Ledeno hladen je bil Aleksander Boljšunov, ko je bilo treba tekmecem zadati zadnji udarec. Potem ko je bil na prestižnem tekaškem maratonu v Pjongčangu 2018 drugi, je bil tokrat najboljši, s čimer se je veselil že svoje devete olimpijske medalje, pete v Pekingu. Foto: Reuters
Boljšunov je prvi tekač v zgodovini s petimi medaljami na enih igrah (tri zlate, ena srebrna, ena bronasta). Foto: Reuters

To je peta medalja 25-letnega Boljšunova na igrah v Pekingu, tretja zlata. Najboljši je bil tudi na skiatlonu in v štafetni preizkušnji. Potem ko je bilo v prvi polovici nekaj pobegov, se je tekma začela zares razpletati malo pred 20. kilometrom, ko je Norvežan Krueger navil ritem, kar je naredilo selekcijo. V ospredju je ostalo le še osem tekačev, med njimi ni bilo favoriziranega Norvežana Klaeba, ki je odstopil. Boljšunov je ves čas nadziral položaj, tri kilometre pred ciljem pa je močno pospešil in dal jasno vedeti, da mu nihče ne more vzeti naslova.

50 km prosto (M) - skrajšano na 28,4 km
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Aleksander BoljšunovOlimpijski atleti Rusije1:11:32,7
2Ivan JakimuškinOlimpijski atleti Rusije+5,5
3Simon Hegsted KruegerNorveška+7,0

Težje kot je, bolj blesti
"Težje ko je, bolje mi gre. Mislim, da bi lahko tekel tudi 50 km. Pet medalj, tri zlate ... To je neverjetno. Pred sezono sem meril na dve zlati, zdaj imam tri in medaljo prav v vsaki disciplini, v kateri sem nastopil," je bil zadovoljen Boljšunov. Norvežane je rešil Krueger, ki je komaj dobro prebolel koronavirusno bolezen in so ga šele v četrtek postavil v norveško ekipo. Prvi norveški adut je bil sicer Hoesflot Klaebo (v Pekingu je osvojil dve zlati medalji), ki pa zaradi zdravstvenih težav (črevesna okužba) ni bil kos zahtevni nalogi: "V zadnjih dneh nisem dobro spal, ponoči sem bil več na stranišču kot v postelji," je potožil.

Boljšunov: Težje kot so razmere, bolje mi gre
Tekači so namesto 50 pretekli 28,4 kilometra, torej manj kot na skiatlonu (30). Foto: Reuters

Preizkušnja skoraj polkrajša
Prestižni disciplini (nastopilo je 61 tekačev iz 32 držav, brez Slovencev) je veliko blišča vzela odločitev, da ga zaradi vremenskih razmer, mraza (bilo je -16 stopinj) in močnega vetra občutno skrajšajo (odtekli so le štiri kroge po 7,1 km), tako da sploh ni šlo za najdaljšo preizkušnjo iger – skiatlon (30) je bil nekoliko daljši. Ko bi se tekma morala šele dobro začeti, je bil že cilj. Tek so tudi "prestavili" v ženski krog, a so še tega skrajšali za 400 metrov. Seveda je vse skupaj v nekaterih reprezentancah povzročilo precej burne odzive, so pa sibirske razmere vsekakor bolj ustrezale Rusom.

Ženski tek vendarle na 30 km
Tek na 50 km je v sporedu olimpijskih iger vse od leta 1924, nikoli pa se še ni zgodilo, da bi ga tako skrajšali. Tekmovalci so imeli enkrat možnost menjati smuči, a večina najboljših tega ni izkoristila. V nedeljo bo v Džangžankjovu še ženski tek na 30 km, ki ga ne bodo krajšali, so ga prestavili na zgodnejši termin. Start bo ob 4. uri. Slovenske barve bosta branili Anita Klemenčič in Neža Žerjav. Prenos bo na TV SLO 2.