Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 25. avg. 2022

TV Slovenija 1 • Čet, 25. avg.

Odmevi vsak delavnik ob 22.00 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

Oddaja Dobro jutro bo z vami tudi v poletnih mesecih! Pripravili smo izbor najbolj zanimivih in odmevnih tem, ki smo jih predstavili gledalcem v letošnji sezoni. Tudi poleti nas lahko spremljate vsak delovnik med 7.00 in 9.00!
Oddaja Dobro jutro je oddaja gledalcev. S svojimi svetovalnimi, izobraževalnimi, razvedrilnimi in informativnimi vsebinami sledimo željam gledalcev vseh starostnih skupin. Raziskujemo teme, ki se dotikajo vsakdanjega življenja ljudi, in ponujamo najrazličnejše vsebine: od zdravstvenih, pravnih in kuharskih nasvetov, svetovanj o medosebnih odnosih, receptov iz domače lekarne do vrtičkarskih in prehranskih nasvetov.

Zelo mrzel zimski dan je. Pepa in Jure sta oblekla kapi, šala, rokavice in plašča. Rada bi skakala po blatnih lužah, a luže so zmrznile in Pepi in Juretu drsi.

Andrej ve, da znajo mladički sijajno sodelovati. Mlade surikate v Afriki se učijo od družine. Cesarski pingvini se skupaj trudijo, da so mladički nahranjeni in da jim je toplo. Ribe zaporniki pa se držijo skupaj in poskušajo v veliki jati preslepiti napadalce.

Temno damo pripravljajo na roparski pohod, toda Pikec zamudi priložnost. Tako je zatopljen v branje Morganovega dnevnika, da mu ni več mar za gusarje. Radovednost ga pripelje celo v Sabljezobov grad, to pa se mu utegne maščevati. Tja se namreč vrne tudi Sabljezobi, ki je zelo nagle jeze.

Nepridiprava spet poskušata zapleniti Temno damo. Na srečo njune namene opazi Pikec, a kaj, ko mu nihče ne verjame. Sam se mora spopasti z lopovoma in zadnji hip mu uspe pritegniti kapitanovo pozornost. Sabljezobi je tako ponosen nanj, da ga povabi s sabo na naslednji roparski pohod.

Na nebu nad kmetijo se tre brezpilotnih letalnikov. Poslala jih je agentka Hewesova, ki hoče ujeti samoroga in ga prepeljati v svoj laboratorij. Zaradi tega po vsej kmetiji namesti velike pasti. Samorog se ujame v eno od njih. Otroci bi mu radi pomagali, toda samorog je zelo prestrašen.

V Sloveniji imamo najmanjše število mladih v zgodovini samostojne države. Njihovo število je upadlo kar za tretjino. Strokovnjaki so v tokratni nacionalni raziskavi ugotovili številne razlike v vedenju in življenju mladih s tistimi izpred desetih let. Donedavna pasivnost mladih je obrnila trend, zgodil se je odboj, skoraj na vseh področjih življenja mladih so raziskovalci zaznavali naraščanje aktivnosti. Čedalje bolj digitalizirana mladina se intenzivneje ukvarja s svojim zdravjem, športom, umetniškim udejstvovanjem, celo politika jih vse bolj zanima. Še nikoli doslej nismo imeli tako polarizirane mladine. Opredeljujejo se bolj skrajno levo ali desno, pri čemer politična sredina izginja. Raziskovalce je močno presenetila tudi izjemno visoka ekološka ozaveščenost slovenske mladine. Prej se odseljujejo od staršev, pozneje bi imeli otroke, njihove vrednote pa postajajo vedno manj kolektivistične in bolj individualistične, povečuje se individualna želja po uspehu. Istočasno narašča strah pred neuspehom, zlasti v šoli ali službi. Stopnja brezposelnosti je sicer padla na zgodovinsko nizko raven, vendar njihovi strahovi s tem niso odšli. Vsaka zaposlitev ni tista, ki si jo mladi želijo. Velik problem pomenijo tudi prekarne oblike dela, ki jih statistika obravnava kot zaposlitev. Mladi pa dobro vedo, da jih prekarne in druge oblike dela ne vodijo do reševanja stanovanjske problematike, saj so visoke cene nepremičnin dovolj zgovorne. Stanje se je v zadnjem desetletju še poslabšalo. Zato se ne gre čuditi naraščanju števila mladih, ki so se znašli v hudih duševnih stiskah.
Zato ni presenetljiv še en izsledek raziskave: mladi manj zaupajo v družbene ustanove, še manj politiki, saj imajo občutek, da jih je izdala.
Dokumentarni film predstavlja šest mladih zgodb, ki slikovito kažejo, kako je v naši domovini biti mlad. Ni tako zelo hudo, prav rožnato pa tudi ne.

