Orbanov Fidesz slabi na račun skrajno desnega Jobbika. Foto: EPA
Orbanov Fidesz slabi na račun skrajno desnega Jobbika. Foto: EPA

posvaril, naj takoj opusti načrte, sicer sledi "spopad".

"O očitnih stvareh nam res ni treba razpravljati ... Gospod Orban naj takoj jasno pove, da tega ne namerava storiti. V nasprotnem primeru sledi spopad," je poudaril Juncker v odzivu na Orbanove izjave o ponovni uvedbi smrtne kazni.

V odzivu na Junckerjeve izjave je vodja Orbanovega kabineta Janos Lazar dejal, da Madžarska spoštuje "celoten evropski pravni red". A ob tem je dodal, da bi morala razprava o smrtni kazni ostati na agendi. "Ne verjamem, da dialog ogroža temeljne vrednote EU-ja," je pripomnil.

Medtem je madžarski pravosodni minister Laszlo Trocsanyi ubral bolj spravno pot in dejal, da je madžarski pravni red vezan na evropsko zakonodajo.

"Samo predmet razprav"
Lazar je naknadno še razkril, da je Orban po telefonu poklical predsednika Evropskega parlamenta Martina Schulza in mu zagotovil, da Madžarska ne namerava ponovno uvesti smrtne kazni, ki je "le predmet razprav".

Madžarski premier je v torek pozval k razpravi o ponovni uvedbi smrtne kazni na Madžarskem, češ da so veljavne kazni preblage. Orbanovo stališče analitiki pripisujejo slabitvi moči njegove stranke Fidesz na račun skrajno desnega Jobbika, ki podpira smrtno kazen.

Smrtna kazen v nasprotju s temeljnimi vrednotami
V Bruslju so že v torek poudarili, da je smrtna kazen v nasprotju s temeljnimi vrednotami Unije. Danes je Juncker Orbanu, s katerim sta sicer člana iste evropske politične družine, posredoval še ostro politično sporočilo.

EU lahko v primeru sistematičnih groženj pravni državi ukrepa, tako da Evropska komisija najprej sproži dialog s težavno članico. Če ta ne prinese zadovoljive rešitve, pa lahko v skrajnem primeru sproži člen 7 pogodbe o EU-ju, t. i. "jedrsko bombo". V skladu z omenjenim členom je mogoče v primeru resnih in vztrajnih kršitev vrednot EU-ja v skrajnem primeru začasno odvzeti glasovalne pravice članici Unije. A sprožitev tega člena je zapleten postopek in Unija se zanj doslej še ni odločila.