Poslovanje Mariborskega vodovoda lani je bilo pozitivno, v skladu s pričakovanji, a natančni rezultati bodo znani spomladi. Zvišanja cen letos ne načrtujejo, se bodo pa lotili nekaj investicij. Vodstvo podjetja ocenjuje, da stanje vodovodnega omrežja po nedavnem lomu cevi v Melju, ko je brez vode za kratek čas ostal pretežni del mesta, ni kritično, si pa želijo več sredstev za njegovo obnovo.

Vodovodno omrežje bi lahko obnavljali hitreje; temu namenjen denar se vrača v obnovo omrežja, a ne v celoti. Na Mariborskem vodovodu si kot upravljavec želijo, da bi bilo denarja več, kot ga zagotavljajo občine, pravi direktor Miran Jug. Dodaja, da če je omrežje staro, to še ne pomeni, da ni dobro. Izpostavlja tudi, da so v preteklih desetletjih vgrajevali različne materiale različnih kakovosti. Tako je bila zaradi dotrajane plastične cevi decembra lani v večjem delu Maribora za dobro uro motena vodooskrba: »Mi imamo sistem, s katerim spremljamo, kje se te napake največ pojavljajo in nato prilagajamo zamenjave teh cevovodov na najbolj kritičnih točkah.«

Cevovod ni v tako slabem stanju, da bi bila oskrba z vodo kakor koli ogrožena. A če bodo želeli zmanjšati vodne izgube, to je razliko med količino počrpane in dostavljene vode, bo potrebna redna obnova omrežja, še pravi Jug. Izguba je trenutno 28-odstotna, kar je nekoliko bolje od slovenskega povprečja. Letos nameravajo obnoviti vodovod v več ulicah, tudi v Šimkovi in Korčetovi: »To so po naših podatkih ulice, ki so imele v zadnjih petih letih tudi največ nekih okvar.«

Prav tako želijo končati gradnjo vodovoda v naselju Habakuk v Razvanju.

Bakterija legionela lahko zaide tudi v vodne sisteme, kot so sistemi, namenjeni za oskrbo s pitno vodo ali hlajenje. Foto: Pixabay
Bakterija legionela lahko zaide tudi v vodne sisteme, kot so sistemi, namenjeni za oskrbo s pitno vodo ali hlajenje. Foto: Pixabay