Francoski predsednik Emmanuel Macron je ob prvi obletnici predsedovanja v skoraj tri ure trajajočem pogovoru odgovarjal na številna zahtevna vprašanja in očitke, predvsem glede uvedbe nepriljubljenih gospodarskih reform, na tnalu pa je bil tudi zaradi Sirije in številnih stavk.
V manj kot tednu dni je Macron še drugič sodeloval v obsežnem pogovoru, tokrat sta vanj vrtala dva prodorna in pronicljiva novinarja, Jeana-Jacques Bourdin in Edwy Plenel. Elizejska palača izvaja obsežno medijsko kampanjo v podporo gospodarskim reformam, do katerih so Francozi zelo skeptični, o čemer jasno priča tudi val stavk. V razgreti debati nihče izmed sogovornikov ni skoparil z ostrimi besedami.
Ko je Macron enemu od novinarjev očital, da je vprašanje glede stavk zastavil pristransko, mu ta ni ostal dolžan. "Vi niste najin profesor in midva nisva vajina učenca."
"Prav gotovo se ne nameravam opravičiti glede davčnih ukrepov glede obdavčitve bogatih, če se denar znova investira v gospodarstvo," je bil odločen Macron, ki mu zaradi njegove gospodarske politike številni očitajo, da je predsednik bogatih. "Emmanuel Macron, prekinjate me zato, ker vam ni všeč moje vprašanje," je bil oster eden izmed izpraševalcev. "Vidva sta izpraševalca, jaz pa sem predsednik Francije," je Macron dejal Bourdinu.
Država v primežu stavk
Macron je dejal, da sliši jezo francoskih železničarjev, ki stavkajo zaradi napovedane reforme, znova pa ponovil, da bo reforma speljana še v času njegovega mandata. Država bo prevzela dolg železnic (SNCF) s 1. januarjem 2020, je še napovedal. Vlada sicer načrtuje, da bi SNCF ob reformi spremenili v delniško družbo, pri čemer bi bile vse delnice v rokah vlade. Po ocenah sindikatov je to prvi korak na poti k privatizaciji, čeprav vlada to zanika.
Ena od pomembnih tem je bilo tudi zdravstvo. Kot je dejal, so razmere, predvsem na področju urgence, nemogoče. Zdravstveno ministrstvo pripravlja obširno reformo bolnišnic, predvsem glede njihovega financiranja. Kot je dejal Macron, je njegova vlada "povečala sredstva za zdravstvo, ki pa se še vedno ne zvišujejo tako hitro, kot bi nekateri želeli."
Na področju davkov je napovedal, da do leta 2020 ne bo nobene nove obdavčitve, "ne na lokalni, ne na državni ravni, niti dviga že obstoječih," poroča Le Monde.
Ena izmed odmevnih potez francoske vlade je bil tudi izgon nezakonitih aktivistov iz komune v Notre-Dames-des-Landes blizu Nantesa. Ti so se, ker so nasprotovali načrtovani gradnji letališča na tem območju, začeli naseljevati na tamkajšnja kmetijska zemljišča leta 2008, njihova skupnost pa se je nato razširila na 1.600 hektarjev. Francoska vlada je januarja sporočila, da je opustila načrte za gradnjo letališča, skvoterje pa je opozorila, da morajo do pomladi očistiti zemljišče. Macron je jezo zaradi odstranjevanja komune označil za "nelegitimno." "Odločitev je bila sprejeta. Danes mi govorite o jezi, toda o čigavi jezi govorite? Jezi ljudi, ki so več let blokirali kraj, kjer smo nameravali zgraditi letališče, ki pa ga ne bomo zgradili, in ki danes še vedno nadaljujejo proteste?"
Macron tudi o Siriji
Macrona opozicijski politiki pogosto kritizirajo, da ima monarhičen, vertikalen način vladanja, zato sta ga novinarja med drugim vprašala tudi, ali ima "mogoče otročji občutek vsemogočnosti?" "Da, verjamem v avtoriteto, toda avtoriteta ne pomeni, da si vsemogočen," je odvrnil francoski predsednik.
Macron je v nedeljskem intervjuju tudi prvič po tem, ko so zavezniške sile ZDA, Francije in Velike Britanije v noči s petka na soboto v Siriji izvedle vojaško operacijo, obširneje govoril o Siriji. Po Macronovih besedah je šlo za legitimen odziv mednarodne skupnosti.
Nedeljski intervju je močno odmeval v francoskih medijih. Le Soir je zapisal, da je bila izmenjava besed na trenutke celo sovražna, nikakor pa ne dolgočasna, Le Monde piše, da je bil pogovor grob in da je bila bolj kot sama vsebina pogovora v ospredju njegova brezkompromisna izvedba.
