Kljub izsledkom raziskave proti Blairu in njegovim sodelavcem zaradi vojne v Iraku ni bil sprožen še noben ukrep. Foto: EPA
Kljub izsledkom raziskave proti Blairu in njegovim sodelavcem zaradi vojne v Iraku ni bil sprožen še noben ukrep. Foto: EPA

Nekdanji general je želel sprožiti zasebno tožbo proti Blairu, nekdanjemu zunanjemu ministru Jacku Strawu in nekdanjemu generalnemu tožilcu Petru Goldsmithu zaradi iraške vojne, saj naj bi z invazijo na Irak izvedli "zločin agresije". Ker pa tak zločin v Angliji ali Walesu ne obstaja, je sprva nižje sodišče Anglije in Walesa odločilo, da takšna tožba nima možnosti za uspeh in jo zavrnilo.

Podobno je zdaj odločilo višje sodišče, ki je znova preučilo primer. Zločin je priznan v mednarodnem pravu, ne pa v pravu Anglije in Walesa, je sporočilo višje sodišče.

Izsledki niso imeli še nobene posledice
Lani so v neodvisni preiskavi ugotovili, da sodelovanje Velike Britanije v ameriški invaziji na Irak leta 2003 ni bilo utemeljeno, saj niso izčrpali vseh možnosti za miroljubno rešitev. Vlada pa ni temeljito preiskala informacij obveščevalnih sil o domnevnih iraških orožjih za množično uničenje. Glavni preiskovalec John Chilcot je Blairu očital, da ni bil odkrit. Preiskava za zdaj še ni imela pravnih posledic.

Velika Britanija se je leta 2003 pridružila ZDA pri invaziji na Irak in pri strmoglavljenju režima Sadama Huseina, čeprav Združeni narodi za operacijo niso dali zelene luči in čeprav je več držav, med njimi Francija, Nemčija in Rusija, vojaškemu posredovanju odločno nasprotovalo. Tedanji ameriški predsednik George Bush in Blair sta pred tem Irak obtožila posedovanja orožja za množično uničenje.