Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Prva izstrelitev rakete Ariane 6 bo med 15. junijem in 31. julijem 2024, napoveduje Evropska vesoljska agencija. Pred tem mora opraviti še dva zahtevna testa delovanja v "poslabšanih pogojih". Evropa trenutno nima težkonosilne rakete.
Podeljene so bile najvišje državne nagrade za izjemne dosežke v znanstvenoraziskovalni in razvojni dejavnosti. Zoisovo nagrado za življenjsko delo sta prejela Joso Vukman in Danilo Zavrtanik, Puhovo nagrado za življenjsko delo pa Jože Vižintin.
HSE ocenjuje, da kibernetski napad ni povzročil večje poslovne škode. Glavne poslovne procese so vzpostavili, na delovnih mestih je večina zaposlenih, elektrarne vodijo daljinsko, sporočajo iz skupine.
Superločljivostni mikroskop v vrednosti 1,25 milijona evrov je največji nakup posamičnega kosa opreme v zgodovini Univerze v Ljubljani. Z njim bodo raziskovalci lahko natančneje opazovali procese v celicah, sporočajo z elektrotehniške fakultete.
Kako je vodik, ki se še vedno pridobiva predvsem iz fosilnih goriv, v zadnjih letih postal vroča politična tema, za katero vlade po svetu, pa tudi Evropska unija, namenjajo milijarde? Je to res upravičeno?
Ameriško podjetje SpaceX je opravilo drugi testni polet rakete Starship, ki se je končal z dvema eksplozijama. Kaj je šlo narobe in kaj prav ... Vse to in še več v 13. posebni izdaji Vesoljskega tednika.
Skupina Holding Slovenske elektrarne še vedno ni rešila težav zaradi vdora v njen računalniški sistem. Z reševanjem zaklenjenih datotek se poleg policije in drugih institucij s področja kibernetske varnosti ukvarja najmanj 40 strokovnjakov.
Šola na daljavo med koronakrizo se je močno naslonila na tehnologijo, rezultat je bil porazen. Na kakšen način bi morali vpeljati umetno inteligenco v šole? "Nisem čisto prepričan, da je to sploh smiselno!" je za MMC dejal profesor Wayne Holmes.
Indija je izstrelila lunarno misijo Čandrajan-3, Kitajci so v vesolje spravili prvo raketo na metan, evropsko-ameriški načrt pridobitve vzorca Marsa na Zemljo je v škripcih ... Vse to in še več v 157. Vesoljskem tedniku.
Dezinformacije, sovražni govor in spletno nadlegovanje so težave, ki potrebujejo širši etični kodeks in smernice, se je odločila Evropska komisija, ki financira najnovejši projekt priprave takšnega kodeksa.
Vesoljski teleskop James Webb je izmeril temperaturo eksoplaneta v izjemno zanimivem sistemu, slovensko podjetje, ki se ukvarja s podatki satelitov, bo šlo pod okrilje ameriške družbe ... Vse to in še več v 152. Vesoljskem tedniku.
Polet prve pretežno 3D-natisnjene rakete je bil uspešen neuspeh, Nasa razvija radijski teleskop, ki bo postavljen na oddaljeno stran Meseca ... Vse to in še več v 151. Vesoljskem tedniku.
Znanstveniki so odkrili sledi ognjeniške dejavnosti na Veneri, Nasa je pokazala skafander za lunarne odprave Artemis, Kitajci so na področju vesolja vse bolj ambiciozni ... Vse to in še več v 150. Vesoljskem tedniku.
Evropa bo kmalu predstavila nov letnik astronavtov stare celine. Bo med njimi Slovenec? Tega še ne vemo. Lahko pa vpogledamo v proces izbire, kot sta ga v pogovoru predstavila Slovenca, ki sta se prijavila, visoko uvrstila, a izpadla pred tretjim krogom.
Neveljaven email naslov