V stavbi, kjer je v nečloveških razmerah umrlo skoraj 5 tisoč ljudi, je že nekaj časa na ogled več muzejskih razstav. A Muzej sovjetskih vojnih ujetnikov še vedno ni odprt za širšo javnost, posamezniki ga lahko obiščejo le ob dnevih odprtih vrat. Enega takšnih so pripravili (danes) ob obletnici osvoboditve taborišč Buchenwald in Mittelwald.
Kljub temu, da Muzej sovjetskih vojnih ujetnikov ni odprt za širšo javnost, ga pogosto obiščejo vnaprej napovedane skupine. Od decembra lani je tam na ogled tudi nova razstava, ki jo je pripravil sodelavec Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne Maribor Daniel Siter: »Prikazuje celostno zgodbo Stalaga 18D, od vodilne komandature, vsakdanje življenje v taborišču, solidarnost očividcev, prvič prikazujemo kompletno in celostno statistiko vojnih ujetnikov.«
Na dan odprtih vrat so si Muzej sovjetskih vojnih ujetnikov v Melju ogledali posamezniki, med njimi pa so bili tako tisti, ki so tam že bili, kot tisti, ki ta del zgodovine šele spoznavajo: »Ta objekt je spomenik človeški zablodi. Hvala Slovencem, da to spoštujejo in ohranjajo spomin na zgodovino z namenom, da nikoli ne pozabimo, kaj sta bila nacizem in fažizem ter, kaj se je dogajalo med vojno.«
Po besedah Janeza Ujčiča, ki je direktor Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne, vojna v Ukrajini nima vpliva na delovanje centra, saj to, kot pravi: »Temelji zgolj na raziskavah, kaj se je dogajalo v okviru druge svetovne vojne.«
In tukaj njihovo delo še zdaleč ni končano, poudarja mladi raziskovalec in sodelavec centra Daniel Siter: »Najbolj se usmerjamo v nemški zvezni arhiv, oziroma Bundesarhiv, želimo pa tudi raziskati arhiv mednarodnega Rdečega križa.«
Naslednji dan odprtih vrat v Muzeju sovjetskih vojnih ujetnikov v Melju načrtujejo ob dnevu zmage.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje