Foto: Ekologi brez meja/Boštjan Selinšek
Foto: Ekologi brez meja/Boštjan Selinšek

V Sloveniji imamo osem »zero waste« javnih prireditev, ki presegajo 90 odstotkov ločeno zbranih odpadkov. V tej mreži je 9 občin, ki so z načrtnim delom skupaj preprečile za vsaj 15 tisoč ton mešanih komunalnih odpadkov in s tem prihranile 3 milijone evrov. V jesenski analizi Ekologov brez meja pa se je izkazalo, da imajo težave predvsem organizatorji večjih prireditev.

Ekologi brez meja so to jesen analizirali 7 javnih prireditev, razlaga predsednica društva Katja Sreš: »Udeležili smo se martinovanja, odprtja fotografskih razstav, različnih posvetov in ugotovili, da manjši organizatorji že kar dobro vedo, kako in kaj. Pri večjih potrebujemo morda

sistemsko rešitev, dogovor na ravni sektorja. Pozdravljamo sicer uvedbo pralnih kozarcev, a so letos na Trgu leona Štuklja prevladovale plastenke ter steklenice vina in mineralne vode, tako da bo treba razmisliti, kako čim več odpadkov že med prireditvijo odvreči na pravo mesto. Prav tako smo opazili, da organizatorji pogosto sploh ne pomislijo na to, kakšni odpadki bodo nastajali na prireditvi. Potrebovali bi veliko več zabojnikov za steklo, a so bili na voljo zgolj za mešane komunalne odpadke.«

Foto: Ekologi brez meja/Katja Sreš
Foto: Ekologi brez meja/Katja Sreš

Strategija zmanjševanja odpadkov na prireditvah uresničljiva

V Mariboru ima naziv zero waste prireditve poleg (Z)mešanega festivala še Svečana trgatev stare trte. Simona Pinterič iz tukajšnjega turističnega zavoda: »Na vrsti so ostale prireditve, da pristopimo k izvedbi, da bo čim manj odpadkov. Martinovanje na Koroški cesti je zagotovo ena od prireditev, na kateri bomo poskušali čim prej uvesti ta koncept,« ki pa je mogoč, kot razmišlja Sreševa, samo v sodelovanju vseh deležnikov – organizatorjev, gostincev, dobaviteljev in obiskovalcev. In z razmislekom »Kako postaviti zabojnike, s kom se posvetovati, kako se znebiti embalaže za enkratno uporabo, kavcijski sistem, steklo na prireditvah da ali ne, ali je papir dobra alternativa ali ne.«

Vsaka prireditev zahteva individualni pristop. Pomembno je komuniciranje z obiskovalci, sicer pa so se za učinkovite ukrepe izkazali zelena straža, umeščanje in označevanje ekoloških otokov.