Foto: Radio Maribor
Foto: Radio Maribor

Eden izmed članov skupine se je namreč spustil skozi košarkarski obroč, česar ni izvedel niti Michael Jordan v filmu Space Jam. Da, pravilno ste prebrali. Tudi sami ne bi verjeli, če tega ne bi videli na lastne oči. Fanta, ki mu je ime Jaka, smo po nastopu povabili pred naš mikrofon in ga vprašali, kako mu uspe takšna vratolomna akrobacija. »Lahko rečem, da so fantje to počeli že leta pred mano. Ta trik ni lahek, ker je treba skočiti dovolj visoko, da se usedeš na obroč, nato pa se stisniti skozenj in pustiti, da z dveh metrov padeš na hrbet, kar je težji del naloge, saj moraš premagati strah.« Kljub temu da se sliši enostavno, morda velja pripomniti, da tega nikar ne počnite doma.

Fantje so ob tem postregli še s številnimi zabijanji, ki so bila prava paša za oči. Jaka nam je povedal, koliko časa je potrebno vaditi, da človek lahko takšne akrobacije izvede pred publiko. »Marsikdo izmed nas si je prvi nastop priboril po več kot letu dni treninga. Vsi treniramo vsakodnevno, čeprav nam včasih to časovno ne znese oz. imamo »muskulfiber.« Toda vsaj pred nastopi se vsi trudimo svoj čas organizirati tako, da vadimo vsak dan.«

Jako smo vprašali, ali se mu pred nastopom še kdaj zgodi, da ima tremo. »S tem sem opravil že pred leti, medtem ko se marsikdo trese in grize nohte, preden stopi na oder.« Zanimivo pa je tudi dejstvo, da naš sogovornik, preden je postal član Dunking Devillsov, ni treniral košarke. »V osnovni in srednji šoli sem se ukvarjal z dvoranskim nogometom, kar mi je šlo zelo dobro, vendar sem bolj adrenalinski tip človeka, zato me je zaneslo v akrobatsko zabijanje, od česar sem postal odvisen.«

Zanimalo nas je, kaj na njegove vragolije pravijo njegovi starši. »Na začetku zadeve niso jemali resno, a ko sem začel pogosteje vaditi in nastopati, so videli, da mi zadeva postaja vedno bolj pomembna. Zanje je bil to kar velik šok, a so na koncu sprejeli, da se bom vse življenje ukvarjal z nečim, kar velja za nevarno.«

Ker je bil glavni organizator dogodka podjetje Curaprox, smo njegovo predstavnico Karolino Marolt vprašali, zakaj so se odločili, da bodo na dogodek o pomenu higiene zob povabili akrobatsko skupino. »Nekoč smo organizirali okrog 80 dogodkov na leto, pri čemer so prednjačila predvsem izobraževanja in delavnice. Tokrat smo želeli nadgraditi svoje aktivnosti in nasmehe na obraze ljudi narisati nekoliko drugače, zato smo medse povabili nekoga, ki z nami deli zdrav duh v zdravem telesu, zato so se nam Dunking Devillsi zdeli kot nalašč za takšen dogodek.«

Ob dogodku so potekale številne delavnice, zato smo Maroltovo vprašali, katero izmed njih bi svetovala staršem, da nanjo pošljejo svoje otroke. »Obojim bi toplo priporočala, da se udeležijo ščetkalnice. Ugotavljamo namreč, da čeprav ljudje mislijo da vedo, kaj počnejo zjutraj in zvečer, se vseeno morajo še marsičesa naučiti. To jih lahko naučijo samo strokovnjaki, poleg tega pa dobijo v dar še ščetko, če jo pred nami preizkusijo.«

V nadaljevanju nam je Maroltova pojasnila še, ali so bolezni zob pri otrocih v porastu in kaj so najpogostejše napake pri ščetkanju. »Trenutno razpolagamo s podatki o KEP indeksu otrok, ki žal, niso vzpodbudni. Preventiva je v Sloveniji zelo dobra, saj z zobozdravniki, ustnimi higieniki in ostalim strokovnjaki za ustno zdravje zelo dobro sodelujemo. Pokazalo se je, da je v času pandemije covida-19 nivo ustne higiene pri otrocih padel na zelo nizek nivo, pri čemer lahko o razlogih zgolj ugibamo. Dejstvo pa je, da se pozna manko preventive v šolah in vrtcih, ki bi jo strokovne službe opravile. Najpogostejša napaka pri ščetkanju je, da ljudje ščetkajo prekratek čas in pri tem ne uporabljajo ustreznih pripomočkov, prav tako pa morajo obnoviti svoje znanje, saj so bili preventive nazadnje deležni v osnovni šoli, zato jih njihovo znanje danes zagotovo na drugačnem nivoju, kot je bilo še pred leti.«

Za konec nas je zanimalo, ali podobne dogodke nameravajo razširiti po celotni Sloveniji. »Odločili smo se, da bomo to počeli v Mariboru, kjer je tudi sedež podjetja, ki ima v lasti blagovno znamko Curaprox. Morda bomo v prihodnje gostovali v Ljubljani, dejansko pa je to prvi dogodek, ki smo ga organizirali v tako velikem obsegu, tako da bomo morali najprej videti rezultate današnjega dogajanja, nato pa bomo videli, kako naprej.«

Po dveh letih omejenih druženj zaradi proticovidnih ukrepov, je bilo ponovno lepo videti, kako mlado in staro skupaj uživa v druženju, ki združuje prijetno s koristnim. Naj bo takšnih dogodkov v Mariboru v prihodnje čim več.

Jutranji program