Foto: Radio Maribor/Dejan Rat
Foto: Radio Maribor/Dejan Rat

Danes je svetovni dan oživljanja. Srčni zastoj vsako leto doživi okoli 1.500 ljudi, s takojšnjim odzivom – še pred prihodom reševalcev – pa bi lahko rešili kar od dva- do štirikrat več življenj. Tudi zato so po vsej državi, tudi v Mariboru, pripravili brezplačne tečaje in predstavitve oživljanja.

Ob svetovnem dnevu oživljanja so pristojni opozorili na pomen hitrega in pravilnega ukrepanja za preživetje človeka, ki je doživel srčni zastoj. »Vsaka minuta, ko se ne izvaja temeljni postopek oživljanja, je možnost preživetja okrog 5-10 odstotkov nižja. Če pa nekdo izvaja postopek oživljanja, pa je možnost preživetja 70-odstotna,« je poudaril diplomirani zdravstvenik v reševalnem vozilu Denis Viher.

Do prihoda reševalcev je življenje tistega, ki ga oživljamo v naših rokah. Zato osvežimo glavne poudarke masaže srca:  dlan dominantne roke položimo na sredino prsnega koša; dlan druge roke položimo nad prvo roko in prepletemo prste, da ne pritiskamo na sosednja rebra; pritiskamo pravokotno na prsni koš, tako da se vda za 4–5 cm; med masažo lahko glasno štejemo, da zagotovimo potrebno frekvenco masaže, ki je 100 stisov na minuto, to je nekoliko manj kot 2 stisa v sekundi. Pri tem si lahko z ritmom skladbe Stayin' Alive od zasedbe Bee Gees. /Foto: AP
Do prihoda reševalcev je življenje tistega, ki ga oživljamo v naših rokah. Zato osvežimo glavne poudarke masaže srca: dlan dominantne roke položimo na sredino prsnega koša; dlan druge roke položimo nad prvo roko in prepletemo prste, da ne pritiskamo na sosednja rebra; pritiskamo pravokotno na prsni koš, tako da se vda za 4–5 cm; med masažo lahko glasno štejemo, da zagotovimo potrebno frekvenco masaže, ki je 100 stisov na minuto, to je nekoliko manj kot 2 stisa v sekundi. Pri tem si lahko z ritmom skladbe Stayin' Alive od zasedbe Bee Gees. /Foto: AP

V zadnjih letih opažajo, da vse več očividcev takoj pomaga, po mnenju reševalca na motorju Aleksa Trojnarja pa je temeljni razlog za to naslednji: »Dispečerski center zdravstva, ki zdaj aktivno podaja navodila, ko se nekaj zgodi. Včasih je bilo to drugače, je bilo odvisno od tega, koliko so bili ljudje naučeni.«

Predstavitev oživljanja na mariborskem Glavnem trgu je pritegnila mimoidoče različnih generacij. Po kratkih navodilih zdravstvenih delavcev so izvedli postopek oživljanja, seznanili pa so se tudi z uporabo avtomatskega defibrilatorja. Večina bi jih brez večjih pomislekov priskočila na pomoč, ena od sodelujočih pa je izpostavila temeljni razlog za neukrepanje: »Kljub temu, da znajo, se mogoče bojijo pristopiti«. Reševalec na motorju Aleks Trojnar pa je takoj pripomnil: » Huje kot je srčni zastoj ne more biti. Tako, da poskušajte po svojih najboljših močeh in znanju«.

Zgodbe so pomembne za opogumljanje in empatijo

Radio Maribor s prispevki redno sodeluje v akciji Sekunde oživljajo! Vala202, 7. novembra, pa bomo v oddaji Poglobljeno povezali različne zgodbe, ki so se končalo srečno po zaslugi hitrega ukrepanja. Še pred svetovnim dnevom oživljanja smo v dnevnem sporedu objavili pogovore z ljudmi, ki jim je zastalo srce in pripovedi tistih, ki so jih oživljali ali so pomagali kako drugače. Objavili smo priporočila stroke in napotke zdravstvenih delavcev, kako ravnati ob zastoju srca in kako pravilno izvajati temeljne postopke oživljanja (TPO).

Na predstavitvi TPO na Glavnem trgu v Mariboru smo izvedeli, da bi večina očividcev brez večjih pomislekov priskočila na pomoč, ena od sodelujočih pa je izpostavila temeljni razlog za neukrepanje - strah. A polomljena rebra so veliko manjše zlo, kot smrt ali hude nevrološke poškodbe, ki nastopijo, če sploh ne ukrepamo. /Foto: Radio Maribor/Dejan Rat
Na predstavitvi TPO na Glavnem trgu v Mariboru smo izvedeli, da bi večina očividcev brez večjih pomislekov priskočila na pomoč, ena od sodelujočih pa je izpostavila temeljni razlog za neukrepanje - strah. A polomljena rebra so veliko manjše zlo, kot smrt ali hude nevrološke poškodbe, ki nastopijo, če sploh ne ukrepamo. /Foto: Radio Maribor/Dejan Rat

Ko boste prebrali zapisano, poslušajte še, kako je 29. avgusta Goran Stankovič, prejšnji trener nogometnega kluba Slovenska Bistrica, doživel srčni zastoj; ko bo končal zdraviliško rehabilitacijo, je eden izmed njegovih prvih ciljev srečanjem z rešiteljem, reševalcem Mariem Palom, vodjo medicinske službe v nogometnem klubu Nafta Lendava. Slišali boste, kako je zastalo srce 22-letnemu Semirju Derviševiću iz Maribora in kako ga je do prihoda reševalcev požrtvovalno oživljal njegov brat dvojček; Robert Fridauer iz Leskovca v Halozah pa bo povedal, da ga je to poletje že dan pred zastojem srca bolelo v prsih; ko se je bolečina naslednji dan ponovila, je prosil ženo, naj ga pelje k zdravniku. Ustaviti sta se morala na poti, v Vidmu pri Ptuju so ga oživljali prostovoljni gasilci.

Po izkušnjah in statistiki se bo srčni zastoj najverjetneje zgodil doma in bomo zelo verjetno oživljali nekoga poznanega oziroma svojca. Polovica srčnih zastojev se zgodi pred očividci, pred prihodom ekipe nujne medicinske pomoči jih začne oživljati 60 odstotkov; na Norveškem in Češkem je ta delež večji, 80-odstoten. Le malo laikov pa pri oživljanju uporabi defibrilator. Pogosto ne vemo, kje je nameščen, je pa v večini primerov ključen, da srce po zastoju vrnemo v ritem. Z masažo srca namreč zgolj kupujemo čas, življenje človeka pa je v naših rokah.

Prevzemite odgovornost in bodite pripravljeni z znanjem in izkušnjami drugih.

Vabljeni k poslušanju TUKAJ.