Scenaristka Jasna Krljić Vreg, režiser Amir Muratović, direktor fotografije Jure Nemec, montažer Zlatjan Čučkov.

Perujska kuhinja je med najbolj raznolikimi in med najboljšimi na svetu, čeprav postaja mednarodno priznana šele v zadnjih letih. Lomo saltado najbolj znana perujska jed. Sestavljen iz kitajsko značilno praženih kosov govedine in avtohtonega perujskega krompirja. Za sladico bomo imeli čokoldane navihančke…..saj Peru je tudi dežela aromatičnega kakava.

Nevrolog mlademu moškemu postavi diagnozo: multipla skleroza. V naslednjih tednih mladeniča pretresajo dvomi, panično spremljanje simptomov, jeza, zanikanje bolezni in predvsem strah pred prihodnostjo. Ta kronična imunska bolezen osrednjega živčevja je namreč neozdravljiva in lahko močno vpliva na življenje bolnikov. A v zadnjih 20 letih je medicina na področju diagnostike in zdravljenja multiple skleroze naredila nekaj ogromnih korakov naprej. Multipla skleroza danes za bolnike ne pomeni konca sveta, saj sodobne terapije številnim omogočajo polno življenje. V Sloveniji pa so dobro organizirane tudi različne oblike podpore bolnikom z multiplo sklerozo.

Digitalizacija ni prihodnost, temveč sedanjost; lanskoletna epidemija pa je vse nas soočila z dejstvom, da je digitalizacija tako javne uprave, kot tudi podjetij in nenazadnje našega vsakdanjega življenja neizbežen proces. V oddaji nas bo tako zanimalo, kakšna je naša splošna digitalna pismenost in kakšne so naše digitalne kompetence, kje smo kot država (digitalna strategija 2030), katera področja so že digitalizirana in katera bodo morala biti v kratkem; zakaj sta informatika in računalništvo tako obstranska predmeta v osnovnih in srednjih šolah in ali izobražujemo dovolj poklicev, ki bodo ustrezali novim delovnim mestom? Zakaj je digitalizacija (vpeljevanje industrije 4.0.) nujna in kakšni so stranski učinki tega? In nenazadnje, je digitalizacija pravična za vse, zakaj je digitalizacija ključ do večje blaginje nas vseh in kaj bomo (poleg večje produktivnosti) še imeli od digitalizacije - nemara tudi kakovostnejše življenje z več prostega časa?

Še pred nekaj desetletji je veljalo, da je oče glavni finančni steber družine, veliko bolj kot na vzgojo pa je vplival na finančno in socialno skrb za družino. Z vrsto družbenih sprememb pa se je njegovo mesto v družini začelo spreminjati. Današnji očetje želijo sodelovati pri negi in vzgoji otrok in si s partnericami delijo tudi druga gospodinjska opravila. Kako sodobni očetje doživljajo svojo novo vlogo? In kako njihove partnerice? So se z novimi oblikami očetovstva preoblikovale tudi moško-ženske vloge?

V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.

13:15
Šport

V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.

13:20
Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

Cézanne – portreti nekega življenja
Dela Paula Cézanna, enega od velikanov francoskega slikarstva iz druge polovice 19. stoletja, so bila pogosto slabo razumljena, saj so presegala impresionizem in napovedovala abstraktni slog 20. stoletja. Oddaja temelji na pregledni razstavi Cézannovih portretov, ki so jo pripravili v londonski Narodni galeriji portretov, in vključuje odlomke iz pisem, ki jih je slikar pošiljal sorodnikom in prijateljem, med drugim pisatelju Émilu Zolaju. Vstopili bomo v njegov atelje v domači Provansi in spoznali njegova študijska leta v Parizu. Takrat je oblikoval svoj značilni slog, zaradi katerega so Picasso, Braque in drugi poznejši slikarji v njem videli očeta in učitelja, ki jim je utrl umetniško pot.

