Fotografija Urbana Babnika iz razstave Kaj vas moti? Na ogled v Vetrinjskem dvoru
Fotografija Urbana Babnika iz razstave Kaj vas moti? Na ogled v Vetrinjskem dvoru

V Mariboru se bo v soboto, 18. septembra, začel šesti mednarodni festival fotografije. Pripravlja ga Društvo Fotoklub Maribor. Lani je bilo osnovno vodilo festivala »onkraj meja«, tudi letošnje je zelo aktualno – v ospredje namreč postavlja prepovedane misli in njihovo svobodo. Razstave bodo spremljale delavnice, sicer z okrnjeno udeležbo zaradi zahtev po izkazovanju izpolnjevanja pogoja PCT, ekstempore in pogovor z mehiško umetnico Judith Romero, ki se predstavlja z razstavo Druge ženske - Odločitev ne imeti otrok v Ulični galeriji na Židovskem trgu. Razstave bodo na ogled do 5. oktobra, odprli jih bodo ob 19-ih, z glasbeno-multivizijskim dogodkom Lada Jakše z naslovom KOvidi KOsovel.

Fotografija Alejandra Sáncheza Spinettija iz razstave NAWA – Trajni cikel posvečenega čas, Ulična galerija STARI MOST
Fotografija Alejandra Sáncheza Spinettija iz razstave NAWA – Trajni cikel posvečenega čas, Ulična galerija STARI MOST

Fotoklub Maribor je že pred leti začel orati ledino, dosegel je, da so po zaslugi razstave Mariborskega kroga v sedemdesetih letih fotografijo s področja tehnične kulture prestavili v likovno umetnost, razloži predsednik Foto kluba Maribor Branimir RitonjaMariborski Fotoklub je ustanovil prvo, takrat jugoslovansko galerijo, specializirano za fotografsko umetnost. Z vso to tradicijo smo se odločili, da enkrat na leto v večini galerij, ki so nam v mestu na razpolago, prikažemo strnjeno obliko fotografske umetnosti s poudarkom na konceptualni sodobni fotografski izraznosti. V tem konceptu potrebuješ tudi ljudi, ki jih v Fotoklubu nimamo, tako da smo se obrnili na umetnostnega zgodovinarja in kritika Vasjo Nagy Hofbauerja, ki že nekaj leta kurira festival.«

Vsebinsko vodilo so prepovedane misli, njihova svoboda in njihov upor zoper avtoritete in vsakršno oblast, ki jih želi nadzorovati, iz strahu, da bi bila ob položaj. Vasja Nagy-Hofbauer o družbenem okviru festivala: »Čas zaznamujejo rast reperesije, večanje nadzora, kršenje človekovih pravic, oblast postaja vedno bolj avtoritarna, tudi v evropskih družbah, v katerih smo bili vajeni, da imamo bolj liberalno družbo. Krepijo se napetosti med skupinami, vsak se bojuje proti vsakemu s svojo lastno identiteto, ki je po navadi malenkostna, ki se osredotoča na en majhen, ozek segment življenja, medtem ko se pozablja, kaj nam je skupno

Kustos opozarja, da razstave tenkočutno izražajo vsebinsko rdečo nit, fotografije niso eksplicitne, ne govorijo neposredno o nasilju: »Gre bolj za najbolj prefinjene plati nadzora družbe, od kazanja lastnosti medijev, do tega, da je ljubezen do vseh prepovedana oz. nezaželena, čeprav je vsem na jeziku. Dela zaobjemajo temo z različnih plati, ki jih mora človek sam pri sebi skozi poetike predelati. Ne gre za holivudski šov

Dušan Gajšek iz razstave Za meglo, na ogled v Sinagogi
Dušan Gajšek iz razstave Za meglo, na ogled v Sinagogi

Vasja Nagy Hofbauer je kuriral je osem osrednjih razstav: Brez naslova Nataše Berk, Sanjam hematome Eve Petrič, Manufacturing Truth? Güntherja Selicharja, Zaščita Katinke Theis in razstave treh mehiški avtorjev – Manola Cocha, Alejandra Sáncheza Spinettija in Judith Romero. .

Razstave so na ogled v vseh galerijah na Židovskem trgu in v njegovi neposredni okolici, v Vetrinjskem dvoru, Fotografskem muzeju, Univerzitetni knjižnici, galeriji RRRudolf, v IZUM-u, Ulični galeriji STARI MOST, Karlini JSKD, galeriji E2RD, Domu Lizike Jančar, Vodnem stolpu, Srednji gradbeni šoli in gimnaziji in v Knjižnici Kamnica.

Za širšo javnost in predvsem za ljubiteljske fotografe bo zanimiv fotografski maraton Ex tempore, v soboto 25. septembra. Začel se bo ob 10-ih pred Fotogalerijo Stolp, tema pa do njegovega začetka ostaja skrivnost.