Poleg rednih prejemnikov pomoči se na Karitas vse več obračajo družine oziroma posamezniki v stiski ob izgubi zaposlitve, delavci na čakanju, zaposleni z minimalnim dohodkom. Zato je še vedno zelo aktualen projekt Donirana hrana, s katerim so leta 2013 začele članice Lions kluba Maribor – Zarja, v letu 2016 pa je to nalogo prevzela mariborska Karitas.

Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik


Korona kriza je najbolj prizadela osebe, ki so že pred njo živele na družbenem robu, pravi predsednik Nadškofijske Karitas Maribor Branko Maček: »Trudili smo se in to se vidi tudi v programu Donirana hrana, ki je deloval kljub krizi, treba je bilo nositi maske, osebni stiki pa so bili bolj na daljavo.«

Prostovoljci vsak dan prevzemajo hrano v 29 trgovskih centrih v Mariboru, v program pa je bilo lani vključenih 222 družin in posameznikov, ki so vsaj 1 krat tedensko prejele pomoč iz tega projekta. »Zgovoren je podatek za leto 2020, ko je v celotnem letu sodelovalo 24 prostovoljcev Karitas ter opravilo čez 3000 ur prostovoljnega dela. Zabeležili smo 1177 potnih nalogov in prevozili 25 tisoč kilometrov. Zbrali smo 252 ton hrane.«

V letošnjem letu so se prijavili na javni razpis Ministrstva za kmetijstvo, saj želijo z nakupom nove tehnične opreme dvigniti nivo storitve Donirana hrana. »Zato je ta program uvrščen tudi v proračun mestne občine Maribor, med dopolnilne programe na področju socialnega varstva,«
In tako bo ostalo tudi v prihodnosti, pravi vodja sektorja za zdravstvo in socialno varstvo na občini Maribor Lilijana Zorko.

Dejavnosti Karitasa še vedno podpirajo tudi članice Lions Kluba Maribor – Zarja: »Številke so pereče, kar groza me je, da v Mariboru vlada takšna stiska« pa pravi predsednica kluba Edita Toplak Benko, ki je danes izročila Karitasu ček v višini 1500 evrov.