Ljubljanska banka - jabolko spora med Hrvaško in Slovenijo. Foto: BoBo
Ljubljanska banka - jabolko spora med Hrvaško in Slovenijo. Foto: BoBo
Karl Erjavec in Vesna Pusić
Erjavec s hrvaško kolegico Vesno Pusić. Foto: www.mzz.gov.si
Erjavec z Arharjem o sporu s Hrvati

Jutarnji list poudarja, da Slovenija izsiljuje tudi s tem, ko omenja, da hrvaška podjetja dolgujejo LB-ju dobro milijardo evrov. V hrvaški vladi so zadovoljni, da so končno izvedeli, kaj Slovenija sploh želi, potem ko je zunanji minister Karl Erjavec povedal, da je glavna zahteva umik pooblastil za tožbe. Časnik še dodaja, da slovenski premier Janez Janša hrvaškem kolegu Zoranu Milanoviću na srečanju maja v Mariboru pooblastil ni omenjal.

Zunanji minister Karl Erjavec se je sešel s slovenskim strokovnjakom za vprašanje spora s Hrvaško glede nekdanje Ljubljanske banke (LB) Francetom Arharjem. Na delovnem sestanku sta po ministrovih napovedih pogovarjala predvsem o tehničnih zadevah, pri čemer Slovenijo zanima, kakšna je pravna argumentacija Hrvaške za tožbe pred hrvaškimi sodišči. Po sestanku je Arhar dejal, da sta z ministrom govorila o "o tehničnih, logističnih stvareh", več podrobnosti pa ni želel razkriti. Po njegovih besedah bo Erjavec hrvaški kolegici Vesni Pusić v pismu predlagal, da se slovenski in hrvaški strokovnjak prvič srečata v zadnjem tednu avgusta.

Tega ne moremo izpolniti, ker gre za legalna pooblastila. Pa tudi če bi jih umaknili, bi jih lahko znova dali našim bankam takoj, ko bo Hrvaška vstopila v EU. Zato ni jasno, kaj bi Slovenija s tem sploh dobila," je za reški časnik dejal neimenovan vir iz hrvaške vlade.

Kot dodaja, niti v enem samem dokumentu ni obveze Hrvaške, da bo umaknila pooblastila bankam, ki sta ju Zagrebška banka in PBZ dobili v letih 1995 in 2001. V vladi poudarjajo, da se ne bojijo slovenske blokade, ker spor o LB-ju nima nobene povezave z ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU-jem. Prepričani so, da se bo to uredilo v Bruslju. "Slovenija se ne boji pritiskov iz EU-ja, ker, kot so pojasnili, tudi druge članice EU-ja pričakujejo od Hrvaške, da izpolni prevzete naloge," ob tem dodaja časopis.

"Blokada katastrofa za Slovenijo"
V ločenem komentarju pa izpostavlja, da je blokada ratifikacije katastrofa za Slovenijo, ker se je Janša odkrito "delal norca" iz vseh voditeljev držav EU-ja, ki so 9. decembra lani podpisali hrvaško pristopno pogodbo z EU.

Kot dodaja, je Slovenija tretjič v treh letih prižgala rdečo luč za Hrvaško in s tem postala "najtežja in najzahtevnejša hrvaška soseda". "Nobena izmed drugih članic EU-ja in Nata ni kazala toliko nespoštovanja do Hrvaške in njenih nacionalnih interesov - vstopa v EU in Nato, s katerima bo sklenjena krvava hrvaška tranzicija," ocenjuje komentator.

Kot poudarja, si EU po pilatovsko umiva roke, tako da bo novi hrvaško-slovenski gordijski vozel verjetno morala znova presekati ameriška konjenica, kar številni na Hrvaškem potihem tudi pričakujejo in se tega veselijo.

Jutarnji list danes povzema izjavo slovenskega veleposlanika v Zagrebu Vojka Volka, ki je v pogovoru za Hrvaško televizijo med drugim dejal, da hrvaška podjetja Ljubljanski banki dolgujejo več kot milijardo evrov. Časnik to označuje kot novo slovensko izsiljevanje.

Erjavec z Arharjem o sporu s Hrvati