Luka Dončić je v prvem polčasu dosegel 14 točk, v drugem jih je dodal še osem - skupaj je dosegel 22 točk (4/5 za dve, 3/7 za tri). Foto: EPA
Gašper Vidmar
Pomemben delež pod obročema je prispeval Gašper Vidmar (6 točk, 9 skokov). Foto: EPA
V Helsinkih je veliko slovenskih navijačev. Foto: EPA
Goran Dragić
Goran Dragić je vstopil v igro dve minuti do konca, prispeval pa je štiri pomembne točke. Skupno je dosegel 20 točk. Foto: EPA
Lauri Markkanen
Lauri Markkanen je bil s 27 točkami ponovno junak Finske, ki je po dveh podaljških ugnala Poljsko. To je bila za Fince še ena napeta tekma - Francoze so ugnali v podaljšku, proti Sloveniji pa so izgubili v dramatični končnici. Foto: EPA
Slovenski košarkarji po preobratu do tretje zmage v Helsinkih

Najboljši strelci pri Sloveniji so bili Luka Dončić z 22 točkami, Goran Dragić z dvajsetimi in Klemen Prepelič, ki jih je dosegel 16.

Slovenija je bolje začela tekmo, vodili so tudi za 12 točk, a so se Grki do polčasa približali (35:30). Tretjo četrtino so Grki prepričljivo dobili, v zadnjo četrtino pa so vstopili s šestimi točkami naskoka (52:58). Slovenija je do izenačenja prišla štiri minute pred koncem srečanja (66:66). Dve minuti kasneje je v igro znova vstopil kapetan Dragić, kar se je izkazalo za odlično potezo, saj je dosegel štiri pomembne točke, ki so Slovenijo privedle do nove zmage.

1. četrtina
Igor Kokokoškov je najprej v igro poslal Dragića, Dončića, Blažiča, Murića in Vidmarja, prva peterka Grčije pa je bila Slukas, Kalates, Papajanis, Printezis in Papanikolau.

Slovenija je odlično začela tekmo, po štiri točke sta dosegla Vidmar in Dragić, in Slovenija je vodila z 8:2. Grki so se z agresivno obrambo približali na le dve točki zaostanka (10:8), a je pet zaporednih točk dosegel Dončić (15:8). Po minuti odmora na zahtevo grškega selektorja so Grki z delnim izidom 4:0 spet prišli bliže (15:12). V pravem trenutku je zadel Prepelič, ob zvoku sirene je bil natančen njegov met za tri točke (18:12). Prepelič je bil dvakrat natančen še s črte prostih metov, za najvišjo prednost pa je s svojo drugo trojko poskrbel Dončić (23:13).

2. četrtina
Randolph, ki je ob koncu 1. četrtine Grkom podelil blokado, je to četrtino odprl s košem (25:13). Grki so se z nizom točk uspeli približati na pet točk zaostanka (26:21). Dragić je vnovič povišal na +7, po lepem protinapadu - Čančar je podal Prepeliču - pa je Slovenija spet vodila za devet (30:21). Po minuti odmora so Grki zaigrali bolje - trojko je zadel Papapetru, nato pa je v protinapadu zadel Papas - in zaostajali so le še za 4 (30:26). Sledila je zmedena igra na obeh straneh, po dolgem času so koš dosegli Grki - Slukas je pod koš podal Papajanisu (32:30). V pravem trenutku je trojko zadel Dončić (35:30), ki je s 14 točkami prvi strelec po prvem polčasu. Izkazal se je tudi Vidmar, ki je ujel sedem odbitih žog.

3. četrtina
Grki so nadaljevali z dobro igro iz druge četrtine, ki so jo dobili za pet točk. Po košu Papajanisa pa so prvič na tekmi povedli (35:36). Po trojki Slukasa so vodstvo še povišali (35:39). Pretekle so štiri minute igre, da so izbranci Kokoškova končno zadeli, pod košem je za dve zadel Randolph, ki je bil natančen še s črte prostih metov (38:39). Grki so prišli do najvišje prednosti sedmih točk (38:45). Slovenija se je vrnila z delnim izidom 5:0 - prosta meta je zadel Dončić, Prepelič pa je zadel trojko - (43:45). Ogreti Prepelič je z novo trojko vrnil Slukasu (46:48). Grki so ob koncu tretje četrtine vodili že za osem (50:58), a je zaostanek znižal Dragić (52:58). Grki so tretjo četrtino dobili z 28:17.

4. četrtina
Dragić je s košem odprl zadnjo četrtino (54:58), ravno kapetan pa je z lepim prodiranjem poskrbel za novo približanje Grkom - v enem napadu je namreč vknjižil tri točke (koš + prosti met) - 57:60. Slovenci so se še bolj približali v nadaljevanju, ko je za dve zadel Prepelič (60:62). Za izenačenje je po dolgem času poskrbel Dončić - najprej je Čančar metal za tri, zgrešil je, njegov met pa je z odličnim skokom v napadu popravil igralec Reala, ki je zabil za 66:66. Nato je Murić zadel trojko (prve točke je dosegel v zadnji četrtini) in Slovenija je prišla v vodstvo (69:66). V tem času je bil Dragić na klopi, na parket pa je ponovno vstopil za zadnji dve minuti igre. Dragić je bil po vrnitvi znova natančen pri izvajanju prostih metov (73:70), 22 sekund pred koncem tekme pa je še uspešno prodiral (75:70). Slukas je znižal na 75:72. Grkom je primanjkovalo časa, Slovence so ustavili z osebno napako. Prepelič je bil enkrat uspešen (76:72). Kalates je dvakrat neuspešno metal za tri, slovensko zmago pa je ponovno potrdil Randolph, ki je bil uspešen s črte prostih metov (78:72).

V ponedeljek je v skupini A prost dan, naslednjo tekmo pa bo Slovenija igrala v torek ob 12.45 proti Islandiji.

Dva podaljška v Helsinkih
Spored v skupini A sta odprli Francija in Islandija. Evropski prvaki iz leta 2013 po pričakovanjih niso imeli težav in so Islandce odpravili s 115:79.

V večerni tekmi slovenske skupine pa so domači navijači videli pravo srhljivko: odločal je podaljšek oziroma dva. Poljaki so minuto in pol pred koncem rednega dela še vodili za devet (66:57), a prednosti niso znali zadržati; junak domačih je bil Lauri Markkanen, ki je poskrbel za pet zaporednih točk in izenačenje, v podaljških pa nato še osem sekund pred koncem spet izenačil na 78:78. V tretjem poskusu je Fincem uspelo, drugi podaljšek so končali z 90:87, prvi zvezdnik domače zasedbe Markkanen pa je za las ostal brez dvojnega dvojčka s 27 točkami in devetimi skoki.

V Tel Avivu, kjer so gostitelji v večerni tekmi z Nemci po dveh porazih že zelo nujno potrebovali zmago, je v osrednji tekmi dneva slavila Litva. Litovci so v začetku precej zaostali za Italijani, a so se vrnili in na koncu zmagali za pet, junak je bil Adas Juskevičius z 20 točkami.

Izrael do preobrata
Izrael je do zmage prišel povsem ob koncu, potem ko je bil sredi tekme že v izgubljenem položaju, a je izkoristil strelski mrk Nemčije v zadnji četrtini. Še devet minut pred koncem so Nemci vodili za 16, a niso zdržali naleta domačih ob bučni podpori navijačev. Izrael je tako v zadnji minuti prišel do zelo pomembnih točk, s katerima še ostaja v igri za izločilni del EP-ja, Nemci pa so zapravili prvo priložnost za zanesljivo potrditev končnice.