Erazem Lorbek je bil v prvem polčasu precej izgubljen, v drugem pa je le pokazal tisto, kar ga je krasilo na evropskem prvenstvu pred dvema letoma, kar je spodbudna napoved pred četrtfinalnim obračunom s Španijo. Foto: EPA
Slovenski navijači
Slovenski navijači se skupaj s košarkarji zdaj selijo iz Vilne v Kaunas. Foto: Reuters
Uroš Slokar
Uroš Slokar, ki morda preveč prebira komentarje na spletnih forumih, je v prvem polčasu dosegel 12 točk in zbral 5 skokov, na koncu je bil s 13 točkami (met za tri 2/2) drugi strelec Slovenije. Foto: EPA
Petteri Koponen
Slovenski obrambi je največ težav povzročal Petteri Koponen. Foto: EPA
Jaka Lakovič
Jaka Lakovič je dosegel dve trojki iz štirih poskusov, ko je povišal na 63:51, je bila tekma tri minute pred koncem bolj kot ne odločena. Foto: EPA
Edo Murić
Edo Murić je začel v prvi postavi, igral je pogumno in bil agresiven v obrambi. Foto: EPA
Slovenija je večji del tekme dobro igrala v obrambi. Foto: EPA
Zoran Dragić
Zoran Dragić je igral dobro, dosegel je 10 točk ob metu iz igre 5/11. Foto: EPA

Strah, da bo Finska osvojila 4. mesto v skupini F in Slovence poslala domov, je bil odveč. Že v prvem polčasu si je Slovenija pred 1000 svojimi navijači v Vilni priigrala 16 točk prednosti. Vseeno je Finska v zadnjo četrtino vstopila z le šestimi točkami zaostanka, takrat pa je nekaj napadov pod košem uspešno zaključil Erazem Lorbek (14 točk, od tega 12 v drugem polčasu) in razlika je spet presegla deset točk.

Slovenska igra je bila tudi tokrat polna nihanj, zaskrbljujoči so bili štirje zgrešeni prosti meti ob koncu psihološko težke tekme, vendar nasprotnik le ni bil tako kakovosten, da bi to kaznoval. Osnovni cilj je izpolnjen, je pa zelo težko verjeti, da bi lahko ob takšnem razmerju moči v četrtfinalu (v sredo ob 17. uri) padli branilci naslova Španci.

Uroš Slokar: "V zadnjih štirih dneh se je nabralo veliko negativne energije med navijači. Veliko lepše je, če ti navijači stojijo ob strani tudi tedaj, ko ti ne gre. Zmagali smo tudi zanje. Vedeli smo, da moramo igrati sproščeno in da moramo držati skupaj. Približno sem tako samozavesten, da vem, kaj lahko dosežemo. Že pred enim tednom smo vedeli, da bo treba za četrtfinale premagati Fince. Na žalost nam vmes ni šlo po načrtih. Danes smo v prvem polčasu igrali sproščeno, v drugem pa smo na začetku zgrešili nekaj 'zicerjev', kar je verjetno posledica padca koncentracije. Toda nič takšnega ni bilo, kar se ne bi dalo popraviti. Tudi na prejšnjih tekmah smo imeli takšne težave v tretji četrtini, pomembno pa je, da smo tokrat na koncu zmagali. V četrtfinalu se moramo Španije lotiti z isto mentaliteto, predvsem pa biti sproščeni. Jasno pa je, kdo je favorit."

Prva četrtina (14:12): Koponen držal ravnotežje
Uvodne minute so bile izenačene. Selektor Maljković je v začetno peterko spet uvrstil Eda Murića, ki je zadel trojko za 5:0, toda v šesti minuti so Finci po košu Koponena vodili 6:5. Koponen je dosegel tudi naslednje štiri točke, vmes sta lepo akcijo izpeljala Lorbek in Z. Dragić. Slovenski visoki igralci niso prišli do izraza, Lorbek je neuspešno poskušal z meti za tri točke. Po trojki Slokarja je Slovenija vodila s 14:12. Slovenski met izza črte v prvi četrtini: 2/7.

Druga četrtina (28:16): Uspešen skok in spodbuden met
Finci so po napaki sodnika, ki je spregledal očitno dvojno vodenje žoge, izenačili, po domiselnem prodoru G. Dragića pa je Slovenija spet ušla na štiri točke (18:14). Z. Dragić je povišal na 20:15. Obramba je bila boljša kot na tekmi proti Makedoniji, vendar so sodniki kaznovali ostre prijeme. Smodiš se je tako čudil, ko je dobil drugo osebno napako. Lorbek je poskrbel za do tedaj najvišjo slovensko vodstvo 22:15, vendar so se Finci spet približali.

