Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Svet Evropske centralne banke (ECB) je petič zapored zvišal osrednje obrestne mere v evrskem območju. Skladno s pričakovanji jih je tokrat dvignil za 0,5 odstotne točke.
Zakon za zagotovitev večje letalske povezljivosti je slaba odločitev, meni hrvaški strokovnjak za civilno letalstvo Alen Šćuric. Slovenija bi morala skleniti dogovor z letalskim prevoznikom, ki bi vzpostavil predvsem povezave z destinacijami v regiji.
Britanski energetski velikan Shell je lani, potem ko je ruska agresija na Ukrajino sprožila občutno rast cen nafte in plina, vknjižil 42,3 milijarde dolarjev čistega dobička, kar je največ v njegovi 115-letni zgodovini.
Gospodinjski odjemalci Gen-I-ja so v prvih treh mesecih kampanje za varčevanje z energijo na letni ravni skupaj porabo električne energije zmanjšali za tri odstotke, zemeljskega plina pa za 22 odstotkov.
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) je po pričakovanjih ključno obrestno mero zvišal za 0,25 odstotne točke. Ta je zdaj na ravni med 4,5 in 4,75 odstotka. Ob nadaljnji povišani inflaciji načrtujejo nove dvige.
Evropska komisija bo v okviru zelenega industrijskega načrta kot odgovor ZDA in Kitajski do sredine marca predstavila zakonodajna predloga na področjih do okolja prijaznih tehnologij in kritičnih surovin.
V Bolgariji so uradno začeli graditi 170 kilometrov dolg plinovod, ki bo Novi Iskar na zahodu države povezoval z Nišem v Srbiji.
Madžarska bančna skupina OTP je po več kot letu in pol vendarle prejela soglasje agencije za varstvo konkurence za prevzem Nove KBM. Prevzemu bo sledila združitev s SKB-jem, pri čemer bo nastala največja banka v Sloveniji po posojilih in denarnih vlogah.
Območje z evrom je imelo januarja na letni ravni 8,5-odstotno inflacijo, potem ko je bila ta decembra pri 9,2 odstotka, v prvi oceni ugotavlja evropski statistični urad Eurostat. Inflacijo so še naprej poganjale visoke cene energentov in hrane.
Po nesreči v Melaminu, v kateri je maja lani umrlo sedem ljudi, so v Kočevju začeli iskati najboljšo rešitev za preselitev proizvodnje. Občanom in zainteresirani javnosti so predstavili preliminarno študijo o selitvi, a številni nad njo niso navdušeni.
Evropske delnice so v januarju pridobile že skoraj polovico tistega, kar so izgubile lani. Za konec zelo optimističnega meseca je borznike pričakala še ena ugodna novica: evrsko območje se je v zadnjem četrtletju izognilo recesiji.
Ko vlagatelji iščejo delnice, ki bodo blestele v bližnji prihodnosti, seveda pogledujejo tudi v preteklost, kar pa bi bila lahko tokrat napaka. Energetske delnice se namreč po sijajnem letu 2022 ne zdijo več tako zelo privlačne.
Razpoloženje na borzah ostaja pozitivno, v New Yorku je opazna predvsem rast delnic, ki so bile lani "tepene". Nervoza tistih, ki v denarju čakajo na nov padec, je vse večja. Kaj pa, če je dno že za nami?
Številna gospodinjstva so ob koncu leta prejele poračune za dodatne količine porabljenih energentov, katerih cena se je čez leto precej zvišala. Zveza potrošnikov zato svetuje, da predvsem odjemalci plina mesečno sporočajo porabljene količine.
Kljub precejšnjim pocenitvam na delniških trgih je stoterica najbogatejših Slovencev premoženje povečala za povprečno 15 odstotkov. Na vrhu ostajata Iza in Samo Login, med športniki je Goran Dragić za zdaj še pred Lukom Dončićem.
Ko Evropa mrzlično išče nadomestilo za plin iz Rusije, je za nekatere rešitev s plinom bogata Afrika, a tanzanijski strokovnjak Silas Olan'g za MMC opozarja, da evropskih potreb ni mogoče tako hitro v zadostnih količinah zadovoljiti z afriškim plinom.
Kapica oziroma zamejitev cen elektrike in plina je nujna, če želimo, da glavnina evropskega gospodarstva zimo preživi, je prepričana Nada Drobne Popović: "Bom iskrena, to da bi države same reševale krizo, ne more biti ustrezen mehanizem znotraj EU-ja."
Oktobra 2021, ob začetku lanske kurilne sezone, je tona peletov v 15-kilogramskih vrečah stala približno 275 evrov, maja okoli 350 evrov, zdaj se cene za tono peletov gibljejo že okoli 600 evrov.
Vlada zaradi ekstremno visokih cen goriv znova regulira cene pogonskih goriv na bencinskih servisih zunaj avtocest. Določila je najvišje marže trgovcev in začasno ukinila okoljske dajatve. Še vedno pa v proračun odteče velik delež maloprodajne cene.
Evropska centralna banka je pripravljena na dvig obrestnih mer, kar bo prineslo tudi konec obdobja negativne obrestne mere. Kako bo ukrep ECB-ja vplival na delovanje slovenskih bank, kako na kreditojemalce in kakšne so napovedi za prihodnost?
Neveljaven email naslov