Maribor se je drugič v zgodovini uvrstil v Ligo prvakov. Foto: MMC RTV SLO/Reuters

To je velik uspeh, za vse nas. Za klub, za navijače, za mesto Maribor, za celotno Slovenijo. Trdo smo delali za ta korak, nocojšnja zmaga pomeni uresničitev želja in je nagrada za ves trud vseh v klubu. In najlepše darilo za naše navijače, ki nam vedno stojijo ob strani. Velike čestitke ekipi za veliko predstavo!

Ante Šimundža, trener Maribora
Legia
Na zmago Maribora se je odzvala tudi Legia iz Varšave, sicer Celticov nasprotnik v 3. predkrogu, ki je Škote odpihnila z igrišča, nato pa izpadla za zeleno mizo. Foto: Twitter

Temeljito smo se pripravili na tekmo. Celticu ne ustreza ekipa, ki goji kombinatorno igro. Vršič, Tavares, Ibraimi so oddelali fazo obrambe in bili nevarni v napadalnih akcijah. Namen smo dosegli, ohranjali smo posest žoge in tako prišli do cilja.

Mariborčani čakajo na petkov žreb

Mariborčani so imeli v torek še tretjič zapored priložnost ponoviti sezono 1999/2000, ko so zaigrali v skupinskem delu Lige prvakov. In v tretje je šlo. Škotski prvak Celtic, nekdaj izjemno ugledno ime v svetu nogometa, tudi že evropski prvak, je bil ovira, ki jo je slovenski prvak preskočil tudi po zaslugi torkovega zadetka Marcosa Tavaresa, ki je sebe in soigralce popeljal v nogometni raj. In tudi do milijonov. Vijoličasti bodo tekmece za uvodni del Lige prvakov dobili v četrtek ob 17.45 v Monaku.

TrenerAnte Šimundža je malce presenetil z začetno postavo, saj je na klopi pustil v zadnjem času bržčas najbolj razpoloženega igralca Damjana Boharja, v napadu je zaupal Tavaresu in Jeanu-Philippu Mendyju, Aleš Mertelj pa je v zvezni vrsti zasedel mesto Amirja Derviševića.

Mariborčani takoj pustili dober vtis

A spremembe so očitno kar dobro vplivale na igro državnih prvakov. V primerjavi s prvo tekmo je malo bolj izkušena mariborska zasedba v prvem polčasu pustila dober vtis in bila celo nevarnejša od previdnih gostiteljev. Ti so sicer že v peti minuti prvič zagrozili, ko je Marko Šuler v zadnjem trenutku žogo odbil v kot in rešil skoraj zanesljiv zadetek. Deset minut pozneje je nase prvič opozoril razigrani Agim Ibraimi, ko je z več kot 20 metrov žogo poslal malo mimo vrat. Na drugi strani je po kotu Virgil van Dijk s strelom z glavo za malo zgrešil vrata gostov. V 29. minuti so imeli Štajerci izjemno priložnost za vodstvo, ko je Mitja Viler v kazenskem prostoru lepo prišel do strela, a s slabšo desno nogo, Craig Gordon je žogo odbil v Tavaresa, od katerega se je spet odbila v naročje škotskega vratarja, ki je malce pozneje ustavil še Mertljev poskus.

Kdo drug kot Tavares!

V uvodu drugega polčasa so gostitelji znova pritisnili, nekajkrat so prišli do obetavnih akcij, a je ostalo pri 0:0, tudi po zaslugi odličnega vratarja vijoličastih Jasmina Handanovića. V 56. minuti so Škoti zatresli prečko, natančneje Callum McGregor, ki mu v nasprotju s prvo tekmo tokrat ni uspelo zadeti s približno sedmih metrov. Izjemna priložnost se je pozneje ponudila tudi Mariborčanom, ko je Dare Vršič v 66. minuti prodrl v kazenski prostor in streljal z leve strani in izsilil pomembno obrambo Gordona. Tako želeni in nujni zadetek pa so Mariborčani vendarle dosegli v 75. minuti, ko se je žoga v kazenskem prostoru in po slabem izbijanju zeleno-belih z malce sreče znašla pri Tavaresu. Najboljši strelec v zgodovini Maribora jo je "iz prve" poslal v mrežo. V 77. minuti je pred Gordona prišel še Mendy, a je Celticov čuvaj mreže dobil medsebojni dvoboj.

Obramba v 93. minuti za Ligo prvakov
V 80. minuti so gostitelji zapravili veliko priložnost za izenačenje, ko je po kotu z glavo za malo zgrešil Efe Ambrose. Tavares je imel pozneje po podaji Boharja, ki je zamenjal Vršiča, še eno priložnost, a je s preveč sebično potezo - lahko bi podal nazaj Boharju - ustrelil visoko čez gol. Izid je tako ostal nespremenjen, kot tudi v 93. minuti, ko je Van Dijkov strel iz neposredne bližine ubranil Jasmin Handanović. "To je velik uspeh, za vse nas. Za klub, za navijače, za mesto Maribor, za celotno Slovenijo. Trdo smo delali za ta korak, nocojšnja zmaga pomeni uresničitev želja in je nagrada za ves trud vseh v klubu. In najlepše darilo za naše navijače, ki nam vedno stojijo ob strani. Velike čestitke ekipi za veliko predstavo! Pričakovali smo takšen Celtic. Vedeli smo, da bodo začeli previdneje in skušali skozi tekmo dvigniti ritem. Celtic Park je zahtevno gostovanje za vsako ekipo, navijači ustvarjajo pritisk, zato sem verjel, da bodo morali po zmago. Temeljito smo se pripravili na tekmo. Celticu ne ustreza ekipa, ki goji kombinatorno igro. Vršič, Tavares, Ibraimi so oddelali fazo obrambe in bili nevarni v napadalnih akcijah. Namen smo dosegli, ohranjali smo posest žoge in tako prišli do cilja," je po tekmi za mariborsko spletno stran povedal Šimundža.