Je tudi avtor skulpture monumentalnih dimenzij Stanovanja R, ki stoji pred Osnovno šolo Koroški jeklarji na Javorniku na Ravnah na Koroškem in je nastala v okviru Forme vive leta 2014.

Razstava je nastala v sodelovanju z največjim jeklarskim podjetjem na Koroškem, družbo SIJ Metal Ravne. Foto: Galerija Ravne
Razstava je nastala v sodelovanju z največjim jeklarskim podjetjem na Koroškem, družbo SIJ Metal Ravne. Foto: Galerija Ravne

Razstava je sestavljena iz dveh delov. V prvem delu vidimo stensko slikarijo, ki jo sestavlja sedem barvnih trakov, ki se spuščajo od stropa do tal. Barvna shema sledi najpogostejšim barvam na slikah, ki jih spletni brskalnik najde, ko vanj vnesemo besedno zvezo industrija jekla. V sodelovanju z Ardalanom SadeghiKivijem je Putrih razvil algoritem, ki analizira te slike in jih razdre v barvne enote, ki jih potem združi v povprečje podobnih barv.

V drugem delu razstave pa je na velikem podestu na ogled devet jeklenih odkovkov, ki jih je umetnik izbral v sodelovanju z razvojnimi inženirji podjetja SIJ Metal Ravne, in sicer iz tehnološkega odreza in vzorcev za preiskave.

Od arhitekture do znanosti, dizajna in zdaj tudi jeklarstva s kiparstvom
"Teh devet odkovkov spremljata dve skulpturi, postavljeni tesno ob steno, ki ju je kipar izdelal iz jeklenih odkovkov prav za to razstavo. Sestavljeni sta iz več kosov, ki so postavljeni drug na drugega, in tako tvorita drugačno vizualno izkušnjo – tako zaradi materiala kot tudi zaradi načina postavitve. Ta je v kontrastu z izčiščeno razporeditvijo na belem podstavku, saj v razstavo vnaša vzdušje proizvodnje tudi zaradi v telo skulpture uspešno integriranih podstavkov, narejenih iz rabljenih palet,"
piše ob razstavi.

Putrih v svojem delu povezuje različna področja, od arhitekture do znanosti, dizajna in zdaj tudi jeklarstva s kiparstvom. Čeprav so njegova dela večkrat v obliki predlogov, modelov in maket, jih lahko vedno razumemo tudi kot celostne postavitve, v katerih kipar povezuje različna področja človeške ustvarjalnosti s tehnologijo, so med drugim zapisali v galeriji. Zanimajo ga vizionarski arhitekturni in oblikovalski koncepti. Kipar ustvarja arhitekturne modifikacije različnih javnih prostorov in začasne strukture iz vsakdanjih materialov, kot so papir, karton, iverke, vezane plošče, stiropor, slama in drugo, so tudi zapisali ob razstavi, katere kustos je Jernej Kožar.

 Barvna shema sledi najpogostejšim barvam na slikah, ki jih spletni brskalnik najde, ko vanj vnesemo besedno zvezo industrija jekla. Foto: Galerija Ravne
Barvna shema sledi najpogostejšim barvam na slikah, ki jih spletni brskalnik najde, ko vanj vnesemo besedno zvezo industrija jekla. Foto: Galerija Ravne

Putrih (1972) je leta 1999 diplomiral iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani in tam leta 2003 tudi magistriral iz kiparstva in videa. V letih 1998 in 1999 je študiral na Kunstakademie Düsseldorf pri Tonyju Craggu. Njegova dela so vključena v številne muzejske zbirke, kot sta MoMA v New Yorku in Fondazione Prada v Milanu. Za svoje delo je prejel več nagrad, tudi nagrado Prešernovega sklada za leto 2008. Živi in dela med Ljubljano in ameriškim Cambridgeem v zvezni državi Massachusetts. Tam od leta 2015 predava na smeri Umetnost, kultura in tehnologija v okviru študija arhitekture in načrtovanja na Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Razstava je nastala v sodelovanju z največjim jeklarskim podjetjem na Koroškem, družbo SIJ Metal Ravne. V imenu družbe bo zbrane na odprtju pozdravil izvršni direktor za proizvodnjo SIJ-a Metala Ravne Alojz Buhvald, razstavo pa bo odprl župan Občine Ravne na Koroškem Tomaž Rožen, so zapisali na spletni strani.

Razstava je na ogled do 4. novembra.

V Galeriji Ravne razstava Tobiasa Putriha - Industrija jekla