Bo Samir Handanović podaljšal z Interjem ali ga bo slednji poleti za dobro odškodnino prodal? Kot prvi kandidat za nakup vratarja se že dlje časa omenja Roma. Foto: AP
Samir Handanović (Inter) - Luca Toni (Hellas Verona)
Začudeni Luca Toni ni mogel verjeti, da mu je Samir Handanović spet ubranil 11-m. Za rekordom legendarnega Gianluce Pagliuce zdaj slovenski vratar zaostaja samo še za tri ubranjene najstrožje kazni. Torej še pol sezone? Foto: AP
Jan Oblak (Atletico Madrid)
Jan Oblak je letos za Atletico branil na 12 tekmah in pri tem šestkrat ostal nepremagan, skupno pa prejel 13 golov. Foto: AP
Zlatan Ljubijankić
Zlatan Ljubijankić je s prvim golom v dresu Urave v 88. minuti tekme pri Kavasakiju poskrbel za remi, s katerim so Redsi zadržali vodilno mesto v japonski prvi ligi. Foto: MMC RTV SLO
Haris Vučkić (Rangers FC)
Haris Vučkić se v modrem delu Glasgowa počuti kot doma, saj je zadel že na peti zaporedni domači tekmi, s čimer je postal eden glavnih adutov, da si padli škotski velikan letos izbori vrnitev v prvo ligo. Foto: Twitter

"Bolj sem zadovoljen z nedotaknjeno mrežo kot z ubranjeno enajstmetrovko, saj je minilo že nekaj časa, odkar mi je to nazadnje uspelo," se je Samir Handanovič v lastnem slogu ognil hvali za že 21. ubranjeno najstrožjo kaznijo v Serii A, s čimer samo še za tri zaostaja za rekordom italijanske vratarske legende Gianluce Pagliuce. Inter pa je v Veroni (3:0) zmagal več kot po enem mesecu in sedmih tekmah čakanja (4 porazi in 3 remiji).

Ubranil osem od zadnjih desetih 11-m
30-letni Ljubljančan je v elitni italijanski ligi ubranil 21 od 57 strelov z bele točke, pri čemer pa močno dviga krivuljo uspešnosti. V letošnji sezoni je tako ubranil kar štiri od petih 11-m, kot edini ga je 1. februarja ob porazu pri Sassuolu premagal Domenico Berardi. Handanović je sicer ubranil 7 od zadnjih 8 enajstmetrovk oz. 8 od 10, s katerimi se je spoprijel.

Sledi mestni derbi skromnih velikanov
V tem nizu je bil Luca Toni kar dvakrat poraženec soočenja z enajstih metrov proti prvemu vratarju Slovenije. "Handanović je nočna mora zame," je priznal zimzeleni italijanski napadalec po sobotni tekmi, ko je imel Toni priložnost, da zniža na 1:2 in znova odpre tekmo. Inter je tako presekal krizo in se bo podal v mestni derbi z Milanom z nekaj zakrpane samozavesti. Oba milanska kluba sta sicer na zanju skromnih mestih: črno-modri so šele 10., rdeče-črni pa 8. s točko več.

A ravno skromen položaj na lestvici, kjer je uvrstitev v Ligo prvakov pred zadnjo četrtino sezone oddaljena ogromnih 16 točk, je glavni vzrok, da ostaja prihodnost Handanovića v Interju vprašljiva. Pogovor za televizijo Sky Sports neposredno ob robu igrišča se je tako sklenil z vprašanjem o njegovih skorajda maratonskih pogajanjih z vodstvom kluba.
Nobenega koraka pri podaljšanju pogodbe
"Ne vem. Še vedno ne vem, kaj želi klub. Za zdaj ni bilo nobenega koraka naprej,"
je sklenil Handanović, ki se mu pogodba z Interjem izteka poleti 2016, že več mesecev pa se v Italiji glasno govori, da ga bodo morali v Milanu prodati. Po eni strani, da tako financirajo nove okrepitve, po drugi, ker si Handanović želi osvajati lovorike in igrati v Ligi prvakov. Po zadnjih novicah je kamen spotike tudi višina plače, saj si "Sarma" želi tri milijone evrov na sezono, medtem ko klub ponuja 2,5 milijona evrov.

"Glede podaljšanja s Handanovićem upam, da se bo na koncu našla rešitev, saj je eden najboljših vratarjev v Evropi," se je perečega klubskega vprašanja dotaknil tudi trener Roberto Mancini. Dan po tekmi je o temi spregovoril tudi direktor Interja Pierro Ausillio: "Dobro ve, kako zelo ga Inter spoštuje. Bomo videli, kaj se bo zgodilo v naslednjih tednih."

Oblak kljub vrnitvi Moye ostal v vratih
Največja pozornost na evropskem nogometnem odru med Slovenci je bila namenjena drugemu vratarju Slovenije Janu Oblaku, ki je s pridom izkoristil poškodbo letos 1. vratarja Atletica Miguela Angela Moye. Z nizom nedotaknjenih mrež in nekaj izvrstnimi paradami je prepričal Diega Simeoneja, da je Oblak ostal v vratih Atletica na sobotni tekmi pri Malagi, čeprav je Moya popolnoma okreval.

Ob koncu s parado preprečil poraz
Po 455 minutah nepremagljivosti je sicer 22-letni Škofjeločan klonil, pri čemer ga je matiral kar soigralec Fernando Torres. V nadaljevanju je bil po redki grobi napaki obrambe žrtev izvrstnega loba Samuela. Ob koncu tekme se je Oblak znova izkazal s parado, tokrat je v 83. minuti pri 2:2 ustavil diagonalno zavit strel Amrabata.

V torek Atletico čaka prva tekma četrtfinala Lige prvakov oz. ponovitev lanskega finala proti Real Madridu. Z Oblakom v vratih je letos Atletico že izločil Real, tako da bo Ronalda, Benzemaja in Bala skušal zaustaviti slovenski vratar.

Jokić dočakal prvo tekmo v sezoni
Iz Španije prihaja še ena spodbudna novica - po hudih težavah z desnim kolenom se je vrnil levi bočni branilec Bojan Jokić. 28-letni Kranjčan je končno okreval in tudi dočakal priložnost v postavi Villarreala, s katerim je odigral vso tekmo pri Getafeju (1:1), kar je bila sploh prva Jokićeva tekma v sezoni 2014/15. Nazadnje je eden najbolj standardnih reprezentantov zadnjih let nogomet igral lani julija na južnoameriški turneji v Urugvaju in Argentini.

Berić začel veliko vrnitev Rapida
Strelsko sanjsko sezono nadaljuje Robert Berić, ki je bil eno osrednjih imen avstrijskega derbija med drugim Rapidom in vodilnim Salzburgom. Rdeči biki so polčas dobili s kar 0:3, a nato je v 51. minuti ravno 23-letni Krčan dokončal hitri protinapad in z dvajsetim ligaškim golom znižal na 1:3. Na koncu so Dunajčani izvlekli remi 3:3, tako da razlika med vodilnima kluboma v Avstriji ostaja 6 točk, na strelski lestvici pa Salzburgov Soriano vodi s 24 goli, edini izzivalec pa z 20 zadetki ostaja Berić.

Ljubijankić s prvencem preprečil poraz in izgubo 1. mesta

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca za San Marino (23+1)
Ime, PriimekKlub (država)TekmaIgralni čas (x,y)Opombe
VRATARJI (3)
Samir HandanovićInternazionale (ITA)Verona - Inter 0:3vso tekmo (8,8)v 77' ubranil 11-m, 5 obramb, 2. ocena tekme

BRANILCI (9)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA)Udinese - Palermo 1:3vso tekmo (7,4)3 zračni dvoboji, 2 posredovanji
Mišo BrečkoKöln (NEM)

Köln - Hoffenheim 3:2

72' (2:1) (6,1)vstopil zaradi izključitve Olkowskega
Boštjan Cesar (c)Chievo (ITA)Cesena - Chievo 0:1vso tekmo (6,9)

1 zračni dvoboj, 1 posredovanje

Branko IlićPartizan (SRB)Jagodina - Partizan 0:2 (P)

vso tekmo
64' (0:4)
v 24' - 8. karton, v 64' - 1. rdeči
Andraž StrunaPAS Giannina (GRČ)* prost teden *-velikonočni premor
VEZISTI (9+1)
Valter BirsaChievo (ITA)Cesena - Chievo 0:1 62' (0:1) (6,7)2 posredovanji, preigravanje
Željko Filipović *MariborOlimpija - Maribor 0:0

/
/

poškodovan
Kevin KamplBorussia Dortmund (NEM)BVB - Hoffenheim *3:2 (P)
Borussia M. - BVB 3:1

101' (2:2)
/

podaja v 108' za 3:2; zaradi bolezni izven postave

Andraž KirmOmonia (CIP)AEK - Omonia3:0 (P)60' (2:0)
1. tekma polfinala pokala
Jasmin KurtićFiorentina (ITA)Fiorentina - Juventus 0:3 (P)
Napoli - Fiorentina 3:0
/
vso tekmo (6,4)
na klopi; 3 posredovanja, 1 zračni dvoboj
Dejan LazarevićSassuolo (ITA)Atalanta - Sassuolo 2:1 80' (2:1) (5,9)/
Aleš MerteljMariborOlimpija - Maribor 0:0
63' (0:0)
vso tekmo
/
v 27' - 5. karton
Rajko RotmanIstanbul Baseksehir (TUR)Istanbul - Rizespor -:--prestavljen cel krog zaradi incidenta
Benjamin VerbičCeljeCelje - Rudar 1:3vso tekmo
v 20' za 1:1 - 12. gol
NAPADALCI (3)
Josip IličićFiorentina (ITA)Fiorentina - Juventus 0:3 (P)
/
45' (1:0)
na klopi; 1 strel, 3 preigravanja
Robert BerićRapid Wien (AVT)WAC - Rapid 2:1 (P)
Rapid - Salzburg 3:3
vso tekmo
vso tekmo
izpad v četrtfinalu pokala; v 51' za 1:3 - 20. ligaški gol!
Milivoje NovakovićNagoja Grampus (JAP)Jamagata - Nagoja 3:3 (P)
Nagoja - Hirošima 2:0
87' (2:3)
/
v 63' za 2:3; ni igral - poškodba?
"Katarske ladje" - vpoklicani dodatno za tekmo s Katarjem
Roman BezjakLudogorec Razgrad (BLG)

Lokomotiv - Ludo. 0:0

74' (0:0)/
Tim MatavžAugsburg (NEM)Paderborn - Augsburg 2:1 40' (0:0) (6,3)2 strela, 4 zračni dvoboji
Nik OmladičEintracht Braunschweig (NEM II)Braunschweig - 1860 München 2:0

70' (2:0)

vso tekmo (7,9)
v 24' - 3. karton, 7 zračnih dvobojev; zatresel vratnico, 2 strela, 7 zračnih dvobojev

Etien VelikonjaLierse (BEL)Lierse - Cercle 0:1

65' (0:1)

* - vpoklican, a zaradi poškodbe moral odpovedati

V tabelo za igralnim časom so dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 11 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.