O sobotnem raketnem napadu v Siriji bosta danes razpravljala tudi oba domova francoskega parlamenta.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
Pa s(m)o mislili, da je problem Hollande na skuterju in njegova ljubica ........ :D
Neverjetno kako eni še vedno verjamejo, da v EU vlada demokracija.
Smo že opustili objektivno "legalnost" in presedlali na subjektivno "legitimnost".
Groza, kaj nas še čaka, če bomo dovolj dolgo živeli in bo Dnevnik RTV dočakal naslednjih 50 let.
Ja, tudi Francija ni več tisto kar je bila.
# 16.04.2018 ob 13:25
Prijavi neprimerno vsebino
Dva voditelja EU držav (Francija in GB) se odločita, da gresta v vojno brez, da bi pred tem vprašala (vsaj za mnenje) ostale članice EU-ja (Bruselj?), kaj šele svoj lasten narod.
to še ni najbolj smešno (čeprav bi pričakoval odziv bruslja, ne spodbudo takih dejanj ampak spodbudo preiskave)
najbolj smešno je, da slovenija kar podpira francijo in VB pri tem.
zakaj že? ker smo "zavezniki"? se pravi vsak idiotizem moramo podpreti, ne glede kako moralen je?
slovenija bi morala povabiti francoskega veleposlanika na zagovor. naj predstavi Marconove "dokaze" o upravičenosti napada (če jih že rusom noče, lahko vsaj "zaveznikom")
ne pa da "moralna vertikala" cerar, ki tako zelo spoštuje "pravo", takoj potegne z zavezniki ne glede na kršitev mednarodnega prava. to je še najbolje od vsega, da se je cerar bil prisiljen izdati v vsej svoji dvoličnosti.
pa tako dolgo je gradil imidž edinega poštega politika, edinega ki spoštuje odločitve sodišč... nato pa ne spoštuje mednarodnega prava zaradi uslug zahodnjakom haha
#brown-noser
Putin odgovarja 200 novinarjem naenkrat, Micron pa samo dvema.
Ostalo prepuščam logični presoji.
haha
macron prebran s strani novinarjev.
kaj kompenzira macron?
Po Macronovih besedah je šlo za legitimen odziv mednarodne skupnosti.
ilegalen, bolje rečeno.
sicer pa, tega predsedika bogatih bo odnesla ulica očitno.
jaz bi kar oborožil protestnike, nato - če se jim odloči upreti - bombardiral pariz, naj macron okusi malce lastnega zdravila
Prosto po Macronu.
Nesmiselno je delati katerokoli primerjavo s Rusijo, tam nepreverjetni novinarji niti nikoli ne bodo prišli do priložnosti za pogovor s političnim vodstvom. Tisti, ki vseeno delajo na svojo pest in poročajo o "neprimernih temah", navadno tako ali drugače slabo končajo:(
Ta pa se dela francoza glede mednarodnega prava...
Pozor !
Klovn je nevaren !
Ravno zato obstajajo sodisca, mednarodne organizacije, ZN itd, ki presodijo kaj je dejansko legalno in kakrsno koli vojasko delovanje izven drzav mora biti siroko sprejeto v mednarodni skupnosti. In z mednarodno skupnostjo ne mislim vedno istih agresorjev zunaj svojih meja, torej ZDA, VB in Francije.
Saj veste kako gre...za mizo sedijo zajec in 2 lisici....in lisici se demokratično odločita, da bo za večerjo...zajec. ;)
Pri nas pa Cmerar same nastavljene intervjuje v katerih laze o vsem kar je pocel do sedaj. Oz. kar ni storil. Ni sposoben odstaviti enega ministra kaj sele, da bi res vodil drzavo.
Pri nas pa boste na RTV SLO najprej začeli z naštevanjem pravil, potem postavljali ene in ista dolgočasna vprašanja na katera je treba odgovoriti v eni minuti, replike so po trideset sekund in podobne neumnosti. Po volitvah pa boste isti novinarji jamrali, da je bila volilna kampanja dolgočasna, nevsebinska ipd. Ti isti novinarji, ki boste v studio povabili tudi partnerje teh naših političnih analfabetov in v sproščenem tonu kramljali o vsem mogočem. Bog vam pomagaj.
Bi se po moje kar raztopil.
a taksnega mozakarja kot je putin, ki si upa samo na predpripravljene intervjuje?
25 let spotikanja po demokraticnem sistemu pa vas polovica ze sanja "trdo roko" spet in "prave mozakarje"...ironicno taksni tudi najbolj udrihtate po strogo patriarhalnem muslimanskem sistemu haha