Indeks nabavnih menedžerjev (PMI) je po prvih podatkih za avgust znašal 59,5 točke, kar je 0,7 točke pod julijsko vrednostjo, a še vedno nakazuje krepko rast.

Julija je kazalnik PMI dosegel najvišjo raven v zadnjih 15 letih, avgusta pa je bil znova na ravni iz letošnjega junija. Vrednost indeksa nad 50 točk nakazuje rast, pod 50 točk pa krčenje gospodarske aktivnosti.

"Gospodarska aktivnost v območju z evrom je avgusta še naprej rasla po eni najvišjih stopenj, zapisanih v zadnjih dveh desetletjih, pri čemer se je stopnja krepitve le malenkostno ohladila kljub močno razširjenim zamudam v dobavnih verigah," so v sporočilu za javnost zapisali analitiki Markita. Prvič od začetka pandemije je rast v sektorju storitev presegla tisto v predelovalnem sektorju, pri čemer jo je podprlo nadaljnje odpiranje gospodarstev.

Avgusta se je nadaljevala tudi visoka rast stroškov in zaračunanih cen; ta je blizu 20-letnega vrha, navajajo v Markitu. Povpraševanje namreč trenutno presega ponudbo, kar dviguje cene. In čeprav so podjetja še naprej zaskrbljena zaradi pandemije covida-19, zaposlujejo najhitreje v zadnjih 21 letih.

Nemčija je avgusta ostala gospodarski motor območja z evrom, čeprav se je vrednost PMI znižala z julijske ravni, najvišje v zadnjih 23 letih. V storitvah, kjer je bila julijska rast rekordna, je stanje ostalo približno enako, v predelovalnem sektorju pa se je, zlasti zaradi težav v dobavnih verigah, nekoliko ohladila.

V Franciji je medtem mogoče zaznati nekaj več popuščanja, tam se je PMI spustil na najnižjo raven zadnjih štirih mesecev. Rast v tovarnah je bila najpočasnejša od februarja, v storitvenem sektorju pa od aprila.

"Skrb vzbuja podatek, da zaradi razmer na trgu dela opažamo rast plač, kar bi se lahko prelilo v višjo inflacijo, težave v dobavah pa zlasti iz Azije delujejo kot nekaj, s čimer se bomo v prihodnje še morali ukvarjati," je dodal glavni ekonomski analitik IHS Chris Williamson.