V mariborski športni dvorani Lukna je bila danes že štirinajsta varnostna olimpijada. Na njej so četrtošolci tekmovali v različnih disciplinah, kot so metanje kocke, sestavljanje logotipov, vožnja s kolesi in gasilska vaja. Predstavili so se tudi gasilci, civilna zaščita, policija in reševalci, otroci pa so se na olimpijado dobro pripravili, saj se zavedajo nevarnosti, ki vsak dan prežijo na nas.

Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik

Predstavniki Policijske uprave Maribor se že tradicionalno srečujejo s četrtošolci, mladim želijo vzbuditi občutek varnosti v družbi, pa ne samo v smislu policijske varnosti, saj je ta zelo pomembna tudi na drugih področjih, kot sta zdravje ali požarna varnost. Pomočnik direktorja Policijske uprave Maribor Rafael Viltužnik: »Po moji oceni so otroci naše ogledalo. Predvsem pri varnosti cestnega prometa, se otroci zelo zavedajo nevarnosti, ki na nas tam prežijo, bolje kot mi odrasli. In to me bodri in vzpodbuja k temu, da ohranjamo naš projekt še v prihodnosti.«

Kako se torej obnašati, če nas preseneti požar oziroma, kako se varno voziti s kolesom?
»Recimo, če je v bližini gasilski aparat, lahko poskusiš pogasiti požar. Naučil sem se tudi, da na kolesu ne smemo telefonirati,« pravi Tamer z osnovne šole Angela Besednjaka.

Kaj pa nasilje v šoli? »Nasilja se na šoli kar veliko dogaja, tudi nad menoj, ker sem nov na šoli.«
Otroci se zavedajo nevarnosti, ki vsak dan prežijo na nas. Učiteljica Marija Popovič: »Mislim, da se otroci zavedajo različnih nevarnosti, saj so tudi svoje izkušnje vnašali v pouk. Olimpijada nam je izziv, v priprave vključujemo tudi požarno varnost, pa varnost pri delu. Mladi so še premalo usposobljeni za prvo pomoč, tudi starejši smo premalo usposobljeni za to. Večji poudarek bi morali dati prvi pomoči, fino bi bilo, če bi ta znanja zopet uvedli v šolski pouk.«