Matjaž Kek pravi, da bo v vsakem primeru
Matjaž Kek pravi, da bo v vsakem primeru "ostal blizu kluba ali v klubu". Foto: Sandi Fišer
Gregor Balažic
Gregor Balažic, ki je po šolanju pri Benfici in v Španiji v slovenski prvi ligi med letoma 2008 in 2010 igral za Gorico, je dosegel prva dva zadetka v ruski Premier ligi. Foto: www.alesfevzer.com
Goran Cvijanović
Goran Cvijanović kaže dobre predstave na Poljskem. Foto: MMC RTV SLO/M. R.

Kek preživlja najtežje dni svojega že skoraj petletnega mandata na Reki. Nedeljski poraz proti zagrebški Lokomotivi (1:0) je bil že četrti zaporedni poraz Rijeke v hrvaškem prvenstvu, kar se ji je nazadnje pripetilo na začetku sezone 2006/07, ko je izgubila v 3., 4., 5. in 6. krogu.

"Kar koli se zgodi, bom ostal blizu kluba ali v klubu, niti razmišljam ne, da bi odšel. Vem, da so različne špekulacije zmotile marsikaj, veliko stvari je bilo izvzetih iz konteksta. Moramo živeti s tem. V pogovorih z ljudmi v klubu bomo iskali rešitve. O mojem motivu ne gre dvomiti. Iz vsega tega lahko izplavamo le s skupnimi močmi," je pripovedoval Kek po črnem tednu, v katerem so Rečani v četrtek razočarali tudi na zelo pomembni tekmi Evropske lige proti dunajski Austrii (1:4).

Tudi v prihodnje bo živel v Opatiji in na Reki
Mariborčan je objokoval še enega v nizu lahko prejetih zadetkov in ošvrknil tiste, ki so se spraševali, ali je z glavo še 100-odstotno pri Rijeki, potem ko je v nekaterih izjavah dajal vtis, da ga gotovo zanima tudi izpraznjeno selektorsko mesto Slovenije.

"V zadnjem času so mi očitali veliko stvari, a mojega motiva, želje in srca nihče ne more postaviti pod vprašaj. Slabo se počutim, ko to počnejo, prizadet sem kot človek. Ne nameravam pospraviti stvari in pobegniti v Slovenijo. Po značaju nisem takšen, da bi pobegnil, ko je težko. Moram reči, da smo se z družino odločili, da bomo tudi v prihodnje živeli v Opatiji in na Reki," je dejal Kek, ki ob ugibanjih o njegovi morebitni vrnitvi na klop slovenske reprezentance vseskozi poudarja, da ima trdno pogodbo z Rijeko, kar zahteva korektnost.

"Klub ne sme biti talec nikogar"
Pogodba, ki jo je poleti podaljšal do leta 2020, naj bi mu po pisanju nekaterih medijev prinesla po 400.000 evrov na sezono, medtem ko naj bi se novi slovenski selektor moral zadovoljiti z 250.000 evri letne plače. Kot kaže, je tudi malo možnosti, da bi to postal Robert Prosinečki, saj ga bolj kot delo na Balkanu vleče v kakšen klub v zahodnem delu Evrope.

Že pred tekmo proti Lokomotivi so Keka novinarji vprašali, ali misli, da bi njegov odhod kaj spremenil. "Najtežje mi je govoriti o sebi. Že po porazu proti Osijeku sem povedal, kar sem mislil. Odločitev morajo sprejeti drugi. Vidim, da me nekateri že pozivajo, naj sam rešim to težavo, toda klub ne sme biti talec nikogar."
Po reprezentančnem premoru se bo 18. novembra Rijeka doma pomerila z Interjem iz Zaprešića, ki si z Lokomotivo deli peto mesto na lestvici. Rečani so s štirimi točkami več na tretjem za Dinamom in Osijekom. Že prihodnji torek pa bo moštvo z Rujevice v osmini finala hrvaškega pokala gostovalo v Veliki Gorici. Gorica je trenutno drugouvrščeno moštvo druge hrvaške lige.
Balažic in Cvijanović po dvakrat v polno
Od slovenskih reprezentantov, ki so bili vpoklicani za zadnji dve reprezentančni akciji septembra in oktobra, se je konec tedna med strelce vpisal le Nejc Skubic, ob porazu Konyasporja v Sivasu z 2:1 je zadel z 11-metrovke. Sta pa nase opozorila nekdanja reprezentanta Gregor Balažic in Goran Cvijanović, ki sta mrežo zatresla po dvakrat.
Balažic je v elitni ruski ligi v petek Uralu zagotovil točko proti Dinamu iz Moskve (2:2). Prvič se je med strelce vpisal z glavo po strelu iz kota v 17. minuti, ko so gostitelji povedli z 1:0, nato pa še v 91. minuti, ko je z desnico postavil končni izid.
To sta bila njegova prva zadetka v 24. nastopu (13. v tej sezoni) v ruskem prvenstvu, v katerem je standardni član prve postave moštva iz Jekaterinburga, četrtega največjega mesta v Rusiji. Ural je po 16 krogih na lestvici šesti, doživel je le dva poraza, devetkrat je remiziral. 29-letni prekmurski branilec se je v Rusijo preselil 30. decembra lani, predtem je dve leti igral za beograjskega Partizana. Za izbrano vrsto je do zdaj zbral dva nastopa, proti Kanadi leta 2013 in Argentini leta 2014.
Cvijanović je bil prav tako v petek junak zmage Korone iz Kielc v poljskem prvenstvu nad Slaskom iz Vroclava. V 26. minuti je za 1:0 zadel z 11-metrovke, v 72. minuti pa je s šestih metrov postavil končni izid 3:0. Po 15 krogih Ekstraklase je Korona na četrtem mestu štiri točke za vodilnim Gornikom Zabrze. Cvijanović je v tej sezoni skupno dosegel štiri gole. Za reprezentanco je zadnjič igral pred tremi leti na prijateljski tekmi proti Kolumbiji v Stožicah.
Prvenec Finka
Na Poljskem se je gola veselil tudi Matic Fink, ki je v 48. minuti s svojim prvencem zagotovil tri točke Cracovii na gostovanju pri Zaglebie Lubinu (1:2). Iz obrata je lepo meril z volejem. Cracovia je na 14. mestu 16-članske poljske lige.

