Caleb Ewan je vse do 11. etape čakal na prvo etapno zmago, v Parizu pa se je veselil že tretje. Foto: Reuters

Drugo mesto v šprintu je pripadlo Nizozemcu Dylanu Groenewegnu, tretje mesto pa Italijanu Niccolu Bonifaziu.

"Neverjetno je. Ko smo zavili na Elizejske poljane, sem imel solze v očeh. Tako neverjeten občutek je, da sem dobil etapo," je bil Ewan zadovoljen v cilju, ki je vse tekmece prehitel s šprintom po desni strani.

Tratnik vztrajal najdlje med četverico ubežnikov
Štart zadnje etape je bil v Rambouilletu, po 128 km pa se je 106. Dirka po Franciji končala na Elizejskih poljanah v Parizu. 48 km pred ciljem je s pobegom poskušala četverica kolesarjev. Jan Tratnik, Nils Politt, Tom Scully in Omar Fraile niso imeli možnosti za uspeh, saj so bile šprinterske ekipe preveč motivirane. Tratnik, ki je osvojil drugo mesto na vmesnem šprintu po 89,5 km, je vztrajal najdlje, a je bil ujet 12 km pred ciljem.

Egan Bernal je po prihodu v cilj dobil tudi poljub zaročenke Xiomy Guerrero. Foto: Reuters

Bernal spisal zgodovino
Skupni zmagovalec je prvič postal Kolumbijec, v dresu Ineosa je to uspelo 22-letnemu Bernalu, ki bo postal najmlajši zmagovalec francoske pentlje po letu 1909, ko je bil najboljši Luksemburžan Francois Faber.

Bernal je rumeno majico oblekel po skrajšani petkovi (19.) etapi, ko so bili organizatorji zaradi nemogočih vremenskih razmer prisiljeni na sredini prekiniti petkovo etapo. Zaradi vremena je bila skrajšana tudi zadnja alpska etapa v soboto, na kateri pa je Kolumbijec brez težav zadržal vodstvo.

"Izjemno. Ne vem, kaj reči. Dobil sem Tour. Komaj verjamem. Občutki so nori, potreboval bom nekaj dni, da dojamem, kaj sem dosegel. Ko sem prišel čez cilj, sem videl družino. Želel sem vse objeti. Ne znam opisati, kaj čutim, zgolj srečo. To je prva kolumbijska zmaga na Touru. Veliko mojih rojakov je že poskušalo. Spisali smo zgodovino, res velik dosežek. Vedel sem, da si to zaslužimo. Uresničil sem svoje sanje. Želim si iti domov, dolgo že nisem bil doma. Želim čas, da premislim, kaj sem dosegel, nato bom razmišljal o novih izzivih," je poudaril Bernal, ki je kariero začel kot gorski kolesar v olimpijskem krosu.

Zmagovalni oder 106. Toura – lanski zmagovalec Geraint Thomas, novi šampion Egan Bernal in Steven Kruijswijk. Foto: Reuters

Leta 2014 je bil srebrn na svetovnem mladinskem prvenstvu, resneje pa se je na cesti preizkusil v sezoni 2016, takrat kot član italijanskega moštva Androni Giocattoli, že v prvi sezoni je med drugim dosegel skupno četrto mesto na Dirki po Sloveniji in osvojil belo majico najboljšega mladega kolesarja. Leta 2018 je prestopil v Sky, ki se od letošnjega maja imenuje Ineos.

Nadaljuje se vladavina Ineosa (nekdanjega Skya)
Bernal je podaljšal vladavino Skya oziroma Ineosa na Dirki po Franciji. To je že sedma skupna zmaga na zadnjih osmih izvedbah, vmes je slavje britanske ekipe prekinil le Italijan Vincenzo Nibali leta 2014. Drugo mesto v skupnem seštevku je osvojil lanski zmagovalec Thomas, tretjega pa Nizozemec Steven Kruijswijk. Nizozemski ekipi Jumbo-Visma je prikolesaril prve stopničke na Touru in druge v sezoni. Premierne za moštvo na tritedenskih preizkušnjah je osvojil Primož Roglič na Dirki po Italiji.

Analiza zadnje etape Toura z vsemi podelitvami v Parizu
Kolumbijski navijači so preplavili Pariz. Foto: EPA

Sagan do rekordne sedme zelene majice
Izjemen rekord je dosegel slovaški zvezdnik Peter Sagan. Zeleno majico najboljšega po točkah je osvojil sedmič v karieri, kar ni uspelo še nikomur. Do letos si je prvo mesto delil z Erikom Zablom. Nemec je bil najboljši med letoma 1996 in 2001.

Bardet kljub slabi formi do pikčaste majice
Pikčasto majico najboljšega hribolazca je precej srečno osvojil Romain Bardet. Kapetan ekipe AG2R je bil zelo slab na gorskih etapah in je močno zaostal za pričakovanji. S pobegom v 19. etapi je osvojil dovolj točk, na zadnji etapi v Alpah pa je imel srečo, da Bernal ni mislil še na točke na gorskem cilju.

Movistar najboljša ekipa, a brez presežka posameznikov
Najboljša ekipa je španski Movistar. Mikel Landa, Alejandro Valverde in Nairo Quintana so končali med deseterico, a nihče se ni prebil na stopničke.

Alaphilippe za tolažbo prejel rdečo številko
Francoski junak in ljubljenec občinstva je vsekakor Julian Alaphilippe, ki je rumeno majico nosil kar 14 dni, izgubil pa jo je šele v petek v Alpah. Razglasili so ga za najbojevitejšega kolesarja letošnje dirke, v skupnem seštevku pa je končal na končnem petem mestu.

Ewan dobil šprint na kolumbijski paradi v Parizu
Iz okolice Pariza se je karavana podala v središče francoske prestolnice, kjer je opravila devet krogov po Elizejskih poljanah. Foto: MMC RTV SLO