EXHIBITION ON SCREEN (II.): CÉZANNE PORTRAITS OF A LIFE / Velika Britanija / 2019 / režija: Phil Grabsky

Küharjeva spominska hiša. Slovenska zbirka na Gornjem Seniku je nastala v prostorih starega župnišča.
Reka Raba. Na Madžarsko priteče pri Dolnjem Seniku in je pravi idilični kraj za ljubitelje miru in narave.
Modrijani na Verici-Ritkarovcih. Najbolj priljubljen slovenski narodnozabavni ansambel nastopil na Porabskem dnevu.

A Vendégem című adásban Danč-Roth Marikáról láthatnak portrét.

V oddaji Moj gost si lahko ogledate portret Marike Danč - Roth.

Charlie Brown je pobit, a mu terapevtka Lucy prav nič ne pomaga, potem pa se še sama kuja. Sally se skoraj posreči, da bi šla v kino z Linusom, Peppermint Patty pa ponoči ne more spati.

Najstništvo je naporno obdobje - večna borba med pričakovanji okolice in lastnimi željami; biti samosvoj, biti drugačen ali se zliti z večino? Eno od področij iskanja identitete je tudi glasbena ustvarjalnost. Niku in Niki se bosta v studiu pridružila eden najbolj samosvojih kitaristov in komponistov mlajše generacije v svetovnem merilu SAMO ŠALAMON in njegov učenec, 13-letni NACE, spoznali bomo angažirana 14-letna rockerja UMO in MAKSA, ki ustvarjata svojo glasbo in besedila. Kako so prebili najstniška leta, se iskali in našli svoj glasbeni izraz pa nam bodo zaupali člani vroče mariborske punkrock zasedbe ALO!STARI.

V Poročilih ob petih se lahko hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta.

17:10
Šport

Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.

17:15
Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

Poraba in proizvodnja električne energije se spreminjata. Lani smo največ električne energije porabili 2. decembra, najmanj pa 3. maja. V Sloveniji električno energijo proizvajajo jedrska elektrarna v Krškem, tri termoelektrarne, 22 hidroelektrarn, približno 11.990 sončnih elektrarn in dve vetrnici. Porablja pa jo pet velikih odjemalcev, 108.736 poslovnih odjemalcev in 855.039 gospodinjstev.
Kako je mogoče, da imamo električno energijo vedno na voljo? Za uravnavanje enakosti med porabo in proizvodnjo skrbi naš elektroenergetski sistem. Kaj se zgodi, če poraba električne energije naraste?

Robotki navdušeno gledajo posnetek Vodirogovega iskrivega plesa. Ko Zafrk to vidi, na vso moč zavida Vodirogu. Odloči se, da bo tudi sam navduševal s sijajnimi plesnimi gibi. In s tako svetlikajočo se obleko, kot jo ima Vodirog. Kje jo bo dobil?

Predstavili bomo malo širško krajino na severu kontinenta Afrika natančneje Magreb, po arabsko zahod. Najbolj vsakdanje živilo v Magrebu je pšenica znana pod imenom kuskus, mi bomo dodali zraven še mesno jed in sicer kebab žepke.

V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v čisto novi križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča in finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.

18:57
Dnevnik

Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

Oddaja Slovenska kronika vsak delovni dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

19:35
Šport

Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.

19:45
Kultura

Javljamo se s Ptuja, kjer so z javnim branjem Odprtega pisma Evropi slavnostno odprli 26. Dneve poezije in vina, odšli pa smo tudi v Kranj, kjer se dogaja Kranj foto fest. Opozarjamo na otvoritveni koncert 34. festivala Noči v stari Ljubljani, kjer bodo zaigrali Bakalina velika, pa tudi na začetek 4. reggae festivala Roots in the Woods na Planini pod Šumikom pri Slovenski Bistrici. Predstavljamo roman v stripu Nekropola, ki ga je Mladinska knjiga izdala ob 109. obletnici rojstva letos umrlega pisatelja Borisa Pahorja. Nikakor pa ne bo šlo mimo protestno branje poezije, ki ga je pred pisarno vodstva TV Slovenija, zaradi razmer na hiši, danes prvi dan izvedel pesnik in montažer Dejan Koban.