vso tekmo

Pafos trenerja Luke Elsnerja je na lestvici sedmi, izgubil je drugič v sezoni, prvič po uvodni tekmi 26. avgusta

zunaj postave
Antonio Delamea MlinarNew England Revolution (ZDA)*konec sezone*/sedmo mesto v vzhodni konferenci, 15. na skupni lestvici med 22 ekipami
Bojan JokićUfa (RUS)

Spartak Moskva - Ufa 3:1

vso tekmo (7,5)

drugi najbolje ocenjeni igralec Ufe, podaja za vodstvo z 0:1 v 10' - 3. podaja v sezoni, 1 strel, 3 preigravanja, podaje 23/29 (79 %)

Miha Mevlja
Zenit (RUS)

Rosenborg - Zenit 1:1 (EL);
Rubin Kazan - Zenit 0:0

vso tekmo (5,7);
67' (7,7)

najslabše ocenjeni igralec tekme, podaje 46/50 (92 %);
tretji najbolje ocenjeni igralec Zenita, 1 strel, 6 dobljenih zračnih dvobojev, podaje 29/37 (78 %)

1 strel, podaje 25/33 (76 %);
drugi najbolje ocenjeni igralec Konyasporja, za 0:1 v 8' z 11-metrovke - 3. gol v sezoni, prvi po 27. avgustu, 1 strel, podaje 23/30 (77 %)

VEZISTI (10)
Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Napoli 0:0 62' (6,1)najslabše ocenjeni igralec v prvi postavi Chieva in drugi najslabše ocenjeni na tekmi, brez strela, podaje 11/17 (65 %)
Damjan BoharMaribor (SLO)

69' (2:0) (6,2);
/

v 22' - prvi karton, brez strela, podaje 7/12 (58 %);
na klopi

Kevin KamplLeipzig (NEM)Porto - Leipzig 3:1 (LP);
Leipzig - Hannover 2:1
91' (2:1) (6,0)
brez strela, podaje 46/54 (85 %);
taktična zamenjava ob koncu tekme, statistika je ostala prazna
Rene KrhinNantes (FRA)

Nantes - Toulouse 2:1

vso tekmo (7,1)

četrtič zapored igral vso tekmo, v 40' - 2. karton, 1 strel, 6 dobljenih zračnih dvobojev, podaje 17/21 (81 %)

Jasmin KurtićAtalanta (ITA)Apollon Limassol - Atalanta 1:1 (EL);
Atalanta - Spal 1:1
69' (0:1) (6,5);
63' (1:0) (6,0)

Marseille - Caen 5:0

65' (3:0) (6,1)

brez strela, 2 preigravanji, podaje 8/8 (100 %)

Rajko RotmanGöztepe (TUR)Göztepe - Bešiktaš 1:3/na klopi
Benjamin VerbičKöbenhavn (DAN)

Köbenhavn - Zlin 3:0;
Köbenhavn - Bröndby 0:1

vso tekmo (8,8);
/

najboljši igralec tekme, za 2:0 v 49' (video) in za 3:0 v 91' (video) - prva dva gola v Evropski ligi, 9. in 10. v sezoni, 3 streli, podaje 27/33 (82 %);
zunaj postave zaradi rdečega kartona v prejšnjem krogu (video), peti poraz Köbenhavna v tej sezoni, trenutno je na 5. mestu 11 točk za Bröndbyjem

Amedej Vetrih
Domžale (SLO)

46' (0:0)

v 30' - 3. karton

NAPADALCI (4)
Roman BezjakDarmstadt (NEM II)Eintracht Braunschweig - Darmstadt 2:2

/

Josip IličićAtalanta (ITA)Apollon Limassol - Atalanta 1:1 (EL);

54' (0:1) (7,0);
/

za 0:1 v 35' z 11-metrovke (iztržil jo je sam) (video) - 2. gol v Evropski ligi, 4. v sezoni, v 47' - 2. karton, 4 streli, podaje 16/21 (76 %);
Tim MatavžVitesse (NIZ)Vitesse - Zulte Waregem 0:2 (EL);
Vitesse - Zwolle 0:0
35' (0:1) (5,9);

v 54' - 1. karton, 1 strel, 2 dobljena zračna dvoboja, podaje 6/10 (60 %);
brez strela, 9 dobljenih zračnih dvobojev, podaje 5/19 (26 %)

Andraž ŠporarArminia Bielefeld (NEM II)Erzgebirge Aue - Arminia Bielefeld 1:172' (1:0) (6,1)drugi najslabše ocenjeni igralec začetnih postav, po zgladitvi spora s trenerjem drugič v prvi enajsterici Arminie (ta je prekinila niz treh zaporednih porazov), 1 strel, podaje 7/11 (64 %)

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 17 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.