Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rusko vesoljsko plovilo sojuz z mešano ameriško-rusko posadko je v sredo zvečer prispelo na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS).
Boeingova vesoljska ladja Starliner se je brez posadke varno vrnila na tla. Falcon 9 je po dolgih letih spet zatajil pri poskusu pristanka, skorajda pogubljena evropska sonda BepiColombo pa je našla rešitev ... Vse to in še več v 193. vesoljskem tedniku.
Evropska komisija je objavila rezultate razpisa ERC-ja za začetek samostojne raziskovalne kariere, na katerega je prispelo 3474 prijav z vsega sveta. Med 494 prejemniki sredstev sta tudi dve slovenski raziskovalki – Mojca M. Plesničar in Tina Lebar,
Na Kemijskem inštitutu so razvili terapevtsko celično napravo, ki se odziva na ultrazvok. Inovacija bi lahko omogočila neinvazivno in ciljno usmerjeno zdravljenje, vključno z določenimi oblikami raka, še posebej na težko dostopnih mestih globoko v tkivih.
Po Sloveniji so se začeli kratki tečaji za osvajanje digitalnih veščin v okviru projekta Digikompakt. Namenjeni so starejšim od 30 let in so brezplačni. V Podravju si ta teden računalniško znanje nabira že druga skupina pretežno starejših tečajnikov.
Alexander Škof z brežiške gimnazije je na mednarodni geografski olimpijadi na Irskem osvojil zlato medaljo in tudi peti najboljši rezultat med vsemi tekmovalci. Njegov uspeh je dopolnil Gregor Samsa iz ŠC-ja Postojna, ki je prejel bronasto medaljo.
Slovenski dijaki so na 17. mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike, ki je potekala med 17. in 27. avgustom v Vassourasu v Braziliji, osvojili dve zlati in dve srebrni medalji. Peter Andolšek je spet postal tudi skupni zmagovalec olimpijade.
Evropski parlament je po dolgih letih priprav sprejel akt o umetni inteligenci, enega največjih podvigov tega mandata, s katerim želi vplivati na globalno prakso. Toda, ali je s tem zagotovil, da se bo razvoj umetne inteligence selil drugam?
Japonska vesoljska agencija bo razvila veliko terensko vozilo za vožnjo po Luni, ki bo zmoglo do 1000 kilometrov v enem polnjenju. V zameno bo dobila dve vozovnici na tla Lune v okviru programa Artemis. Ena izmed njih naj bi bila posebej dragocena.
Vesoljske zmogljivosti Slovenije so se okrepile in morebitnemu članstvu Slovenije pri vstopanju v Evropsko vesoljsko agencijo dobro kaže, pravi direktor za evropske, pravne in mednarodne zadeve pri Esi Eric Morel de Westgaver.
Tretji testni polet rakete Starship je prinesel precej napredka za SpaceX, a ni dosegel vseh ciljev. Prva stopnja Super Heavy je razpadla malo pred padcem v morje, Starship pa je bil izgubljen med vrnitvijo v ozračje.
Kariera Nine Gunde-Cimerman je polna nenavadnih hipotez in presenetljivih odkritij. Z izredno sposobnostjo povezovanja podatkov, vztrajnostjo in pogumom ji je iz ideje, ki je takrat veljala za nemogočo, uspelo uveljaviti novo znanstveno področje.
Ameriško podjetje Intuitive Machines je opravilo prvi zasebni pristanek na Luni v zgodovini z robotsko sondo. Njen pristajalnik Nova-C je končal na širšem območju Luninega južnega pola. A misija ni šla povsem po načrtu.
Voyager 1 je doživel novo okvaro, Kitajska je zaznamovala več kot 500 izstrelitev raket Dolgi pohod, teleskop James Webb je našel tri rjave pritlikavke ... Vse to in še več v 171. Vesoljskem tedniku.
Neveljaven email naslov