Študentska organizacija Univerze v Mariboru s svojimi prostovoljci že več kot dvajset let pomaga šibkejšim in socialno ogroženim. Na tokratno delovno akcijo pa so se odpravili na kmetijo Valentan v Vodole v Malečniku, kjer so okopali bučne njive, ob tem pa delali načrte že za veliko brigadirsko akcijo, ki bo letos v Hrastniku.

Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik


Študentsko delovno akcijo je treba dobro načrtovati, pravi vodja akcije David Lukner:
»Najprej se je treba dogovoriti s kmetijo, zbrati študente, ki se bodo akcije prostovoljno udeležili. Nato se razdelimo po ekipah, opremimo z ustrezno opremo, seveda pa je potrebno tudi veliko dobre volje. Bili smo že na sedmih kmetijah v okolici Maribora in Radelj ob Dravi. Pohvalili so nas, zato so nas poklicali tudi s kmetije Valentan, saj delo dobro in korektno opravimo.«

Iz buč pridelujejo na kmetiji Valentan dobro bučno olje, ki ga tudi prodajajo naprej. Lastnik Lojze Valentan je pomoči študentov zelo vesel, saj so pridne roke na vsaki kmetiji zelo dobrodošle: »Veseli smo, da so nam prišli pomagat študentje. Pri bučah je najbolj zahtevna ta prva faza, ko jih je treba okopati ročno, z motiko, zato je pomoč dobrodošla. Sami pridelamo tudi seme, zato ne smejo biti mešano sajene, saj bi prišli križanci ven, in ne bi bilo za seme. Na naši kmetiji se ukvarjamo s pridelavo bučnega olja, vozimo v oljarno Belšak, bučno olje pa prodajamo doma. Stranke nas že poznajo in pridejo k nam iskat.«

Delovni akciji se je prvič pridružila študentka psihologije, Zala Urbanija. Zakaj?
»Zato, ker rada pomagam in to se mi je zdela dobra priložnost. Načrtujem tudi, da bomo šli tudi na poletno študentsko brigado v Hrastnik. Pleskali bomo, postavljali ograje in delali vse, kar bo potrebno. Nekaj veščin sem se naučila že doma, drugih pa se bom priučila.«

S takšnimi akcijami se študentje tudi spoznavajo, družijo in naučijo česa novega: »Fizično delo razbremeni možgane, zato je takšno delo dobro za študente. Pomagamo tudi starejšim in vsem, ki so pač pomoči potrebni.«

Študentka Mojca Ban je na študentski brigadi že bila, všeč so ji bile tudi popoldanske aktivnosti: »Ob delu ne manjka tudi zabave. Tako imamo na brigadah tudi spoznavne večere, športne in družabne igre, krst novincev, čim bolj skušamo spoprijateljit in spoznat brigadirje.«

Kakšen je občutek, ko nekaj narediš in nekomu pomagaš? »Občutki so fenomenalni. Veš, da si nekomu pomagal, naredil nekaj, kar sam ne zmore. Ob tem pa nisi sam, saj si tam z drugimi brigadirji, svojimi prijatelji, ki jih tudi druži naš namen: pomagati sočloveku.«

Na vinski cesti v Vodolah pripravljajo to nedeljo Dan odprtih kleti, ko lahko obiskovalci poskusijo dobro vinsko kapljico in zaužijejo kakšno pravo kmečko dobroto.