Šele po zaporednih trojkah G. Dragića in Slokarja (12 točk in 5 skokov v prvem polčasu) je semafor pokazal otipljivejšo prednost (28:19). Finci so še naprej po kapljicah dosegali točke, Slovenija pa je ob uspešnem skoku v napadu prvič povedla za 10 točk (34:24). Prebudili so se tudi slovenski ostrostrelci, Lakovič je s peto slovensko trojko povišal na 40:26. Najvišjo prednost je s prostima metoma priboril Begić: 42:26. Slovenija je v prvem polčasu skok dobila z 20:13, izgubila je le tri žoge. Trojke: 5/14.

Tretja četrtina (12:20): Finci so se približali na 6 točk
Drugi polčas so Slovenci začeli preveč ležerno. Finci so v dveh minutah dosegli sedem točk. Koponen je po dolgem času spet zadel in s trojko približal Fince na 44:33, po protinapadu in točkah Kottija je razlika padla pod 10 točk. Lorbek je v pravem trenutku odgovoril s trojko, toda nad drugi strani je dve trojki zapored zadel Huff (49:41).

Slovenija je vedno težje dosegala točke. Lorbek je v slogu, ki smo ga pogrešali, od table zadel za 53:43. Finci so še vedno držali ravnovesje, Kotti je po protinapadu znižal na 54:46, prav ob koncu tretje četrtine je slabša slovenska obramba dobila še en koš. Slovenski met iz igre se je poslabšal in padel pod 40 odstotkov.

Zadnja četrtina (13:12): Trepetali za zmago
Lorbek je končno začel igrati tako, kot zna. Na položaju klasičnega centra je, obrnjen s hrbtom proti košu, z uspešnima akcijama priboril varno prednost 58:49. Tudi obramba je bila spet agresivnejša. Finski selektor je vzel minuto odmora, ki pa Lorbka ni ohladila in razlika je bila spet višja od 10 točk. Veselje je že v naslednjem napadu skalila sumljivo dosojena Slokarjeva četrta osebna napaka. Finci so s spremembo obrambe - odločili so se za cono - nekoliko podrli slovenski ritem igre, česar na srečo niso znali izkoristiti. Pri 60:51 je imela Slovenija le še tri sekunde za napad, Lakovič je bil uspešen pri metu za tri točke za +12.

To je bila že ključna prednost, saj so bili Finci nespretni. Ko se je začela zadnja minuta, je pri izidu 63:43 Koponen G. Dragiću ukradel žogo, stekel v protinapad in zgrešil. Vseeno zadnje sekunde niso bile prav mirne. Rannikko in Koponen sta namreč zadela vsak po eno trojko in 31 sekund pred koncem je bilo le še 64:60. Slovenci so bili sami krivi, da so trepetali za zmago, saj so v zadnji minuti in pol zgrešili štiri od šestih prostih metov. Finci so imeli ob zaostanku 65:60 napad, ki ga niso izkoristili, na drugi strani je G. Dragić s prostima metoma postavil končni izid.

Izjemna trojka Monje rešila Ruse
Košarkarji Rusije so po dramatični končnici na odločilni tekmi za 1. mesto v skupini F v Vilni premagali Makedonijo s 63:61.
Prvo četrtino je po vodstvu z 8:0 s točko razlike dobila Makedonija (20:19), polovico vseh njenih točk pa je dal robustni center Pero Antić. Rusi so si po delnem izidu 6:0 priigrali občutnejšo prednost v drugi četrtini (30:23), kljub temu pa so imeli ob polčasu le tri točke naskoka (37:34).

Toda s trojko je Antić svojo ekipo v tretjem delu znova popeljal v vodstvo (40:39), pred zadnjo četrtino pa so za dve točki še vodili Rusi. Izbrancem Davida Blatta niti vodstvo z 58:51 ni pomagalo, da bi se izognili napeti končnici. Bo McCalebb je 41 sekund pred koncem zadel prosta meta za vodstvo Makedonije z 61:60. Makedoncem predzadnji napad ni uspel, Rusi pa so zadnjega manj kot sekundo pred koncem zaključili s trojko, ki jo je od table iz težkega položaja zadel Sergej Monja. Isti igralec je bil usoden že za Slovenijo.

Rusi se bodo v četrtfinalu srečali s Srbi, Makedonci pa z Grki.

73:60 (12:13, 20:22, 19:12, 22:13)
Vasileiadis 15, Bourousis 13, Fotsis 10; Haynes in Šengelia po 11, Šermadini 10.

Grki so osvojili 3. mesto v skupini F in se bodo v četrtfinalu pomerili s Francijo.