Foto: Mestna občina Maribor
Foto: Mestna občina Maribor

Minil je dober teden od nepričakovane novice, da se trajno zapira Gostilna Pri treh ribnikih ali po domače Pri Kličku. Gostilno z najdaljšo tradicijo v mestu je leta 2020 kupilo občinsko podjetje Mestne nepremičnine, upravlja pa jo nekdanji lastnik – Terme Maribor. Po težko pričakovani sprostitvi epidemioloških ukrepov lokal čaka negotova usoda, saj se trenutnemu podnajemniku pogodba izteče šele čez 16 mesecev, vse denarne obveznosti pa je že poravnal.

Odločitev Term Maribor o trajnem zaprtju Gostilne Pri treh ribnikih je presenetila občane, zaposlene in občino. Mariborski župan Saša Arsenovič je odločitev Term pospremil z obžalovanjem, saj, kot je pojasnil: »ko bo promenada končana, tam najverjetneje ne bo gostinstva. To znova potrjuje, da je bil nakup objekta pravilna odločitev. Samo kot lastniki bomo lahko ta prostor bolje upravljali.«

Mariborska občina je namreč v poslovni odločitvi prodaje gostinsko-hotelskega podjetja v ruski lasti prepoznala naložbo strateškega pomena. Leta 2020 je občinsko podjetje Mestne nepremičnine podpisalo prodajno pogodbo za objekt Pri treh ribnikih, a ohranilo dolgotrajnega najemnika. S termami so podpisali najemno pogodbo za 36 mesecev, 16 mesecev pred iztekom pa je družba sporočila, da zapirajo gostilno, ki je delovala kar 197 let.

Vzrok za zaprtje težave s financami in pomankanjem kadra

Terme Maribor se na novinarska vprašanja ne odzivajo, neuradno pa naj bi bili vzrok za zaprtje denarne težave in pomanjkanje kadra. Na slednje je opozoril tudi predsednik Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije Kristjan Lasbaher, ki je pojasnil, da so zaposlene poslali na čakanje na delo: »V gostišču je bilo zaposlenih deset ljudi, tudi izposojen kader iz Term Maribor; nekateri so se prezaposlili s hotela Habakuk. Družba Terme Maribor, kakor tudi HBP nima dovolj kadra za gostinsko dejavnost.«

Arsenovič upa, da je prednostni cilj omenjene družbe odprtje hotela Habakuk pod Pohorjem, ki ga že več let obnavlja, kar je potrdil Lasbaher. Kot je pojasnil, naj bi del prenovljenega hotela odprli 1. junija: »V tem letu naj bi se odprl prvi del – A trak, spodnji del recepcije, kuhinja, povezana z novimi sobami. Zunanjih bazenov in velnesa še ne bodo odprli, deloval pa bo notranji bazen.«

V iskanju začasne rešitve

Medtem ko se negotovost morda počasi končuje za več kot 40 čakajočih zaposlenih v hčerinski družbi HBP, ki upravlja hotel Habakuk, mariborska občina išče rešitve za ponovno odprtje Gostilne Pri treh ribnikih, razlaga župan: »Morda bomo našli vmesno rešitev, ki je odvisna od dogovorov s sedanjim najemnikom – ta ima plačane najemnine in je tudi lastnik inventarja. Dolgoročno pa so dejavnosti usmerjene tako, da bi to postala vstopna točka za dostop na Piramido«.

Mestne nepremičnine so namreč s 495 tisočakov vrednim poslom v last dobile gostilno, skladišča, pomožne objekte, nekaj manj kot 4000 kvadratnih metrov pripadajočih zemljišč in stanovanje v manjšem sosednjem objektu. Kupčija namerno ni vključevala opreme in inventarja gostilne, dodaja Arsenovič: »Želeli smo prazno nepremičnino, ker nameravamo objekt razvijati, kar pa je zdaj postalo problem, saj je oprema njihova.«

Občina si je z nakupom, ki ga je napovedala jeseni 2019, zagotovila dolgoročni vpliv na razvoj mestnega parka, s podpisom najemne pogodbe pa si je želela zagotoviti predvsem čas za oblikovanje vizije več deset let starega objekta in celotnega prostora. Načrti mariborske občine so velikopotezni, saj nameravajo na ribnike vrniti čolnarno in drsanje – dejavnosti, ki sta občanom čas krajšali že v začetku 20. stoletja. Ob tem vidi tudi veliko priložnosti za lokalne pridelovalce hrane in vina ter turistične ponudnike.

Kristjan Lasbaher sicer pričakuje rešitve, ki bodo dobre za občane in mesto: »Gostišče mora biti odprto in edina prava rešitev je, da se predstavniki občine in najemnika usedejo za mizo in pogovorijo. Glede na to, da so z 21. februarjem prenehali veljati nekateri protikoronski ukrepi, menim, da bi gostilna, sploh v toplih mesecih, zelo dobro poslovala.« In kaj si želijo občani? »Nekaj takega, kot je bilo. Nič novega, nič »fensi«. Dobra postrežba, dobra hrana.« Ali pa: »Samo, da je odprta.«