V zadnjih tednih, ko se na našem območju širi epidemija COVID 19, se je v kanalizacijskem sistemu povečala količina odpadkov, ki tja nikakor ne spadajo, opozarjajo iz mariborskega podjetja Nigrad. Iz Snage pa sporočajo, da ljudje še zmeraj odlagajo svoje odpadke pred zaprtimi zbirnimi centri in neprimerne odpadke na ekoloških otokih. Oboji zato občane pozivajo, naj ravnajo z odpadki skrbno, odgovorno in razumno.

Z nepravilnim ravnanjem – z odmetavanjem odpadkov v straniščno školjko – povzročimo v kanalizaciji velike težave, opozarjajo pri Nigradu in ob tem naštejejo, da palčke za ušesa, krpe in podobno ne spadajo tja, saj taki predmeti močno ovirajo pretok in lahko povzročijo, da se zamašijo kanal in predvsem črpalke v črpališčih. Ljudi pa pozivajo tudi, naj v školjko ne mečejo ostankov hrane, saj ustvarja to idealne razmere za razmnoževanje glodavcev. Dejan Tacer iz Nigrada: »Ljudje naj skrbno odlagajo odpadke tja, kamor sodijo. Biološke odpadke torej v zabojnike za biološke odpadke, nikakor pa ne v straniščno školjko.«

Deratizacijo kanalizacijskega omrežja izvaja Nigrad trikrat letno; prvo letošnjo so že opravili, v prvih dveh mesecih, naslednja pa je predvidena od srede maja do srede junija. Pri mariborski Snagi pa še zmeraj opažajo občasno odlaganje odpadkov pred zbirnimi centri, ki so zaradi epidemije koronavirusa trenutno zaprti. Irena Bartok iz Snage zato poziva: »Gre za nedopustno ravnanje, zato naj tisti, ki to počnejo, pomislijo tudi na naše delavce, ki so že tako izpostavljeni okužbam. S tem so še dodatno obremenjeni.«

V Snagi opažajo tudi odlaganje kosovnih odpadkov na ekoloških otokih, kamor to ne spada, dodaja Bartokova, ki opozarja, da tja ljudje prinašajo tudi rumene vreče. Dodaja, da rumene vreče odvažajo od vrat hiš, zato jih naj gospodinjstva nastavijo na običajna prevzemna mesta. Odvoz smeti poteka nemoteno, ponekod pa lahko pride le do spremembe ure odvoza, še pravi Bartokova, ki dodaja, da prehajajo z današnjim dnem pri odvozu bioloških odpadkov na poletni urnik, kar pomeni, da jih bodo odvažali vsak teden in ne več na 14 dni.

Foto: Radio Maribor/Vesna Martinec
Foto: Radio Maribor/Vesna Martinec