Kakovost zraka v Mariboru je trenutno dobra, glede na letni čas pa še posebej. Za zimo je namreč značilno - glede na to, da kurimo v pečeh - poslabšanje kakovosti zraka. Tega pa ne merimo samo v Mariboru, ampak tudi v okoliških občinah, kjer je zrak pogosto celo bolj onesnažen kot v središču Maribora.

Foto: MMC RTV SLO/Pixabay
Foto: MMC RTV SLO/Pixabay

Država je v preteklih mesecih sprejela različne ukrepe in načrt na področju varovanja kakovosti zraka. Prvi sklop predstavljajo ukrepi na področju učinkovite rabe energije in uporabe obnovljivih virov, drugi sklop se nanaša na promet, tretji pa predstavljajo podporni ukrepi. Ti se nanašajo na varovanje in obnavljanje zelenih površin. Vodja skupnih služb varstva okolja na Mestni občini Maribor Cvetka Slana: »Vemo, da družba prehaja tudi na zamenjavo vozil na fosilna goriva z električnimi vozili.« Paziti je treba tudi pri kurjenju, pravi Uroš Lešnik iz mariborske enote Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano: »V primeru, ko bodo napovedane koncentracije delcev visoke, bomo pozvali ljudi, da prilagodijo svoje ravnanje in zmanjšajo svoj vpliv na zunanji zrak.«

Kurjenje gorljivih odpadkov je prepovedano, opozarja Jože Jurša z Ministrstva za okolje in prostor: »Naj se občani zavedajo, da takšno kurjenje povzroča sproščanje dioksina, ki je rakotvoren.« Ne smemo pa pozabiti na ognjemete, dodaja Uroš Lešnik: »Mi apeliramo, da se ljudje izogibajo pirotehničnim sredstvom, ker s tem spuščamo v zrak velike koncentracije prahu in tudi kovine.«

Prav je, da se občani, preden se odločijo za zamenjavo kurilnih naprav, pozanimajo o načrtovani investiciji pri Eko skladu, pravi podsekretarka Alma Bijedić: »Da vidijo, kakšni so pogoji, kaj morajo izpolnjevati, da bodo sredstva pridobljena in nakazana z naše strani.«