V Galeriji Krka v Novem mestu bodo drevi ob 19. uri odprli razstavo ilustracij akademskega slikarja Danijela Demšarja, ki bo na ogled do 5. maja.

Ilustracija Danijela Demšarja, ki živi in ustvarja na Krasu. Foto: Galerija Krka/Danijel Demšar
Ilustracija Danijela Demšarja, ki živi in ustvarja na Krasu. Foto: Galerija Krka/Danijel Demšar

Od humorja do visoke likovne profesionalnosti
Slikar in ilustrator Danijel Demšar je po besedah umetnostne zgodovinarke Tatjane Pregl Kobe "kot neustavljiv popotnik na ladji širnega sveta in lastnega intimnega občutja, ki za seboj – namesto drobtin, ki naj omogočijo pot nazaj – pušča množice porisanih in poslikanih papirčkov." Njegove ilustracije ponekod predstavljajo konkretne predmete, figure in pokrajine, lahko pa delujejo tudi kot abstraktne prispodobe, ki odsevajo lirično vsebino, je še zapisala ob razstavi.

Ob izstopajočem smislu za humor, ki ga je zaznati bolj na začetku njegovega ustvarjanja, pa so v njegovih ilustracijah postajale vse izrazitejše poetičnost, inovativnost in visoka likovna profesionalnost. Pri ustvarjanju bogate bere knjižnih ilustracij je sicer ostal samosvoj. Kot izrazit raziskovalec je menjal različne pristope.

Zanimanje za vstopanje v slikovno površino
Njegov opus obsega vse od ilustracij, ki nazorno prevajajo literarno predlogo, do novih, bolj raziskovalnih, in zadnjih, že skoraj abstraktnih ilustracij. Prav te podobe gledalcu ponujajo najintimnejše poetično doživetje. Ob besedilu ga je vselej zanimalo vstopanje v slikovno površino, vsaka literarna predloga pa je bila zanj poseben izziv in jo je osmislil čisto na novo, je še zapisala Tatjana Pregl Kobe.

Polna malha zvenečih lovorik
Danijel Demšar (1954, Maribor) je leta 1979 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Po nekaj letih pedagoškega dela se je kot svobodni umetnik posvetil knjižni ilustraciji, grafiki, slikarstvu in delu za lutkovno gledališče. Ilustriral je nekaj več kot 50 knjig. Ilustracije je objavljal tudi v revijah za otroke Ciciban, Cicido, Kekec in Kurirček. Likovno je opremljal šolske učbenike in berila. Predstavil se je na skoraj 40 samostojnih in skoraj 60 skupinskih razstavah v Sloveniji in tujini.

Skozi leta je med drugim prejel Levstikovo nagrado za ilustracije v knjigah Kuža Luža Leopolda Suhodolčana, Mama žaba in žabčki Gvida Tartalje in Kužmucke Marjete Novak. Prav tako je prejel Levstikovo nagrado za življenjsko delo. Dobil je tako plaketo, priznanje in nagrado Hinka Smrekarja kot tudi nagrado Hinka Smrekarja za življenjsko delo. Za ilustracije v pesniški zbirki Roža v srcu Bine Štampe Žmavc so ga uvrstili na častni seznam Mednarodne zveze za mladinsko književnost.