Obama je na torkovih volitvah premagal republikanskega tekmeca Mitta Romneyja. Foto: Reuters
Obama je na torkovih volitvah premagal republikanskega tekmeca Mitta Romneyja. Foto: Reuters

Ob tej priložnosti je Obama, ki je na torkovih predsedniških volitvah osvojil svoj drugi mandat, za prihodnji teden v Belo hišo povabil vse kongresne voditelje na pogovor. Glavna tema pogovorov bo, kako se izogniti tako imenovanem fiskalnem prepadu - avtomatičnemu zmanjšanju proračunske porabe in poteku davčnih olajšav, ki izvirajo še iz časov predsednika Georgea Busha.

Obama je kongres pozval k ukrepanju in izrazil pripravljenost na upoštevanje predlogov republikancev, vendar pa od tega, da bodo morali bogati plačati več, ne odstopa, saj je šel s to agendo na volitve, ki jih je tudi dobil.

"To je bilo osrednje vprašanje na volitvah. O tem smo vedno znova debatirali in volivci so povedali svoje mnenje," je dejal 44. ameriški predsednik.

"Če mislimo resno, moramo povezati varčevanje s prilivi. To pomeni, da morajo najbogatejši Američani plačati nekaj več davkov. To smo storili v 90. letih, ko je bil predsednik Bill Clinton. Tako lahko zmanjšamo primanjkljaj in obenem nadaljujemo vlaganja v trden srednji razred in trdno ekonomijo," je pojasnil.

"Američani so volili za dejanja, ne pa za politiziranje," je dejal Obama in sporočil kongresu, da lahko nemudoma prepreči povišanje davkov za srednji razred, kar se bo avtomatično zgodilo januarja. O vsem drugem pa se bodo pogovarjali.

Davki za republikance vprašanje biti ali ne biti
Predsednik predstavniškega doma John Boehner iz Ohia je dejal, da zvišanje davkov ni sprejemljivo, medtem ko Obama vztraja pri višjih davkih za bogate Američane.

ZDA se soočajo s 16.000 milijardami dolarjev javnega dolga in proračunskim primanjkljajem, ki je že četrto leto zapored presegel 1.000 milijard dolarjev. Po besedah Obame je k reševanju te težave treba pristopiti uravnoteženo in odgovorno.

Sam je pripravljen sprejeti krčenje porabe za programe, ki koristijo srednjemu razredu, vendar obenem vztraja, da bogati plačajo več z davki. To pa pomeni, da bodo morali republikanci odstopiti od prisege konservativnemu ideologu Groverju Norquistu, da ne bodo nikoli do konca svojega političnega življenja zvišali davkov niti za cent.

ZDA po izvolitvi Obame
ZDA po izvolitvi Obame