Stanje v prometu na območju Policijske uprave Maribor je bilo letos ugodnejše kot lani, število prometnih nesreč se je zmanjšalo za 5 odstotkov. V njih je umrlo manj ljudi – lani v primerjalnem obdobju 17, letos pa deset. Poslabšalo pa se je stanje glede hudo telesno poškodovanih v prometnih nesrečah, letos je bilo hudo poškodovanih 85, lani pa 75 ljudi.

Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik

Na stanje prometne varnosti vplivajo mnogi dejavniki, policija je poostrila nadzor cestnega prometa in se še bolj osredotočila na odseke, ki so bili po prometni problematiki izstopajoči v preteklem letu. Ob koncu leta se v največji meri osredotočajo na dva dejavnika prometne varnosti, pravi policijski inšpektor Gabrijel Sternad: »Problematika alkohola se je letos nekoliko povečala, nekoliko se je namreč povečal delež alkoholiziranosti povzročiteljev prometnih nesreč, ki je znašal 9,1 odstotka, lani pa 8,6 odstotka.« Hkrati pa opozarjajo na problematiko pešcev v prometu, ki so v tem letnem času še posebej ogroženi: »Zato bi voznikom svetoval, da spoštujejo cestno prometne predpise, da so pozorni na pešce v cestnem prometu, da prilagodijo hitrost vožnje in upoštevajo vremenske razmere.«

Tudi pešci morajo poskrbeti za lastno varnost: »Pešci preveč uporabljajo telefone,« meni predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Vinko Virtnik in dodaja, da ne gledajo na cesto in voznike. Uporaba telefona je tudi pri voznikih lahko usodna: »Stanje na tem področju je porazno. Zakonodajalec bi moral nekaj narediti. Dajmo se zgledovat po evropskih državah, denimo, Norveški, kjer so kazen za ta prekršek dvignili enormno, ampak imajo zelo malo takšnih kazni, ker se vsi udeleženci cestnega prometa tega zavedajo.«

S preventivnimi akcijami so letos na Svetu za preventivo opozorili tudi na ta problem, izvedli pa še vrsto stalnih akcij, kot so Bistro glavo varuje čelada, Varna šolska pot, Bodi viden, bodi previden in še bi lahko naštevali.