V sredo bodo na ljubljanskem gradu med petimi finalisti razglasili zmagovalca letošnjega izbora Slovenski start:up leta. Nagrado za najboljše zagonsko podjetje, ki jo že štirinajsto leto zapored podeljuje Start:up Slovenija v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom in ministrstvom za gospodarstvo, dobi podjetje oziroma ekipa, ki s svojimi dosežki in razvojnim potencialom predstavlja novo generacijo slovenskih inovativnih podjetnikov.

Podjetje BEVO je naslovilo rastoč vegetarijanski trg in težave, povezane z mesno industrijo, in razvilo steak iz rastlinskih snovi, ki je po strukturi in okusu zelo podoben steaku iz mesa. Direktor podjetja Tilen Travnik: »Vsi dosedanji mesni nadomestki so bili v bistvu imitacija izdelkov iz mletega mesa. Mi smo pa s svojo tehnologijo uspeli razviti nemleti kos mesa, torej analog prave mišice živali. Uporabnik steak pripravi tako, kot bi pripravil pravi goveji steak.«
Soustanovitelj podjetja Bird Buddy Žiga Vrtačič pa pravi, da z istoimensko pametno ptičjo krmilnico oz. hišico naslavljajo ljubitelje ptic in narave nasploh: »Bird Buddy je pametna ptičja krmilnica s kamero, opremljena z umetno inteligenco in aplikacijo, v kateri uporabnik zbira slikice ptičkov in s tem odkriva nove vrste.«

Podjetje Ringox je razvilo inovativno napravo, ki omogoča odklepanje vrat na daljavo prek mobilnika. Peter Bruner: »Vsem lastnikom in upravljavcem nepremičnin omogočamo enostavno izdajanje in delitev digitalnih ključev med goste ter odpiranje vrat na daljavo. Ko gost dobi digitalni ključ, si lahko sam preko svojega telefona odpre vrata v rbng ali vstopi v hotelsko sobo.«

Podjetje Maestro Amadeus z napredno rešitvijo glasbenikom omogoča lažje in preglednejše urejanje gradiva. Direktor podjetja Klemen Sagadin: »Platforma Maestro Amadeus omogoča glasbenikom, da si enostavno digitalizirajo njihova gradiva, jih uvozijo v našo platformo, nato pa do njih dostopajo s poljubne naprave, bodisi s spletne ali mobilne aplikacije. Gradiva lahko tako uporabljajo na nastopih tudi s tabličnega računalnika.«

Med finalisti za Slovenski start:up leta je še podjetje SeaVision. Kot pravi soustanovitelj podjetja Matija Jašarov, so razvili prvi sistem pametnega sidranja na svetu z video prenosom in spremljanjem lokacije, s čimer je sidranje precej varnejše: »Skupaj z vrženim sidrom gre v globino tudi pametna boja s kamero. Kaj se dogaja s sidrom lahko tako ves čas spremljamo preko pametnega telefona. Če se sidro premakne in telefona nimamo pri sebi, se sproži alarm, tako da je denimo tudi ponoči sidranje varno.« V vseh podjetjih pa že snujejo nadgradnjo oz. nadaljnji razvoj inovativnih izdelkov.

V spodnjem posnetku lahko prisluhnete daljšim predstavitvam letošnjih finalistov.