Tim Matavž, slovenski stroj za gole, ki ga je prestopna vročica še bolj motivirala: v letošnjem koledarskem letu je na 5 tekmah dosegel šest golov. Foto: EPA
Milivoje Novaković in Holger Badstuber
Dvoboj Badstuberja z Novakovićem je bil na koncu ključen za izid srečanja Köln - Bayern. Pri zadnjem golu je Nova prehitel Nemca in dosegel zmagoviti gol. Foto: EPA
Boštjan Cesar
Branilec Boštjan Cesar je že s tretjim letošnjim golom priboril "osličkom" pomembno točko v Rimu. Foto: Reuters
Vid Belec
Vid Belec je lani kot tretji vratar Interja zbiral lovorike, letos pa kot prvi vratar Crotoneja nabira tekme Serie B, s čimer si je prislužil prvi vpoklic v reprezentanco. Foto: EPA

Strelski izbruh in sladke skrbi za selektorja Matjaža Keka (reprezentanca se opoldne zbere na Brdu pri Kranju) je v petek začel Zlatan Ljubijankić (Gent), v soboto je na izziv posredno odgovoril Milivoje "Doppelpack" Novaković (Köln), v nedeljo pa je Tim Matavž s hat-trikom potrdil, da je trenutno najbolj vroč slovenski nogometaš na tujem. Da pa "slovenska" Seria A ne bi bila zapostavljena, sta z vidnima vlogama in zadetkoma poskrbela še Josip Iličić (Palermo) in Boštjan Cesar (Chievo).

Šukalo - se lahko vrne tudi v reprezentanco?
A strelski navdih ni ostal omejen le na reprezentante, temveč sta se ga v nedeljo navzela tudi dva nekdaj standardna reprezentanta. Nekdanji kapetan Klemen Lavrič je po več kot polletnem nogometnem postu debitiral v Švici z golom za St. Gallen, ki pa je izgubil z Grasshopersom (1:4). Zgled za obuditev kariere je Lavriču lahko Goran Šukalo, ki počasi potiska serijo poškodb v preteklost. 29-letni Šukalo je kot "kralj zraka" z glavo zabil dva gola ob zmagi Duisburga nad Auejem (3:1), skupno pa je v ligi dosegel že pet golov, ob tem pa je bil nazadnje še junak napredovanja v polfinale pokala - vse z glavo!

11 golov - nov rekord konca tedna
Osem nedeljskih golov je drugi najboljši izkupiček slovenskih nogometašev na tujem - 30. oktobra lani je "padlo" do zdaj rekordnih devet "slovenskih" golov. Čez celotni konec tedna so "ladje" dosegle enajst golov, kar pa je nov strelski rekord legionarjev! Konec oktobra je bilo doseženih deset golov v režiji slovenskih igralcev.

Enajst golov na zadnjih 10 tekmah
Načelni dogovor med Napolijem in Groningenom, ki še ni uradno potrjen, je očitno še bolj motiviral Tima Matavža, ki je v izredni strelski formi. Groningen je razbil zadnji Willem II s 7:1, pri čemer je slovenski napadalec zabil svoj prvi hat-trik v Eredivisie. O plenilskem nagonu rojenega strelca najbolje priča prvi gol za 3:0, ki ga je v 45. minuti dosegel po podaji Dušana Tadića (gol in tri podaje). Šempetrc je delo nadaljeval z zadetkom z 11-m v 55. minuti, v 71. pa je do "trojčka" prišel, ko je v gneči pred golom v mrežo pospravil odbitek.

S 15 goli se je 22-letni slovenski napadalec prebil na 2. mesto strelcev v prvi nizozemski ligi, za vodilnim Björnom Vleminckxom (NEC Breda) zaostaja le še dva zadetka. Ali lahko Matavž osvoji celo strelsko krono? Na zadnjih desetih tekmah je Groningenova enajstica zabila kar enajst golov ...

Predsednik: Nova je bil fenomenalen!
Še odmevnejši so bili goli Milivoja Novakovića, ki je s svojim prvim letošnjim dvojčkom (Doppelpack) poskrbel za preobrat na obračunu Köln - Bayern (3:2). Bavarci so ob polčasu vodili že 0:2, a nato po zaslugi slovenskega napadalca skorajda že zapravili vse možnosti za ubranitev naslova prvaka.

"Nova je bil fenomenalen!" se je veselil klubski predsednik Wolfgang Overath, hvalnice prebujenemu NovaGolu je pel tudi trener Frank Schäfer: "Mnogi so ga kritiziral, Nova pa je odgovoril v pravem trenutku. Sam nikoli nisem dvomil o njegovih kvalitetah, pred tekmo pa sem imel zaradi videnega na treningu zelo dober občutek." Pred tekmo z nemškim velikanom so se mediji spraševali o smiselnosti igranja Novakovića v udarni postavi "kozličkov", nato pa so odgovor dobili na igrišču.

Novo bo še dolgo sanjal predvsem Holger Badstuber, ki je bil največji osmoljenec dvoboja. Po izenačujočem golu visokoraslega Jaršana z glavo v 62. minuti, je v 73. minuti sledila akcija tekme. Vratar Rensing je degažiral žogo, Matuschyk jo je z glavo podaljšal, slovenski napadalec pa je ušel Badstuberju in rutinirano poslal žogo mimo nemočnega Krafta v mrežo.

Ko bi se eksplozija ponovila konec marca ...
Odličen strelski izkupiček slovenskih reprezentantov je pomagal predvsem pri napredovanjih njihovih klubov na lestvicah, hkrati pa napovedal ogorčen boj za zaupanje selektorja Keka, ki s tekmo v Tirani začenja priprave na Italijo in Severno Irsko, s katerima se bo Slovenija konec marca pomerila v kvalifikacijah za Euro 2012.

/
Matej Mavrič RožičKapfenberg (AVT)8. mesto po jesenskem delu/nadaljevanje 19. februarja

/; podal za 2:2, v 62' za 2:4
Andraž KirmWisla Krakow (POL)2. mesto po jesenskem delu/nadaljevanje 25. februarja
na klopi
Klemen LavričSt. Gallen (ŠVI)St. Gallen - Grasshopper 1:4vso tekmo v 12' za 1:1 - debi v Švici