Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
V Vatikanu so na predvečer pogreba papeža Frančiška zapečatili krsto in za javnost zaprli vrata bazilike svetega Petra, kjer se je predtem v treh dneh 250.000 vernikov poklonilo pokojnemu voditelju Cerkve.
Slovenija ni samooskrbna s hrano, niti nima določene najmanjše stopnje samooskrbnosti, potrebne za preskrbo prebivalstva s hrano. V primeru večje krize bi tako hitro nastopile težave.
"Ko so italijanski vojaki 31. avgusta 1942 pri Vidi Pregarc, delavki v tovarni Saturnus, odkrili gradivo odporniškega gibanja, so jo po zasliševanju in pretepanju za tovarniškim zidom posadili na ta stol in jo ustrelili. Stara je bila 22 let."
Frančišek ni obiskal Slovenije kot papež, je pa bil na slovenskem ozemlju v 70. letih prejšnjega stoletja, takrat še kot jezuitski duhovnik, ko je obiskal ljubljanske lazariste in Franca Rodeta ter spoznal družino Golar v Virmašah pri Škofji Loki.
V baziliki svetega Petra v Vatikanu so se verniki začeli poslavljati od papeža Frančiška, ki je v 89. letu starosti umrl na velikonočni ponedeljek. Pred baziliko se vijejo dolge vrste vernikov, zaradi česar bi lahko čas odprtja bazilike podaljšali.
Svetovni dan Zemlje letos poteka pod geslom Naša moč, naš planet, je v ospredju kolektivna moč posameznikov in skupnosti pri doseganju pozitivnih sprememb. Ob tem se vrstijo tudi pozivi k prehodu na obnovljive vire energije.
Pogreb papeža Frančiška bo v soboto ob 10. uri, je potrdil Vatikan. Že v sredo bodo krsto prepeljali v baziliko sv. Petra, kjer se bodo lahko do pogrebnih slovesnosti od njega poslavljali verniki.
Po smrti papeža Frančiška se vrstijo izrazi sožalja. Med številnimi drugimi evropskimi in svetovnimi voditelji se je papežu z zapisom že poklonila predsednica Evropske komisije, poklon pa mu izrekajo tudi v Beli hiši in Kremlju.
Papež Jorge Mario Bergoglio je bil v marsičem prvi – prvi ameriški papež, prvi papež z južne poloble, prvi jezuit na Svetem sedežu in prvi papež v dveh tisočletjih, ki si je drznil nadeti ime po svetniku, zavetniku revnih in ubogih, sv. Frančišku Asiškem.
Končuje se javna razprava o predlogu novega pokojninskega zakona. Večji vsebinski posegi v predlog, ki so ga potrdili socialni partnerji, niso pričakovani, vlada pa bo zakon predvidoma obravnavala v tem tednu.
"Verujem v Božjo navzočnost v svoji zgodovini, ki me je tistega pomladnega 21. septembra prebodla s svojim ljubečim pogledom," je v avtobiografiji zapisal papež Frančišek. Prepričan je, da lahko samo nesebična ljubezen spremeni svet in tok zgodovine.
Institut Jožef Stefan je v projektu Magneliq skupaj s partnerji razvil nova tipa senzorjev, ki z uporabo posebne tekočine omogočata brezstično zaznavanje signala in ju bo mogoče uporabljati v izjemno zahtevnih okoljih.
Glede upravljanja in delovanja domov za starejše občane v Sloveniji, ki so pod okriljem podjetja SeneCura, ne bo nobenih sprememb, so zatrdili v podjetju, je na novinarski konferenci povedal minister Simon Maljevac.
Znanstveniki so na planetu K2-18b, ki je od Zemlje oddaljen 124 svetlobnih let, odkrili do zdaj najmočnejše znake, da bi lahko tudi zunaj našega sončnega sistema obstajalo življenje.
Ob 150. obletnici so v muzejskem parku Premogovnika postavili na ogled stroj za odkopavanje premoga, opozorili na posebnost dela rudarjev ter se poklonili vsem, ki so življenja pustili v podzemnih rovih pri odkopavanju lignita.
"Pretekli teden je bil dokaj sončen, zdaj je pa na vrsti južni, jugozahodni tip vremena, ko bo vreme k nam prihajalo iznad Sredozemlja," je oblačen in deževen teden napovedal meteorolog Andrej Velkavrh z Arsa.
Protestniki na ulicah Tbilisija vztrajajo že več kot štiri mesece, zahtevajo evropsko usmeritev države, demokracijo, pravno državo, delujoče šolstvo in zdravstvo, izpustitev političnih zapornikov.
Slovenija ima zelo malo površin, ki so primerne za kmetijsko dejavnost, a smo jih v zadnjih desetletjih vseeno uspeli veliko izgubiti. Večino tal so porasli gozdovi, a precej bolj problematična je pozidava, ki za več stoletij uniči možnost kmetovanja.
Stanovanjske enote v Večgeneracijskem centru Brežice so namenjene občankam in občanom, ki so dopolnili 65 let, zasedenih je nekaj več kot polovica, občinski razpis za najem je odprt vse do zapolnitve. Najemnina za eno osebo ostaja približno 50 evrov.
"Dolgotrajna oskrba potrebuje urejeno financiranje," je v odzivu na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pobiranja prispevka za dolgotrajno oskrbo, dejal minister za solidarno prihodnost, Simon Maljevac.
Neveljaven email naslov