Srbi so prišli do uvodne zmage na EP-ju. Foto: EPA
Bojan Bogdanović
Bojan Bogdanović je za Hrvate dosegel 23 točk. Foto: EPA
Pau Gasol
Prvi zvezdnik Španije, 37-letni Pau Gasol, je na prvi tekmi dosegel 10 točk. To je bila zanj dvestota tekma za svojo reprezentanco, ki je z njim dobila 168 tekem. Foto: EPA
Cedi Osman
22-letni košarkar Cleveland Cavaliersov Cedi Osman je bil z 28 točkami prvi strelec Turčije. Foto: EPA

Tekmo so na koncu dobili z 10 točkami prednosti, a zmaga ni bila lahka, odločena je bila v zadnjih minutah. Glavni junak srbske izbrane vrste je Bogdanović, novi košarkar Sacramenta, ki je po odpovedi Miloša Teodosića (na EP-ju ne bo nastopil zaradi poškodbe) postal prvi zvezdnik ekipe.

Latvijci so bolje začeli tekmo, v prvi četrtini so vodili že za 12 (10:22), a so jih varovanci Aleksandra Đorđevića ujeli še pred koncem prve četrtine (21:24). V drugi četrtini je Srbom uspelo izenačiti po trojki Lučića (30:30), ob koncu tretje četrtine pa so po košu Bogdanovića povedli za pet (65:60).

Šest minut do konca so imeli tudi osem točk naskoka (73:65), a je sledil njihov strelski mrk, kar so Latvijci izkoristili. Slabe štiri minute do konca so se po trojki Bertansa čisto približali (73:72), po košu Porzingisa pa so tudi povedli (73:75). Nato je Bogdanović izenačil (75:75), po nenatančnem metu Strelnieksa je žogo ujel Jović, ki je stekel v protinapad, zadel je koš in tudi dodaten prosti met, saj ga je Bertans skušal ustaviti z osebno napako (78:75). Niz Srbov je podaljšal Gudurić (80:75). Delni izid Srbov 7:0 je z dvema zadetima prostima metoma prekinil Bertans (80:77), a je nato znova zadel Gudurić, dvakrat sta bila s črte prostih metov uspešna tako Milosavljević kot Bogdanović in Srbija je minuto in sedem sekund do konca prišla do nekoliko višje prednosti (84:77). Bogdanović je nadaljeval z odlično igro, 39 sekund pred koncem je zadel še trojko (88:79), a je na drugi strani za tri zadel tudi Porzingis (88:82). A Srbi so z uspešnim izvajanjem prostih metov zasluženo prišli do uvodne zmage (92:82).

Slabih 30 minut Hrvatov
V skupini C so Španci in Hrvati prišli do pričakovanih zmag. Medtem ko so prvi gladko premagali Črnogorce, pa so varovanci Ace Petrovića do odločilne prednosti prišli šele v zadnji četrtini, kar je po tekmi priznal tudi prvi strelec Hrvaške, Bojan Bogdanović (23 točk): "Nismo igrali dobro 30 minut, sami smo krivi za to, saj smo sami razigrali Madžare. V zadnjih desetih minutah, ko je vse prišlo na svoje, pa se je igra spremenila v igro mačke in miši."

Rusi v dramatični končnici boljši od Turkov
Poslastica dneva v skupini D je bila tekma med Turčijo in Rusijo. Ekipi sta bili izenačeni (68:68) dve minuti in pol do konca. Obe reprezentanci sta bili neučinkoviti v napadu, v zadnjo minuto so tako Rusi vstopili z le točko prednosti (68:69), tako da so gledalci spremljali dramatičen konec. Ko je slabe pol minute pred koncem Šved zadel odločilno trojko za 72:68 in so nato Turki izgubili še žogo, je dvorana nenadoma povsem utihnila. Rusi so po dveh prostih metih v nadaljevanju 12 sekund pred koncem vodili za šest točk. Trojka Osmana, z 28 točkami prvega strelca srečanja, je le ublažila poraz Turkov.