Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Časi, ko so se lahko planinci odpravili v hribe in poceni prespali na skupnih ležiščih v planinskih kočah, ne da bi jih prej rezervirali, so najbrž za zmeraj minili. Planinske koče se oglašujejo na spletu, cene prenočitev, hrane in pijače so visoke, prenočišča v nekaterih kočah so rezervirana že mesece vnaprej. Medtem pa se lastniki koč, to so planinska društva, spopadajo s številnimi težavami. Ne le zaradi kadra, ki ga je skoraj nemogoče dobiti, težava je tudi dotrajanost koč, društva pa nimajo denarja za obnovo. Zato nekatera razmišljajo celo o prodaji koč. Alenka Frantar.
Tudi v šolskem sistemu za kakšne nujne spremembe preteče preveč časa. Mi pa smo za ta prvi šolski dan pobrskali še po našem bogatem arhivu in našli prispevek iz leta 1973. V Dnevniku so takrat ob prvem šolskem dnevu 15 let po prvi šolski reformi poročali tudi o programu nove matematike, gledalci pa so lahko med drugim slišali, da je "vedoželjnost izraz zdravja in napredka", da "otrok ne bo več preobremenjen" in da je "vsak čudež otrokovega življenja za spoznanje drugačen".
Ali je za osnovnošolske predmete, kot sta tehnika in tehnologija ali glasbena umetnost, res nujno imeti delovni zvezek? Tako se sprašujejo nekateri starši, ki so te dni opravljali še zadnje nakupe šolskih potrebščin in morali za to seči globoko v žep. Medtem ko si učbenike učenci lahko izposodijo, nakup šolskih potrebščin pri otrocih druge in tretje triade vključuje tudi delovne zvezke. Število in vrsta delovnih zvezkov ter stroški zanje pa se lahko od šole do šole zelo razlikujejo. Anja Nab Huš.
So podražitve, o katerih nas vsake toliko obvestijo telekomunikacijski operaterji, skladne z zakonodajo, ki ščiti potrošnike? V Vseslovenskem združenju malih deležnikov in Zvezi potrošnikov Slovenije so prepričani, da ne, zato so proti štirim največjim operaterjem vložili kolektivne odškodninske tožbe. Očitajo jim, da si v pogodbah pridržujejo pravico enostranskega spreminjanja pogojev, to pa potem izkoriščajo za neutemeljeno višanje cen. Skupni znesek oškodovanja naročnikov naj bi dosegel 250 milijonov evrov. Boštjan Fabjan.
V teh dneh se veliko govori o Romih, tudi v Državnem zboru. V Sloveniji jih živi okoli deset tisoč, od tega polovica v jugovzhodnem delu države. Težav je veliko, a vprašanje je, ali jih bo novi zakon razrešil, saj naj bi se osredotočil predvsem na varnostna vprašanja, ne pa toliko na integracijo in izboljšanje življenjskih razmer v romskih naseljih. Naša ekipa je obiskala dve romski naselji: Dobruško vas in Kerinov Grm. Novinarka Anka Pirš.
Na današnji dan pred 246 leti - 26. avgusta 1778 - so se štirje bohinjski srčni možje - Luka Korošec, Matevž Kos, Štefan Rožič in Lovrenc Willomitzer - na pobudo Žige Zoisa kot prvi povzpeli na Triglav. Takrat so bile visokogorske planine še polne življenja, ki pa ga je v zadnjih desetletjih vse manj. A nekatere planine še niso povsem opustele; v poletnih mesecih se na njih še pasejo ovce, koze in krave, zanje skrbijo sodobne majerice in majerji. Kakšno pa je njihovo poletno življenje? Štiri bohinjske planine sta obiskala novinarka Alenka Frantar in snemalec Martin Uršič.
Ena naših najbolj znanih humanitarnih organizacij, ki je v čast dolgoletni predsednici spremenila svoje ime v Zvezo Anite Ogulin in ZPM, je konec prejšnjega tedna javnost zaprosila za pomoč. Njeno skladišče s hrano je namreč že skoraj prazno, saj se nanjo obrača vedno več ljudi, ki si ne morejo privoščiti niti najosnovnejših potrebščin. Hrano in higienske pripomočke lahko prinesete v skladišče organizacije na Zaloški cesti 54 v Ljubljani. Lahko pa nakažete sredstva na račun SI56 3300 0000 1303 865, sklic: SI00 154 ali pošljete sporočilo s ključno besedo VERIGA5 ali VERIGA10 na številko 1919.
Kako pomembna so drevesa in zelene površne v urbanih okoljih, nas vedno bolj opominjajo vroči dnevi, saj drevesa zagotavljajo senco in blažijo vročino. Drevesa so tako pomemben zaveznik človeštva pri prilagajanju na podnebne spremembe, na katere tudi sama niso vedno odporna. Nekatere občine posvečajo sajenju dreves, skrbi za stara drevesa in ozelenjevanju javnih površin posebno pozornost, druge manj ali nič. Anja Nab Huš.
V domovih za starejše se spopadajo z vse hujšim pomanjkanjem delavcev; od negovalk do kuharjev. Množični odhodi se zaradi težkih delovnih pogojev in slabih plač nadaljujejo, zaposleni odhajajo celo v povsem druge panoge, mladih pa to delo ne zanima. Zato potrebnega kadra tudi na trgu dela ni. Vodstva zavodov opozarjajo - sistem je tik pred razpadom, država pa ne ukrepa. Saška Jazbec.
