Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Arhiv

Proslave in slavnostne seje Državna proslava ob dnevu upora proti okupatorju

26. 4. 2024

Državna proslava ob dnevu upora proti okupatorju bo 26. aprila v športni dvorani Osnovne šole Mirana Jarca v Črnomlju. Scenarist in režiser prireditve Tomaž Letnar je slovesnost zasnoval tako, da njeno idejo najbolje povzema izjava člana zavezniške misije v Beli krajini, ameriškega častnika Georgea Wuchinicha: »Narod, ki se enako odločno kot s puško bori s knjigo v roki, ne more biti premagan.« V Črnomlju je bilo namreč ustanovljeno Slovensko narodno gledališče, v katerem so uprizarjali številna besedila iz slovenske in svetovne dramske zakladnice ter tako potrdili pomen visoke kulture za narodno zavest v boju proti okupatorju. Reševanje zavezniških pilotov iz sovražnikovih rok in zavezniška pomoč partizanom prek letališč v Beli krajini potrjujeta, da so bili partizani del svetovne protifašistične koalicije. Wuchinich pa je s svojo navzočnostjo, skupaj s kanadskim majorjem Williamom Jonesom, dal mednarodno legitimnost Slovenskemu narodnoosvobodilnemu svetu, vrhovnemu predstavniškemu in zakonodajnemu organu v slovenskem narodnoosvobodilnem boju, ki se je oblikoval v Črnomlju. To so trije vsebinski temelji predstave, ki se po tragični uvodni točki, ki ponazarja trpljenje v boju, prelevi v vznesen in svetel dan kulture in pomembnih političnih odločitev za oblikovanje države v osvobojeni Beli krajini. Poleg plesalcev ljubljanske Opere in baleta ter igralcev SNG-ja Drama Ljubljana bodo na proslavi sodelovale odlične glasbene in plesne skupine iz lokalnega okolja. Predstava se izogiba interpretacijam in skozi verodostojne ter strokovno dokumentirane citate udeležencev boja upodablja prelomne čase ter nas s svojo vero v boljši in lepši svet nagovarja tudi v težavni sedanjosti. Slavnostni govornik bo predsednik Državnega sveta Marko Lotrič.

S-prehodi 120 letnica planinskega društva Trst

22. 4. 2024

Slovensko planinsko društvo Trst praznuje 120 let svojega obstoja. Je najstarejše športno-kulturno društvo na Tržaškem s 370 člani. V studiu bosta z nami njegova predsednica in kulturna delavka Marinka Pertot in openska alpinistka Irina Goruppi. Vabljeni k ogledu

Rojaki Rojaki

20. 4. 2024

Oddaja »Rojaki« je most med domovino in Slovenci, ki živijo zunaj njenih meja. Pesem, literatura, folklora in številne druge oblike izražanja ohranjajo živo slovensko besedo in tradicijo. Slovenstvo živi naprej tudi po zaslugi novih gospodarskih povezovanj, raziskovalnih in turističnih pobud ter izjemnih posameznikov, ki bogatijo naš skupen prostor. Vse to so Rojaki, spoznajte jih skupaj z nami.

Romska oddaja Kaj govoriš? = So vakeres?

20. 4. 2024

Vsako leto 8. aprila se spominjamo prvega svetovnega kongresa Romov v Londonu. Med 4. in 8. aprilom 1971 so se sestali predstavniki Romov iz štirinajstih držav in se dogovorili, da 8. april postane mednarodni dan Romov. Praznik smo zaznamovali tudi mi; odpravili smo se na prireditve v Murski Soboti, Mariboru, Kočevju in Novem mestu. Posebna reportaža je nastala tudi v Milanu.

S-prehodi Evropska prestolnica kulture GO 2025

15. 4. 2024

Manj kot leto dni nas loči do začetka projekta Evropska prestolnica kulture. Časti naziv bo pripadal Gorici in Novi Gorici. Z umetniškim vodjo Stojanom Pelkom bomo razkrili nekaj programskih novosti in razmišljanj. Z Vido Rucli iz Kolektiva Robida pa se bomo pogovarjali o prostorih in skupnostih ob meji.

Rojaki Rojaki

13. 4. 2024

Urednik oddaje Dušan Tomažič v oddaji gosti urednika knjižne zbirke Med Rabo in Muro, Francija Justa. Pri tej založbi je izšel že 27 zvezek literarnega ustvarjanja Porabcev in Prekmurcev. Novinarka Tanja Kranjec predstavlja Lovra Sodjo, ki je eden tistih neutrudnih Slovencev, ki vedno znova iščejo izzive, s katerimi mladim umetnikom utira pot onkraj meja. Njegov prispevek k širjenju medsosedske kulture Slovenije in Avstrije je izjemen, še posebej velja omeniti njegovo povezovanje na področju manjšin. Špela Lenardič na s svojo reportažo vabi v Slovensko stalno gledališče Trst na premiero in hkrati na razstavo posvečeno operni pevki Ksenji Vidali.

NaGlas! Rumena Bužarovska

13. 4. 2024

Naša posebna gostja je makedonska pisateljica Rumena Bužarovska. V Sloveniji jo poznamo po dveh od sicer štirih zbirkah kratkih zgodb: Nikamor ne grem in Moj mož. Rumena Bužarovska ni le pisateljica, ki spregovori o zamolčanih odnosih v patriarhalnih družinah. Prevajalka in predavateljica ameriške književnosti na Univerzi v Skopju je tudi aktivistka in feministka: skupaj s prijateljicami je začetnica gibanja Jaz tudi v Makedoniji. V ljubljanski Šiški smo obiskali vse bolj priljubljeno vodeno plesno vadbo, ki jo poganjajo turbofolk ritmi. Kaj je balkanika?

S-prehodi Ksenija Dobrila in Walter Bandelj, predsednika krovnih organizacij Slovencev v Italiji

8. 4. 2024

K2: Usoda slovenske narodne skupnosti v Italiji sloni na ramenih šol. Leto 2024 prinaša s seboj veliko izzivov in še nerešenih vprašanj. O tem v oddaji s predsednico Slovenske kulturno gospodarske zveze Ksenijo Dobrila in predsednikom Sveta slovenskih organizacij Walterjem Bandljem.

Stran 1 od 107
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov