Prvi cepelin je poletel leta 1900. Foto: NN
Prvi cepelin je poletel leta 1900. Foto: NN
Leta 1709 je ruski car Peter Veliki v bitki pri Poltavi premagal Švede. Foto: EPA
Edo Mihevc. Metalka
Slovenski arhitekt Edo Mihevc je med drugim projektiral ljubljansko Metalko. Foto: Arhitekturni vodnik/Metka Pretnar
Si bomo v Mariboru kmali lahko ogledali stara vojaška letala?
Leta 1940 se je začela bitka za Britanijo.
V različnih fazah (po)produkcije je trenutno kar šest filmov, v katerih nastopa Anjelica Houston: The Kreutzer Sonata je že končan, v Tinker Bell je posodila samo svoj glas, nato pa so tu še Spirit of the Forest, When in Rome, The Fantastic Mr. Fox in Long Time Gone.
Anjelica Houston se je med drugim predstavila v vlogi Morticie Addams v filmu Adamsovi. Foto: EPA
Kočevski rog
Leta 1990 je ob grobišču žrtev povojnih pobojev v Kočevskem rogu potekala spravna slovesnost. Foto: MMC RTV SLO/Ana Svenšek

Sprva se je odločil za vojaško kariero in prišel do čina generalpolkovnika. Leta 1891 je izstopil iz vojske in se nato posvetil izdelavi zrakoplovov, ki so po njem dobili ime cepelini.

Cepelini lahko letijo, ker so njihovi trupi polni vodika, a so pogosto prav zaradi tega eksplodirali. Prvi cepelin je poletel leta 1900 in se je imenoval LZ1. Izmed zadnjih dveh velikih cepelinov se je LZ 129 hindenburg po potniškem poletu čez Atlantski ocean leta 1937 tik pred pristankom v New Jerseyju vnel in ogenj ga je popolnoma uničil. Danes cepeline uporabljajo v znanstvene in druge namene.

Ferdinand Zeppelin je umrl 8. marca leta 1917.


Drugi dogodki na današnji dan ...

Leta 793 se je zgodil eden prvih dokumentiranih napadov Vikingov, ki so izropali angleški otok Lindisfare.

Leta 1099 so med korakanjem po Jeruzalemu zasmehovali 15.000 sestradanih križarjev.

Leta 1497 se je portugalski pomorščak Vasco da Gama iz Lizbone odpravil na svojo prvo pot v Indiji.

Leta 1621 se je rodil francoski basnopisec Jean de Lafontaine. Njegovo najpomembnejše delo so basni, ki jih je izdal v 12 knjigah in so izvirne predelave Ezopovih in Fedrovih motivov z nedogmatično in lagodno, rahlo zbadljivo in vselej trezno moralno poanto.

Leta 1623 so v takrat še angleški koloniji Massachusetts prvič praznovali zahvalni dan.

Leta 1709 je ruski car Peter Veliki v bitki pri Poltavi premagal Švede.

Leta 1809 se je rodil hrvaški pisatelj, politik in pobudnik ilirizma Ljudevit Gaj. Gaj je začel širiti svojo različico črkopisa s črkami Č, Š in Ž, in sicer po češkem vzoru. Pisavo je širil tudi po slovenskih krajih. Zagnan ilirec je bil Stanko Vraz, ki je 1839 izdal knjigo Narodne pesmi ilirske, koje se pevaju po Štajerskoj, Kranjskoj, Koruškoj i zapadnoj strani Ugarske, ki velja za prvo "slovensko" knjigo v gajici. Leta 1836 je začel izdajati Novine Ilirske z literarno prilogo Danica Ilirska. Bil je tudi vodja ilirske narodne stranke.

Leta 1819 se je rodil avtor prve hrvaške opere Ljubezen in zloba Vatroslav Lisinski. Njegovo delo je v tesni zvezi z ilirskim gibanjem. Na predlog Alberta Štrige je leta 1841 posvetil skladbo tudi Ljudevitu Gaju. Vatroslav Lisinski se je lotil prve hrvaške nacionalne opere, katere praizvedba je bila leta 1846. Odločil se je, da se bo glasbeno izobraževal na praškem konservatoriju, a ga kljub odlično opravljenim sprejemnim izpitom zaradi starosti niso sprejeli. Njegova druga opera Porin je bila izvedena 1897. Umrl je v 35. letu starosti.

Leta 1822 je umrl angleški pesnik Percy Bysshe Shelley.

Leta 1836 se je rodil angleški politik Joseph Chamberlain.

Leta 1838 se je v Konstanci pri Bodenskem jezeru rodil grof Ferdinand Adolf August Heinrich von Zeppelin. Leta 1891 se je posvetil izdelavi zrakoplovov, ki so po njem dobili ime cepelini.

Leta 1839 se je rodil ameriški podjetnik John Davison Rockefeller.

Leta 1851 se je rodil britanski arheolog sir Arthur John Evans, ki je bil izvrsten poznavalec in raziskovalec mikenske kulture.

Leta 1867 se je rodila nemška slikarka Käthe Kollwitz.

Leta 1885 se je rodil nemški filozof Ernst Bloch. Njegovo najpomembnejše delo je Princip upanja. Umrl je leta 1977.

Leta 1889 je izšla prva številka Wall Street Journala.

Leta 1911 se je rodil slovenski arhitekt Edo Mihevc.

Leta 1919 je bilo s sporazumom Jugoslaviji dodeljeno Prekmurje.

Leta 1934 je v Parizu umrl francoski astronom Édouard Benjamin Baillaud.

Leta 1935 se je rodil ruski vesoljec Vitalij Ivanovič Sevastjanov.

Leta 1940 se je začela bitka za Veliko Britanijo.

Leta 1943 je umrl francoski upornik Jean Moulin.

Leta 1945 je Norveška napovedala vojno Japonski.

Leta 1951 se je rodila ameriška filmska igralka Anjelica Huston, hči režiserja Johna Houstona in nekdanja žena Jacka Nicholsona. Igralka se je med drugim predstavila v vlogi Morticie Addams v filmu Adamsovi, nastopila pa je še v filmih The Crossing Guard, Art School Confidential in These Foolish Things.

Leta 1957 je na tekmi med Brazilijo in Argentino (1:2) za pokal Roca v Rio de Janeiru 17-letni Pele prvič oblekel dres z državnim grbom. V igro je stopil ob polčasu in v 77. minuti srečanja dosegel svoj prvi reprezentančni gol.

Leta 1958 se je rodil ameriški igralec Kevin Bacon.

Leta 1967 je umrla angleška gledališka in filmska igralka Vivian Mary Hartley, bolj znana kot Vivien Leigh. Igrala je v filmu V vrtincu.

Leta 1974 je na finalni tekmi svetovnega nogometnega prvenstva na olimpijskem stadionu v Münchnu ZR Nemčija premagala Nizozemsko z 2:1.

Leta 1979 je umrl japonski fizik Šiničiro Tomonaga, ki je leta 1965 za svoje delo prejel Nobelovo nagrado.

Leta 1979 je ameriška teniška igralka Billie Jean King osvojila skupno svoj 20. wimbledonski naslov. Zmagala je med ženskimi pari s soigralko Martino Navratilovo. Prejšnja rekorderka, Američanka Elisabeth Ryan, je med letoma 1914 in 1934 v Wimbledonu osvojila skupaj 19 naslovov. 20 naslovov je pozneje uspelo osvojiti tudi Navratilovi.

Leta 1980 se je rodila ameriška umetnostna drsalka Michelle Kwan.

Leta 1986 je ameriška atletinja Jackie Joyner Kersee na igrah dobre volje v Moskvi presegla mejo 7.000 točk kot prva sedmerobojka v zgodovini. S 7.148 točkami je postavila nov svetovni rekord.

Leta 1990 je ob grobišču žrtev povojnih pobojev v Kočevskem rogu potekala spravna slovesnost.

Leta 1990 je angleški nogometni vratar Peter Shilton še zadnjič nastopil za svojo reprezentanco.

Leta 1990 je Martina Navratilova je osvojila rekordni deveti naslov med posameznicami v Wimbledonu.

Leta 1994 je v Pjongjangu umrl severnokorejski politik in diktator Kim Il Sung s pravim imenom Kim Song Ču. Od leta 1931 je vodil in organiziral korejsko ljudsko vojsko proti Japoncem, predsednik vlade je bil od leta 1948 do leta 1972, nato pa predsednik države.

Leta 1996 je Richard Krajicek v finalu teniškega turnirja v Wimbledonu premagal Američana Malivaija Washingtona s 6:3, 6:4 in 6:3. Finale je bil kar trikrat prekinjen zaradi dežja. To je bila edina zmaga Krajicka na turnirjih za grand slam. Prvič sta se v wimbledonskem finalu srečala dva nepostavljena igralca. Nizozemec je izgubil le eno igro na svoj servis, dosegel pa je tudi 14 asov.

Leta 1997 so Poljska, Češka in Madžarska prejele povabilo v Nato, metem ko sta bili Romunija in Slovenija zavrnjeni.

Leta 1998 se je igralcema Willu Smithu in Jadi Pinkett - Smith rodil sin Jaden, ki je šel kmalu po stopinjah svojih staršev. Za vlogo v filmu V iskanju sreče (2006), v katerem je nastopil s svojim očetom, je leto pozneje dobil MTV-jevo nagrado za najboljšega novega igralca.

Leta 1999 je Hicham El Guerrouj na atletskem mitingu Golden Gala v Rimu s časom 3:43,13 minute v teku na miljo postavil nov svetovni rekord. Za sekundo in 26 stotink je izboljšal rekordno znamko alžirskega tekača Nouredineja Morcelija.

Leta 2002 je Lleyton Hewitt v finalu teniškega turnirja v Wimbledonu s 6:1, 6:3 in 6:2 odpravil Argentinca Davida Nalbandiana.

Leta 2003 je predsedstvo Rokometne zveze Slovenije na izredni seji z mesta prvega strokovnega moža slovenske moške reprezentance razrešilo Nika Markoviča in na njegovo mesto postavilo Toneta Tislja.