"So iztrošeni, utrujeni, oni so že dosegli svoje," je pred tekmo prevladovalo mnenje o makedonskih košarkarjih, ki pa nadaljujejo s svojo pravljico v Litvi. Na prvenstvu so po porazu s Črno goro v uvodnem krogu nanizali same zmage, proti Slovencem pa v 11. medsebojni tekmi zabeležili šele tretjo zmago. Foto: EPA
Goran Dragić
Goran Dragić naj bi bil pravo protiorožje za Boja McCalebba, vendar zaradi težav z osebnimi napakami ni mogel izkoristiti vsega svojega potenciala. Je pa zato vsaj v napadu dosegel točko več. Foto: EPA
Mirza Begić
Makedonci vrhunskih igralcev na centrskih položajih nimajo, a tega Maljković ni znal izkoristiti. Foto: Reuters
Goran Jagodnik
Borbenosti slovenskim košarkarjem ne gre očitati, a bo treba za četrtfinale pokazati še kaj več. Foto: Reuters
Košarkarji Finske
Košarkarji Finske so sijajno odigrali z Gruzijci. Foto: Reuters

Slednja bo v ponedeljek ob 14.30 v tekmi za biti ali ne biti za preostalo mesto med najboljših osem v Litvi zadnja slovenska tekmica v skupini F, kjer so Slovenci po še drugem porazu v drugem delu izenačeni s Finci. Ti so že prej povozili Gruzijo s 87:73. Grki so po porazu z Rusi (67:83) že osvojili tretje mesto.

Neodločna branilska linija in preveč anemična igra z neuspešnimi meti za tri točke so tudi tokrat pokopali četo Božidarja Maljkovića, ki je bila razen zaključnega juriša praktično ves čas v senci svojih nasprotnikov. Vedelo se je, od kje preti največja makedonska nevarnost, pa je branilska dvojica McCalebb - Ilievski kljub temu skorajda dosegla polovico vseh točk - 33. Na drugi strani je bil dvoštevilčen le Goran Dragić (20).

Slovenska klop je zdaj pred težko nalogo: psihološko razbremeniti igralce in jim vcepiti vsaj nekaj močno načete samozavesti. Tudi Finci v ponedeljek napak ne bodo preveč odpuščali ...

Vsi upajo, da bo v ponedeljek "steklo"
"Zares slabo igramo tako v obrambi in napadu, tudi psihično smo padli. To se vse vidi. Upam, da nam v ponedeljek uspe, šele nato bomo razmišljali o četrtfinalu," je bil potrt kapetan Jaka Lakovič, Goran Jagodnik pa je podal tole mnenje.

"Skozi celotno prvenstvo imamo problem z metom, ki ga tudi preveč "forsiramo". Met nam nikakor ne gre, morali bi igrati po globini, že celo prvenstvo imamo isti problem. Enostavno ne gre, na treningih se posvečamo metu, upam, da nam bo v ponedeljek steklo."

Prva četrtina (16:20): Je še kdo na parketu razen Gorana Dragića?
Slovenska začetna peterka: brata Dragić, Lorbek, Ožbolt in Jagodnik. Sijajen uvod Makedoncev, ki so povedli s 7:0, vendar je nato s prodori v sebi lastnem slogu zablestel Goran Dragić in sam poravnal izid. Makedonci so po košu Vlada Ilievskega v 7. minuti povedli z osmimi točkami prednosti (17:9), po novih prostih metih McCalebba pa že za 10. Poleg Gorana Dragića (11 točk) sta se med strelce vpisala še Slokar in Laković ter razliko po prvi četrtini znižala na znosne štiri točke zaostanka (16:20).

Druga četrtina (15:19): Spet meti za tri točke, spet neuspešno
Prvo vodstvo za Slovence na tekmi je prišlo v 13. minuti, ko je nepokrivanje in lepo podajo Gorana Dragića izkoristil Samo Udrih za koš s strani. Spodbuden je bil tudi vstop Mirze Begića, ki je hitro zaprl svojo raketo z "banano", nato pa lepo zadel tudi na nasprotni strani za 24:23. Trenutno naš najbolj razpoloženi igralec Goran Dragić je že v 15. minuti tekme dobil že svojo tretjo osebno napako, Maljković je v igro poslal Luko Rupnika. Slovenci so se zatekli k metu za tri točke, ki pa tako kot proti Grčiji ni prinesel rešitve. Zapored so grešili Smodiš, Lorbek in Rupnik, slovenski nasprotniki so si na drugi strani seveda znova priigrali lepo prednost, po prostih metih Ilievskega najvišjo na tekmi (39:29). Slovenci so v prvem polčasu ponovili stare napake in izgubili kar osem žog, ob tem pa izgubili skok s 17:14, za tri pa metali 2/9. Še malenkost slabši so bili v tem elementu Makedonci, pa kljub temu slovenski obrambi dali 39 točk.

Tretja četrtina (11:15): Alarm na slovenski klopi pred zadnjo četrtino
Minilo je že pet minut tretje četrtine, pa Slovenci še niso začeli nižati zaostanka iz prvega polčasa. Še več, Makedonci so pobegnili na +12 (49:37). Črno serijo zgrešenih metov za tri točke je prekinil Goran Dragić (49:42) in neodločni slovenski branilski vrsti vcepil nekaj samozavesti. Upajmo! Vendar McCalebb je svojo 17. točko dosegel s svojo drugo trojko na tekmi, Makedonci so v zadnji minuti tretje četrtine povedli že za 12 točk (54:42). Če je proti Grkom alarm na slovenski klopi zvonil v drugi četrtini, tokrat zvoni v tretji. Zberite se, fantje!

Četrta četrtina (17:14): Končno slovenski juriš, ki pa je trajal le tri minute
Kapetan Laković je zadnjo četrtino odprl z uspešnim metom za dve točki, a Makedonci nadaljujejo v svojem ritmu. Po košu Čekovskega vodijo že za 14 (58:44). Prvič na tekmi je v igro vstopil Murić, Maljković pa je v zadnjih minutah v poskusih obupa poskusil s pomlajeno peterko z Rupnikom, ki ji je v treh minutah uspel delni niz 9:0. Zadnji žebelj v slovensko krsto je s trojko 57 sekund pred koncem zabil Vojdan Stojanovski.