
Projekcije kažejo na to, da bo leta 2060 več kot 30 odstotkov Slovencev starih nad 65 let, kar prinaša velike družbene spremembe. Razvojni center Srca Slovenije je skupaj z Občino Ivančna Gorica organiziral strokovni posvet na temo izzivov, ki jih prinaša staranje prebivalstva. Na njem so sodelujoči med drugim pozvali k večjemu in pogumnejšemu vključevanju v evropske projekte, ki lahko zagotovijo tako dodatne vire denarja kot tudi dodatne dostope do znanj in uspešnih zgodb, povezanih s kakovostnim bivanjem starejših.
Kot primer uspešnega povezovanja je bilo predstavljeno Srce Slovenije, ki s spodbujanjem zdravega in aktivnega staranja in povezovanjem lokalnih skupnosti postaja regija medgeneracijskega sodelovanja.
Edwin Mermans iz nizozemske regije Noord-Brabant, ki je izredno aktivna in prepoznana na področju aktivnega staranja, je predstavil evropsko mrežo CORAL za kakovostno bivanje starejših, v okviru katere se izmenjujejo znanja in izkušnje ter oblikujejo nove ideje za informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) in ostale rešitve, ki krepijo kakovost bivanja in omogočajo čim daljše obdobje prebivanja v domačem okolju. Slovenijo je pozval, naj se aktivneje vključuje v evropske mreže, lokalne skupnosti pa, da se pridružijo obstoječim in razpisanim projektom, saj Bruselj želi več predstavnikov centralne Evrope v udejanjanju zastavljenih ciljev na področju aktivnega in zdravega staranja.
Oblikovanje rešitev za starejše lahko temelji le na delu s starejšimi (in ne oddaljeno od njih); pomembno je njihovo čim večje vključevanje v celoten proces aktivnosti - od načrtovanja do testiranja in implementacije, sta v pogovoru poudarila Mermans in mag. Ksenija Ramovš z Inštituta Antona Trstenjaka. To velja tudi za IKT, kjer, posebej v Sloveniji, še prevladuje strah in odpor do sodobnih tehnologij, čeprav so te lahko odlično dopolnilo živim, osebnim stikom in oskrbi, seveda pa nikoli ne morejo nadomestiti medčloveške bližine.