Žanaozen je v petek močno spominjal na uporniška mesta v arabskem svetu. Se avtokratskemu režimu Nazarbajeva napovedujejo dolgotrajnejši protesti? Foto: Reuters
Žanaozen je v petek močno spominjal na uporniška mesta v arabskem svetu. Se avtokratskemu režimu Nazarbajeva napovedujejo dolgotrajnejši protesti? Foto: Reuters

Izredne razmere bodo za območje mesta Žanaozen trajale do 5. januarja. Njihov namen je "zagotoviti javno varnost, vzpostaviti red in mir ter braniti pravice in svoboščine državljanov", je zapisano v odloku, objavljenem na uradni spletni strani kazahstanskega predsednika.

V petkovem nasilju je umrlo najmanj 11 ljudi, okoli 75 pa je bilo ranjenih. Policija je okoli 70 ljudi pridržala. "Nemiri v Žanaozenu so bili zatrti, stanje v mestu je mirno," je na državni televiziji zatrdil notranji minister Kalmukambet Kasimov.

Protestirali odpuščeni delavci
Nasilje je izbruhnilo, ko se je več tisoč stavkajočih zbralo v središču Žanaozena, kjer naj bi protestirali ob slovesnosti ob dnevu neodvisnosti. V neredih so med drugim zažgali novoletno jelko v središču mesta in avtobus. Protestirali so odpuščeni naftni delavci družbe Kazmunaigaz.

Po navedbah tožilstva, policije in medijev so nasilje začeli protestniki, policija pa je le posredovala, da zagotovi red in mir. Delavci pa zatrjujejo, da je bila policija tista, ki je prva začela streljati na množico, in da je število mrtvih precej višje od uradnih številk.

Medijska blokada Žanaozena
Priče še poudarjajo, da na prizorišču ni bilo reševalnih vozil, veliko ljudi, tudi en otrok, pa naj bi umrlo na poti v bolnišnico. Neka priča je za opozicijski televizijski kanal K-plus dejala, da je umrlo najmanj 50 ljudi. Številne spletne strani, vključno s Twitterjem, spletno stranjo ruske agencije RIA Novosti in regionalne agencije Lada.kz, so v Kazahstanu od petka zvečer blokirane.

Na dogajanje se je uradno odzvala Evropska unija. Visoka predstavnica za zunanjo politiko Catherine Ashton je izrazila "globoko zaskrbljenost" zaradi dogodkov. Ob tem upa, da bodo kazahstanske oblasti "nemudoma preiskale dogodke in da bodo za težave stavkajočih naftnih delavcev našli miroljubno rešitev skozi socialni dialog".