Bolnik grozil zobozdravnici. Prejšnji teden se je zgodil nov primer nasilja v zdravstvu. Grožnje s smrtjo, fizično nasilje, vpitje, razgrajanje, celo streljanje. To vse pogosteje doživljajo zdravniki, medicinske in patronažne sestre, lekarnarji. Bolnišnice in zdravstveni domovi so zato že pred časom poostrili varnostne ukrepe, v zbornicah, ki združujejo te zaposlene, pa so prepričani, da bi število tovrstnih dogodkov lahko zmanjšali tudi s spremembo zakonodaje - tako da bi zdravstvenim delavcem dodelili status uradne osebe. Boštjan Fabjan.
V soboto, 24. avgusta, bo v dvorani Stožice veliki spektakel Noč zmaja, poslovilna tekma Gorana Dragića. Ogledali si jo boste lahko tudi na Televiziji Slovenija. Poglejmo odlomek iz prispevka, ki smo ga objavili januarja, ko je sporočil, da se poslavlja od košarke na najvišji ravni. Novinarka Maja Hrvatin.
Nova Gorica se ponaša z drugo največjo evropsko zbirko vrtnic burbonk. Zanimivo je, kako so starodavne burbonke našle svoj prostor v našem najmlajšem mestu. Dehtijo nad grobnico zadnjega kralja iz družine Burbonov na Kostanjevici nad Novo Gorico. Tam je med drugimi pokopana Marija Terezija Šarlota, hči Marije Antoanete in vnukinja avstrijske cesarice Marije Terezije. Zakaj je kraljev grob v Novi Gorici in od kod burbonke - pa v prispevku Mojce Dumančič in Darka Humarja.
Odlomek iz prispevka Koga bi imeli za soseda?
Pogovor z novinarko Anko Pirš: o otrocih brez spremstva na migrantski poti, ki pogosto postanejo žrtve brezobzirnih trgovcev z ljudmi, o azilni politiki in nestrpnosti slovenske družbe.
Poletne počitnice se za šolarje počasi iztekajo, študentje pa lahko še malo uživajo pred novimi izzivi, morda tudi novimi protesti. Val študentskih demonstracij proti genocidu v Gazi iz Amerike se je dotaknil tudi aktivističnih študentskih gibanj v Sloveniji. Tako je maja dobrih 30 študentov zavzelo prostore Fakultete za družbene vede ter od FDV-ja in Univerze zahtevalo, da se postavi v bran Palestincem, ki že osem mesecev umirajo v obstreljevani Gazi brez hrane, vode in zdravil. Koliko skupnega ima ta protest z zasedbo Filozofske fakultete leta 1971 in leta 2011? Anka Pirš.
V poletnih Tednikih nadaljujemo z obiski družin, ki ste jim gledalke in gledalci pomagali v minulih letih. Tokrat vam bomo pokazali, kako ste s svojimi donacijami, nakazanimi prek Zveze prijateljev mladine Slovenije, pomagali zgraditi dvigalo družini invalidnih dvojčkov Hajnc, ki sta zaradi cerebralne paralize povsem odvisna od staršev. Aleksandra Dežman.
Obarvajmo preteklost! V naslednjih minutah pa se nam pridružite na potepu po deželi ob Muri nekoč in danes. Nekoč je bilo na tej reki okoli sto mlinov, danes je samo en v Veržeju, kjer je tudi edina mlinarka na Muri. Naša prekmurska ekipa se je z njo sprehodila po mlinu, obiskala mlade beltinske folklornike in tamkajšnjo domačinko Liziko Tot, ki je že 28- krat obiskala Triglav. O osvojenem očaku pa je za TV Slovenija prvič spregovorila leta 1954, ko ji je bilo 10 let. Cirila Sever.
V Tedniku smo pred meseci raziskovali vpliv pametnih ur. Gre res za najbolj srhljivo elektronsko napravo vseh časov, kot so eno od otroških ur poimenovali britanski novinarji? Pametne ure poleg spremljanja lokacije omogočajo tudi prisluškovanje. Prek njih lahko starši, pa tudi popolni neznanci, prisluškujejo otroku ali na primer spremljajo dogajanje v razredu. Poglejmo odlomek. Novinarka Erika Pečnik Ladika.
V Sloveniji je okoli 60 tisoč prevozno revnih prebivalcev, ugotavljajo na Geografskem inštitutu Antona Melika. Gre predvsem za ljudi na območjih, kjer ni urejenega javnega prevoza, nekateri zato postanejo prisilni lastniki avtomobila, za katerega porabijo velik del prihodka. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije mesečni stroški gospodinjstva za prevoz znašajo v povprečju 426 evrov. Posledično so najbolj prizadeti socialno ogroženi. Največje število prevozno revnih po tem izračunu je v Pomurski, Posavski in Primorsko-notranjski regiji. Jasna Krljić Vreg.
Benetke so tudi letos živele z bienalom sodobne umetnosti. Poleg številnih nacionalnih paviljonov je na ogled tudi na desetine drugih razstav. In med njimi je naš dopisnik Janko Petrovec opazil razstavo s klasičnim motivom v zgodovini svetovne umetnosti, ki ima še danes političen naboj.
Neveljaven email naslov