Nesojeno ameriško predsednico Clintonovo bo zamenjal še en, ki se je potegoval za Belo hišo. Foto: EPA
Nesojeno ameriško predsednico Clintonovo bo zamenjal še en, ki se je potegoval za Belo hišo. Foto: EPA
Clintonova je Obami že pred časom sporočila, da je v njegovem drugem mandatu ne bo več zraven. Foto: EPA
Državna sekretarka je staknila želodčni virus. Foto: EPA

Poročila so v skladu s pričakovanji, potem ko se je veleposlanica pri ZN-u Susan Rice v četrtek odločila, da se ne bo potegovala za položaj in je Obamo prosila, da jo umakne s seznama mogočih kandidatov. Riceova je odstopila zaradi nasprotovanja republikanskih senatorjev, ki lahko blokirajo predsednikove kandidate za položaje v vladi.

Kot smo že pisali, se je Riceova republikancem zamerila, ker je po terorističnem napadu na ameriški konzulat v Bengaziju 11. septembra letos, v katerem je bil ubit ameriški veleposlanik Christopher Stevens, trdila, da je šlo za spontane demonstracije jeznih muslimanov zaradi žaljivega filma o preroku Mohamedu. Republikanci so prepričani, da je šlo za zavajanje javnosti pred novembrskimi volitvami, da bi zaščitila Obamov sloves uspešnega borca proti terorizmu.

Kerry sprejemljiv za obe strani
John Kerry je sprejemljiv tako za demokrate kot tudi za republikance. Ti so zadovoljni, ker bodo demokrati z njegovim imenovanjem izgubili predsednika odbora za mednarodne odnose, Massachusetts pa bo moral razpisati nadomestne volitve, na katerih pričakujejo zmago republikanca Scotta Browna.

69-letni Kerry velja za dovolj usposobljenega za prevzem položaja prvega diplomata ZDA, za katerega je bil v igri tudi po prvi volilni zmagi Obame leta 2008. Obama je takrat z izbiro Clintonove povlekel potezo za pomiritev znotraj demokratske stranke po ogorčenem primarnem procesu za izbiro predsedniškega kandidata, v katerem sta se s Clintonovo borila skoraj do konca.

Poleg tega je Obama potreboval v senatu vsak glas zaradi ambicioznega programa, na čelu z zdravstveno reformo. Senatno podporo potrebuje tudi v drugem mandatu, vendar zdaj en glas ne pomeni tako velike razlike. Guverner Massachusettsa mora po Kerryjevem odhodu iz senata v 145 do 160 dneh razpisati nadomestne volitve. Do takrat pa bo položaj zasedal začasni senator, ki ga bo imenoval demokratski guverner.

Clintonova s pretresom možganov
Demokrati bodo imeli torej še pol leta v senatu 53 sedežev, skupaj z dvema neodvisnima, ki sta na njihovi strani, pa 55. Republikanci bodo ob morebitni Brownovi zmagi imeli 46 sedežev le do januarja 2015, ko poteče sedanji Kerryjev šestletni mandat. Že leta 2014 bodo redne volitve za njegov senatni sedež.

Kerry je bil v senat prvič izvoljen leta 1984, nazadnje pa 2008. Leta 2004 so ga demokrati izbrali za predsedniškega kandidata, vendar pa mu ni uspelo in George Bush mlajši je osvojil svoj drugi mandat.

Zamenjava na vrhu State Departmenta bo morda hitrejša, kot so sprva pričakovali, saj 65-letni Clintonovi nagaja zdravje. "Sekretarka Clintonova je zaradi želodčnega virusa dehidrirala in omedlela, pri čemer je utrpela pretres možganov," so sporočili iz State Departmenta. "Okreva doma, zdravniki pa bodo njeno stanje spremljali. Na njihovo priporočilo bo delo nadaljevala prihodnji teden od doma, pri tem pa bo v rednih stikih z ministrstvom in drugimi funkcionarji. Upa, da se bo lahko hitro vrnila v službo."
Clintonova je za želodčnim virusom zbolela prejšnji teden, posledično pa je bila prisiljena odpovedati svoj obisk Bližnjega vzhoda in severne Afrike. Prihodnji teden bi morala pričati o napadu v Bengaziju, vendar bo pričanje pred senatnim odborom za mednarodne odnose preloženo.