Slovenijo krasi odlična energija tako na igrišču kot na klopi. Foto: Reuters

Varovanci Aleksandra Sekulića so dobili prav vse četrtine. Spet je bil razigran Luka Dončić, ki je v 25 minutah dosegel prav toliko točk. Pri metu za 2 je bil izjemno natančen Zoran Dragić (8/10, 24 točk).

Dončić je v prvi četrtini dosegel 13 točk. Foto: Reuters

Dončić: Rezerve so predvsem v obrambi
"Igrali smo čvrsto, dali smo kar nekaj točk, a imamo še kar nekaj rezerv v obrambi, kar bo pomembno na naslednjih tekmah," je bil takoj po tekmi v izjavi za TV Slovenija zadovoljen Dončić, ki se je že obrnil proti Španiji. "Vsi poznamo Špance, isto ekipo imajo že 10, 15 let, so zelo izkušeni, zelo težka tekma bo," je dejal. Igralec s številko 77 na hrbtu je v statistiko vpisal še sedem skokov in sedem podaj, morda še bolj impresivno pa je bilo, da ni izgubil niti ene žoge.

Izjemni napadalni predstavi
Dončić je imel še kako prav glede obrambe. V prvem polčasu je v slovenski igri namreč na trenutke škripalo prav v tem segmentu. Pri gostiteljih je bil daleč najbolj razigran Rui Hačimura, NBA-jevec je zbral 34 točk. A ko je bilo potrebno, je Slovenija z več serijami že sredi drugega polčasa poskrbela za suvereno zmago. Slovenska reprezentanca je na prvih dveh tekmah skupaj dosegla kar 234 točk! Ameriški dream team je leta 1992 v Barceloni na prvih dveh tekmah zbral 219 točk.

Film tekme

Pogovor z Luko Dončićem in Jako Blažičem

Prva četrtina (29:23)
Slovenija je začela s peterko Tobey, Blažič, Dragić, Čančar in Dončić. Slovenci so dosegli prve štiri točke na tekmi in večkrat povedli z nekaj točkami razlike, a so žilavi Japonci držali priključek in izenačili na 15:15 in 18:18. Vajeti igre je nato prevzel Luka Dončić, ki je dosegel šest zaporednih točk za vodstvo s 24:18. Ta razlika je bila tudi ob koncu četrtine (29:23). Dončić je v tem obdobju dal 13 točk, zadel je vseh pet metov za dve točki, zgrešil pa je oba prosta meta.

Zoran Dragić je zelo učinkovit pri metu iz igre (10/13). Foto: Reuters

Druga četrtina (24:18)
Na začetku druge četrtine je Edo Murić najprej zadel trojko, Dončić je pri poskusu trojke mojstrsko izsilil prekršek (zadel je dva meta) in Slovenija je v 13. minuti prvič povedla z dvoštevilčno prednostjo (36:25). Japonci so se po seriji 8:2 približali na 42:36, selektor Sekulić je takrat v igro vrnil Tobeyja in Blažiča, igra v napadu je spet stekla in Slovenija je prvič vodila s 13 točkami razlike (51:38). Tik ob koncu prvega polčasa je Murić zgrešil trojko, odbitek je ujel Tobey in postavil izid prvega dela tekme (53:41). Dončić je skupaj zbral 15 točk, ob koncu četrtine se je prijel za hrbet. Pri Japoncih je v prvih 20 minutah blestel Hačimura (17 točk, met iz igre 6/14).

Hačimura je bil najbolj razigran med Japonci. Foto: Reuters

Tretja četrtina (27:23)
Slovenija je drugi polčas začela z enako začetno postavo, kot je začela tekmo. Na parketu je bil tudi Dončić, kar je pomenilo, da je z njegovim zdravjem vse v redu. Razigrani Hačimura je s trojko znižal na 55:46, kar je malce ujezilo igralce v belih dresih, ki so serijo 11:2 še utrdili vodstvo na +18 (66:48). Po hitrem protinapadu je bil izpod obroča natančen še Dragić in s svojo 16. točko poskrbel za novo najvišjo prednost (72:52). Hačimura je še naprej polnil slovenski koš (27 do konca tretje četrtine), a pred zadnjim odmorom je bila prednost še vedno visokih 16 točk (80:64). Vmes je prvi slovenski strelec postal Dragić (22).

Malo bomo spet kartali (hahaha), potem pa Španci

Četrta četrtina (36:17)
Košarkarji v rdečem so se pričakovano borili in se metali prav na vsako žogo ter niso pustili, da bi lahko Slovenija prehitro stopila na zavoro in varčevala moči. Hačimura je za 32. točko znižal na 14 (87:73). Nato je svoje naredil Dončić s štirimi točkami in podajo Muriću, po dveh zaporednih trojkah Blažiča in Čančarja pa je razlika v hipu zrasla na rekordnih 27 (100:73). Dobre štiri minute pred koncem je Dončić zapustil parket. Slovenija je s serijo trojk na koncu poskrbela, da je razlika zrasla na 35 točk – dobra popotnica za nedeljski obračun proti Španiji.

Dončić: Prišli smo, da bi zmagali
Japonci navdušeni nad slovenskimi košarkarji
Slovenci po gladki zmagi nad Japonsko v četrtfinalu

Španci boljši od Argentine
V drugem obračunu v skupini C je Španija v ponovitvi finala zadnjega svetovnega prvenstva z 81:71 premagala Argentino, kar pomeni, da se bosta za prvo mesto v skupini v nedeljo ob 10.20 pomerili neporaženi Slovenija in Španija.

Pau Gasol je dosegel devet točk. Foto: Reuters

Argentinci so odprli tekmo s 7:0 in sredi prve četrtine povedli z 9, a so jih Španci ekspresno ujeli. V vodstvo so prešli v drugi četrtini in ga niso več izpustili iz rok. Argentinci so se najbolj približali na začetku drugega dela, ko so zaostajali za štiri. Svetovni prvaki so v zadnji četrtini praktično ves čas vodili z dvomestno razliko.

Prvi strelec Španije je bil Ricky Rubio s 26 točkami, 10 jih je dodal Sergio Llull. Pri Argentini je bil daleč najboljši Nicolas Laprovittola s 27 točkami.

Žreb četrtfinalnih parov po koncu skupinskega dela
V četrtfinale se uvrstijo zmagovalci skupin in vsi drugouvrščeni ter dve najboljši tretjeuvrščeni reprezentanci. Pari četrtfinala se žrebajo, žreb bo takoj po koncu skupinskega dela. Trije zmagovalci in najboljša drugouvrščena ekipa (verjetno ZDA) bodo v bobnu 1, preostale reprezentance pa v bobnu 2.