada. Foto: EPA
Podporniki sirskega predsedika Al Asada. Foto: EPA
V Siriji vre že 10 mesecev. Foto: EPA

Po besedah namestnika generalnega sekretarja lige Ahmeda Ben Helija bo sto opazovalcev, kolikor jih je trenutno v Siriji, do nadaljnjega ostalo v hotelu v Damasku. Ne bodo pa več opravljali svojih nalog, saj so se tako odločile države članice Arabske lige.
Vodja opazovalne misije je v petek povedal, da se je v Siriji ta teden "močno" okrepilo nasilje, še posebej v mestih Homs, Hama in Idlib na severu in severozahodu države. Samo od torka naj bi umrlo najmanj 193 ljudi, večinoma civilistov.

165 opazovalcev Arabske lige je bilo napotenih v Sirijo 26. decembra lani, da bi ugotovili, ali režim spoštuje zaveze o ustavitvi nasilja, umiku vojske iz mest, izpustitvi zapornikov in začetku pogajanj z opozicijo. A, kot zatrjuje sirska opozicija, se to ne dogaja.

Na opazovalce letele kritike
Ves čas so bili opazovalci deležni ostrih kritik sirske opozicije in aktivistov, da ne naredijo dovolj za ustavitev deset mesecev trajajočega nasilja nad protestniki, ki je po podatkih Združenih narodov zahtevalo že več kot 5.400 življenj.

Varnostni svet ZN-a v petek zaradi nasprotovanja Rusije ni sprejel odločitve o zadnjem osnutku resolucije proti Siriji, ki ga je dal v obtok Maroko in katerega besedilo večinoma sledi priporočilom nedavne misije Arabske lige v Siriji.
Ta od sirskega predsednika Bašarja Al Asada zahteva odstop in predajo oblasti podpredsedniku, ta pa bi moral v dveh mesecih sestaviti vlado narodne enotnosti. To bi se moralo zgoditi v 15 dneh po sprejetju resolucije, sicer bi sledili nadaljnji ukrepi.

Pred Varnostni svet ZN-a naj bi v nedeljo stopili tudi predstavniki sirske opozicije. Kot je danes v Carigradu povedal eden izmed članov opozicijskega Sirskega nacionalnega sveta Samir Nešar, bodo ob tej priložnosti tudi zaprosili za zaščito ZN pred sirskim vladajočim režimom.