Nikola Karabatić se veseli enega izmed svojih treh zadetkov v polfinalnem obračunu proti Egiptu. Foto: Reuters

Francozi so zvezda stalnica olimpijskih turnirjev, uvrstili so se v četrti zaporedni finale. V Pekingu 2008 in Londonu 2012 so bili zlati, v Riu 2016 pa so finalni obračun izgubili proti Danski.

Zdaj bodo imeli priložnost za maščevanje, saj so v drugem polfinalu Danci premagali Špance. Blestel je Mikkel Hansen, ki je Špancem nasul kar 13 golov.

Vratar Vincent Gerard je Egipčane s svojimi obrambami spravljal v obup. Zbral jih je 17 (od 39 strelov) za 44-odstotno uspešnost. Na drugi strani sta vratarja Karim Hendawy in Mohamed Eltayar ubranila osem od 35 strelov za 23-odstotno uspešnost. Foto: Reuters

Slab začetek Francozov, boljše nadaljevanje
Francozi so srečanje sicer začeli slabo, zelo hitro so se po vrsti napak znašli v zaostanku, Egipčani so povedli s +4 (1:5). Toda francoska krivulja se je počasi, a vztrajno začela obračati navzgor, za to pa je najzaslužnejši vratar Vincent Gerard, ki je s številnimi obrambami tekmeca začel spravljati v obup. Egipčani skoraj šest minut niso dosegli zadetka, v tem času je Gerard ubranil tudi dva strela s sedmih metrov. Na drugi strani so njegovi soigralci pridno polnili mrežo, izid je na 7:7 izenačil Nedim Remili, za prvo vodstvo galskih petelinov na tekmi pa je z lobom s sedmih metrov v 18. minuti poskrbel Hugo Descat (8:7). Egipčani so se še pravi čas zbrali in s čvrstejšo obrambo nekako le ustavili francoski nalet, do konca prvega polčasa sta bili ekipi izenačeni, na odmor sta odšli z izidom 13:13.

Večina napadov izbrane vrste Egipta je potekala prek Yahie Omarja (na fotografiji z žogo), ki je dosegel pet zadetkov, tri s sedmih metrov. Foto: Reuters

Egipčani popustili v končnici
Izenačen boj na igrišču se je nadaljeval tudi v drugem polčasu. Egipčani so igrali predvsem z najbolj razpoloženim Jahiejem Omarjem, ki je kljub surovi francoski obrambi vlekel voz svoje reprezentance. Sredi polčasa so se v njihovo igro prikradle napake, Jehia Elderaa je dvakrat izgubil žogo, kar so Francozi izkoristili in ob pomoči Nikole Karabatića in Remilija povedli za tri (21:18).

Napake Egipčanov so se nadaljevale, nikakor niso našli poti mimo dobro postavljene obrambe tekmeca, znova je zablestel tudi vratar Gerard. Sanje o uvrstitvi v finale so se razblinile. Francozi so brez večjih težav zadevali gole, končni izid je bil 27:23, in si v končnici priigrali boj za zlato kolajno, v katerem bodo po Pekingu in Londonu lovili tretji naslov olimpijskih zmagovalcev.

Mikkel Hansen, danska rokometna legenda. Foto: EPA

Danci od 15. minute ves čas v prednosti
V drugem polfinalu sta se pomerili reprezentanci Španije in Danske. Danci, ki branijo naslov olimpijskega zmagovalca iz Ria, so bili boljši tekmec, z golom Mikkla Hansena (s 13 zadetki je bil daleč najboljši igralec tekme) so sredi prvega polčasa povedli (5:6) in prednost obdržali vse do konca. V drugem polčasu so se Španci dvakrat približali na gol zaostanka (21:22 in 22:23), a so Danci vedno vrnili udarec in se na koncu suvereno uvrstili v sobotni finale, kjer jih čakajo Francozi.