19:55
Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

V največjem požaru v naravnem okolju v zgodovini Slovenije so veliko upanje in edino rešitev predstavljali pogumni in požrtvovalni gasilci. Kar 17 dni se je na slovenskem Krasu z ognjeno stihijo borilo več tisoč požrtvovalnih in prizadevnih gasilk in gasilcev. Uničene je bilo ogromno opreme, veliko opreme je dotrajane in neprimerne za gašenje obsežnih požarov v naravi. Običajno oni pomagajo nam, tokrat pa lahko mi pomagamo njim. Za požrtvovalnost se jim lahko zahvalimo s prispevki za nakup opreme. RTV Slovenija bo skupaj z gledalci in poslušalci pomagala tem herojem. V dobrodelni oddaji Stopimo skupaj za slovenske gasilce želimo zbrati čim več sredstev, ki bodo v celoti namenili nakupu manjkajoče in uničene gasilske opreme. V glasbenem delu oddaje bodo nastopili številni slovenski glasbeni izvajalci. Voditelja bosta Lorella Flego in Saša Krajnc.

22:00
Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

22:05
Odmevi

Odmevi vsak delavnik ob 22.00 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

22:35
Šport

Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.

Degas – stremljenje k popolnosti
Edgar Degas se je upiral oznaki impresionist, čeprav je bil sodobnik Moneta, Maneta, Renoirja in drugih velikih francoskih slikarjev 19. stoletja. Znan je bil po obsedenosti s popolnostjo, ki ga je gnala k neskončnemu popravljanju svojih umetniških del, med katerimi so bili slike, kipi in celo soneti. V visoki starosti je skoraj oslepel; zaradi napornega značaja so ga zapustili prijatelji in umrl je osamljen. Zapustil je neprecenljivo dediščino umetnin, med katerimi je več sto upodobitev baletk, ki so bile eden njegovih najbolj priljubljenih motivov.

EXHIBITION ON SCREEN (II.): PASSION FOR PERFECTION / Velika Britanija / 2018 / režija: David Bickerstaff

Poraba in proizvodnja električne energije se spreminjata. Lani smo največ električne energije porabili 2. decembra, najmanj pa 3. maja. V Sloveniji električno energijo proizvajajo jedrska elektrarna v Krškem, tri termoelektrarne, 22 hidroelektrarn, približno 11.990 sončnih elektrarn in dve vetrnici. Porablja pa jo pet velikih odjemalcev, 108.736 poslovnih odjemalcev in 855.039 gospodinjstev.
Kako je mogoče, da imamo električno energijo vedno na voljo? Za uravnavanje enakosti med porabo in proizvodnjo skrbi naš elektroenergetski sistem. Kaj se zgodi, če poraba električne energije naraste?

Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.

Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

Oddaja Slovenska kronika vsak delovni dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.

Javljamo se s Ptuja, kjer so z javnim branjem Odprtega pisma Evropi slavnostno odprli 26. Dneve poezije in vina, odšli pa smo tudi v Kranj, kjer se dogaja Kranj foto fest. Opozarjamo na otvoritveni koncert 34. festivala Noči v stari Ljubljani, kjer bodo zaigrali Bakalina velika, pa tudi na začetek 4. reggae festivala Roots in the Woods na Planini pod Šumikom pri Slovenski Bistrici. Predstavljamo roman v stripu Nekropola, ki ga je Mladinska knjiga izdala ob 109. obletnici rojstva letos umrlega pisatelja Borisa Pahorja. Nikakor pa ne bo šlo mimo protestno branje poezije, ki ga je pred pisarno vodstva TV Slovenija, zaradi razmer na hiši, danes prvi dan izvedel pesnik in montažer Dejan Koban.

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov