Snowden v tranzitnem območju moskovskega letališča Šeremetjevo čaka na azil. Foto: EPA
Snowden v tranzitnem območju moskovskega letališča Šeremetjevo čaka na azil. Foto: EPA
Južna Amerika bi sprejela Snowdna
Snowdnu ponudila roko Venzuela in Nikaragva

Snowden naj bi bil še vedno na letališču v Moskvi, od koder je več državam poslal prošnje za azil. Da bi ga sprejeli, če bo dal prošnjo tudi njim, je sporočil bolivijski predsednik Evo Moralesa.

V tej državi so namreč še vedno besni nad ravnanjem evropskih držav, saj je moral njihov predsednik na poti iz Moskve v domovino v torek zjutraj prisilno pristati na Dunaju, ker mu Italija, Španija, Francija in Portugalska niso dovolile preleta. Španski zunanji minister Jose Manuel Garcia Margallo je za špansko televizijo priznal, da so dobili informacije, da je Snowden na Moralesovem letalu, ni pa pojasnil, kako so dobili te informacije.

Pozitivni odgovori
Nekdanji pogodbenik ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA), ki je svetu razkril programe nadzora nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami, je za azil sicer med drugim zaprosil tudi Nikaragvo. Predsednik Nikaragve Daniel Ortega je sporočil, da je njihovo veleposlaništvo v Moskvi prejelo prošnjo in da ga bodo z veseljem sprejeli, če bodo to dovoljevale okoliščine, toda podrobnejših pojasnil ni dal.

Kmalu za njim pa je v Caracasu na praznovanju nacionalnega praznika venezuelski predsednik Nicolas Maduro pojasnil, da se je vlada odločila, da "mlademu Američanu Edwardu Snowdnu dodeli humanitarni azil, da bo lahko živel brez preganjanja imperija", s čimer je mislil na ZDA.

Iz Hongkonga v Moskvo
Snowden se je pred ameriško vlado zatekel najprej v Hongkong. Od tam je 23. junija odletel v Moskvo, kjer je "obtičal" v tranzitnem območju letališča Šeremetjevo in čaka na politično zatočišče.

Organizacija WikiLeaks je sporočila, da je Snowden zaprosil za azil v 27 državah. Imena 21 držav je WikiLeaks objavil, imena šestih pa ni, da se ne bi vpletala ameriška vlada. Predsednik Barack Obama je sicer javno dejal, da ne bo pošiljal vojaških lovskih letal za Snowdnom, vendar pa primer bolivijskega predsednika Eva Moralesa kaže, da se v zakulisju marsikaj dogaja.

Južna Amerika bi sprejela Snowdna
Snowdnu ponudila roko Venzuela in Nikaragva