Drugi četrtek v marcu je svetovni dan ledvic, organa, ki je v telesu čistilni stroj, saj iz njega odstranjuje odpadne snovi - ledvice namreč filtrirajo kri. Vsak dan je prečistijo do 180 litrov, kar pomeni, da gre ta življenjsko pomembna tekočina skozi ledvice kar 50 krat na dan. Letošnji svetovni dan ledvic je 14. marca, poteka pa pod geslom Stara navada je železna srajca, ki jo lahko tudi slečemo.

Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik

Ledvične bolezni potekajo tiho, brez posebnih znakov, a močno vplivajo na kakovost življenja. Medicinska sestra na oddelku za dializo Erika Petrovič: "Ledvice so filter, ki se nikoli ne ustavi, tako kot naše srce. Vedno delajo in so zelo pomemben organ, srce in ledvice sta najboljša prijatelja."

Kar nekaj ljudi si je danes v avli Klinike za interno medicino v UKC Maribor, kjer so potekale promocijske aktivnosti ob svetovnem dnevu ledvic, preverilo raven hemoglobina in sladkorja v krvi. Ali je pomembno, da na svoje ledvice pazimo? "Ledvice so zelo pomemben organ, zaradi pljuč, jeter, srca. Pregledali so mi urin, pritisk mi merijo, drugo pa bomo še videli. Imam tri kronične bolezni in zato vem, da je zelo pomembno, varovati svoje zdravje. Zdravje ni samoumevno," so med drugim povedali naključno izbrani sogovorniki.

Kronična ledvična bolezen je danes žal zelo pogosta; ima jo vsak deseti občan. "Ocenjujemo jo po različnih stopnjah. Stopnja ena je zelo blaga okvara ledvic, stopnja pet pa je huda okvara. Glavna dejavnika tveganja sta visok krvni tlak in sladkorna bolezen. Danes imamo na voljo številna zdravila, ki preprečujejo napredovanje te bolezni. To je asimptomatska bolezen, saj nimaš nobenih znakov, da je s tabo nekaj narobe, se pa počutiš utrujenega, morda imaš oteklino nog. Ledvica je tista, ki izloča urin in urin je prvi pokazatelj, da je lahko z ledvicami nekaj narobe. V našem dializnem centru je 150 bolnikov, okrog 30 bolnikov pa prihaja na trebušno dializo. Transplantacija v slovenskem prostoru pa je že zelo dobro razvita, na to smo ponosni," pove predstojnik oddelka za nefrologijo v mariborskem UKC Sebastjan Bevc.

Tu pa je nekaj preprostih nasvetov, kako zmanjšati tveganje za nastanek ledvične bolezni – zmanjšajo ga redna telesna dejavnost, zmanjšanje vnosa soli, pitje dovolj tekočine in odpoved kajenju ter redno nadzorovanje ravni sladkorja v krvi in merjenje krvnega tlaka.